Для тих, хто шукає все й одразу – відносно недороге житло, розвинену інфраструктуру, тусовки й одночасно можливість втекти подалі від цивілізації…
Куди нині податися на моря? Для тих, хто, як я, полюбляв відпочинок у Криму, після його анексії стало великим питанням. Де надибати піщаний пляж, як у Феодосії, відносно недороге житло, як у Судаку, і набережну з сувенірами, кафешками та особливим духом свята й відпочинку?
Друзі порадили Залізний Порт на Херсонщині у Голопристанському районі (хто там і досі проти Горішніх Плавнів? Гайда у Голу Пристань та околиці!).
У Залізному Порту вражає контраст: скромні будинки у глибині селища, а квартали ближче до моря – суцільні вілли, гостьові будинки та пансіонати. Цей район, пустельний в інші пори року, оживає в сезон відпочинку і буквально вирує: людей тут в рази більше, ніж жителів скромного селища. Оцінімо тутешню природу, інфраструктуру та сервіс.
Море і пляж
Чорне море тут ласкаве, тепле, добре прогрівається. Уздовж узбережжя тягнуться піщані пляжі. Біля берега мілко, але, щоб поплавати, не треба далеко брести (як у сусідньому Скадовську), отож підійде і дітям, і дорослим. Вода досить чиста, але іноді докучають водорості, є й медузи. Проте водорості, як правило, приносить не на всю акваторію пляжу одразу: можна пройтися і знайти пристойне місце.
Прямо на людному пляжі, в районі аквапарку, ми бачили дельфінів. Спочатку не повірили розповідям відпочивальників, що сюди припливає сімейка – пара дорослих і малюк, доки не переконалися самі. Дельфіни гралися просто біля пляжників, на радість дітворі.
Житло
Варіантів безліч. Відпочивальників зустрічають на автовокзалі та в інших точках, пропонуючи турбази і пансіонати, облаштовані вілли з усіма зручностями і скромніший приватний сектор (зручності на вулиці і душ лише літній).
За так званий «стандарт» на віллі – невеликий тримісний номер з мінімумом меблів, туалетом, холодильником, теплим душем на поверсі ми платили в кінці червня 400 грн на добу (в липні просять 450). Практично те ж саме, з кондиціонером, душем в номері і телевізором – вже 500-600 за номер. На першій береговій лінії пансіонати і готелі більш серйозного рівня, і значно дорожче.
Де поїсти
Тут багато кафе, барів, магазинчиків, торгових точок, де продають сувеніри, надувні круги та інші товари. Немає проблем, де поїсти: крім плову, чебуреків і самси на пляжі, у кафешках і їдальнях пропонують комплексні обіди і будь-які страви на вибір, є бістро. Також комплексні обіди готують на багатьох приватних віллах під замовлення. Овочі-фрукти, навіть ближче до моря, коштують не дорожче, ніж у Кременчуці.
Пляжами в Залізному Порту опікуються приватні структури. Вартість лежака під навісом – 70 грн на півдня, досить недешево. Недолік – пляжі не досить охайні, недостатньо урн.
Розваги
Аквапарк – 7 компактно розташованих гірок знаходиться просто на пляжі. На кожній ділянці пляжу пропонують прокататися на банані на острів розваг та пострибати з надувних гірок у відкрите море. Поїздку супроводжує аніматор, допомагає подолати страх і знімає ваш відпочинок на камеру (диск коштує 250 грн). А також весь комплекс водних розваг, батути для дітей і дорослих, колесо огляду, луна-парк і безліч інших атракціонів.
Вечірній променад
У Залізному Порту є де розгулятися: уздовж берегової лінії пляжів тягнеться набережна. Йти з кінця в кінець хвилин 40. Звідусіль пахне шашликами, лине музика – суцільна дискотека, і ви буквально забудете, що знаходитесь не в Криму – атмосфера дуже схожа з Судаком і Коктебелем! Є кілька нічних клубів з молодіжними тусовками, дискотеки для дітей і для «тих, кому за» – під радянську естраду.
Попити вина
На підходах до пляжу пропонують продегустувати й купити вино. Торговці не завжди можуть пояснити його походження. Але у точці, де пояснити змогли, ми відкрили для себе вина Херсонщини із села Білозірка. Десертний мускат не поступається тому, за яким зазвичай ганялися туристи в Ялті. Із сухого – пристойне «Сапераві». Крім того вразили плодові вина з персика і дині.
Екскурсії
За 15 км від Залізного Порту є гейзер – йодо-бромисте джерело, де температура води сягає 65-70 градусів круглий рік. Біля джерела з гарячою водою обладнані два басейни (вода в них дещо охолоджується) і купальня з цілющою гряззю. Любителям підлікувати суглоби та нерви процедура дуже подобається. Одягайте купальник, якого не шкода! Вартість екскурсії – 100 грн.
Недалеко від Залізного Порту знаходиться і заповідник «Асканія-Нова». З'їздити в гості до зебр, бізонів, пеліканів і фламінго в зоопарку, відвідати ландшафтний парк пропонують за 200 грн.
Для любителів незайманих заповідних місць – екскурсія на найбільший в Україні острів Джарилгач (300 грн): година їзди до Скадовська, потім ще година – на яхті або катері й три години на острові. Висаджують в «обжитих» місцях, де можна купити делікатеси морської кухні, наприклад, смаженого ската.
Мені, як поціновувачці піших походів, було цікаво пройтися. Так я дійшла від Залізного Порту до сусіднього більш тихого Більшовика (близько 10 км). Назад їхала маршруткою (10 грн).
Якщо зважитеся на тривалу прогулянку, захищайте руки-ноги й ніс – згоріти недовго. Дорогою купалася на безлюдних пляжах, куди доїжджають лише любителі дикого відпочинку з наметами. Це незабутні враження від спілкування з морем!
Ціна відпочинку
Житло
Економ – від 80-100 грн/доба (з людини).
хостел – 49 грн /доба
номер стандарт (санвузол, холодильник у номері) – від 400 грн на трьох
номер напівлюкс (плюс кондиціонер, душ) – від 500-600 грн на трьох
Харчування
Комплексний обід 45-60 грн
Борщ 12-18 грн/порція
Плов 20-25 грн/порція
Чебурек (дуууже великий) – 25-30 грн
Бокал пива 12-15 грн
1 л вина ( розливного) 60-65 грн.
Розваги, сервіс
Лежак під навісом – 70 грн на півдня (на цілий день знижка)
«Банан» та гірки у відкритому морі – 70 грн,
Аквапарк на пляжі – 250 грн/день, 100 грн/година
Катамаран – 130 грн/година
Політ на парашуті з катера – 900 грн.
У Залізному Порту пропонують весь комплекс водних розваг
Аквапарк – сім гірок просто на пляжі
Набережна з кафе, крамничками, нічними клубами ввечері перетворюється на суцільну дискотеку
Вілла, де ми жили
На пляжі достатньо людно, але за селищем можна знайти безлюдні місця де відпочивають з наметами
"Кременчуцький Телеграф" від 14 липня 2016, №28
Інформація
Користувачі, які знаходяться в групі Гості, не можуть залишати коментарі до даної публікації.