У Кременчуці презентували документальний фільм про мовне питання «Соловей співає». Кременчужанам фільм показали 4 рази: в Кременчуцькому національному університеті, ВПУ №7, військовим та у Міському палаці культури.
Стрічка є новаторським та монументальним дослідженням проблеми мовного питання в Україні. Автори фільму аналізують мовну ситуацію не в звичайній формі — політичному протистоянні, а досліджують значно глибші причини та наслідки нинішньої конфронтації довкола української мови. Також вони намагаються знайти відповідь на запитання: «Чому спілкуватися в Україні 21 століття українською мовою для багатьох громадян є нонсенсом, чому ці громадяни відчувають відторгнення та спротив?».
У фільмі проводиться паралель між Білоруссю та Ізраїлем. Тут кременчужанам дали змогу проаналізувати українське мовне питання через призму досвіду цих країн. Історія цих держав доводить, що мова була і є одним із головних факторів національної безпеки та цілісності багатьох країн.
Якщо в Ізраїлі з відродженням країни у ХХ сторіччі було прийнято рішення об'єднати євреїв за допомогою івриту. А ось в Білорусі - мова на межі вимирання. Через двомовність, де переважає російська, молодь Білорусі навіть не може перевести елементарні слова з російської на білоруську мову. Закордонні науковці зазначають, якщо така тенденція збережеться, й молодь не знатиме рідної мови, з часом білоруська мова опиниться у списку мертвих мов.
Фільм знімали в кількох країнах. Так в Ізраїлі на мовних курсах відеогрупа зняла пару з Луганська, які з початку війни були у Києві, а потім вирішили мігрувати до Ізраїлю. Чоловік запевняв, що не збирається в Україні вивчати українську, проте приїхавши до Ізраїлю спокійно вивчає іврит.
Під час фільму розглянули кілька міфів, які нав'язують нам століттями, від захисту «русскоязычного населения» до того, що українська мова - мова селян. Русифікація йшла не одне десятиліття. Українцям не лише нав'язували російську мову, переписували словники, а й русифікували прізвища. Наприклад, Запорожець став Запорожцевим, Калибаба – Кілібабін.
Знищення української мови йшло не лише з боку Російської імперії та Радянської влади, а від наших західних сусідів. У фільмі навели документи, які вказують, що в Румунії навіть відкрили кримінальну справу проти школярів, які спілкувалися українською. Діти підпільно видавали самвидав українською мовою з інформацією про спортивні події.
Інформація
Користувачі, які знаходяться в групі Гості, не можуть залишати коментарі до даної публікації.