Ритуальні послуги у Кременчуці можуть суттєво подорожчати

20.05.2005, 11:05 Переглядів: 2 556
Міська влада має право контролювати комунальні підприємства. Якщо підприємство змінює форму власності, і стає товариством з обмеженою відповідальністю, влада втрачає таку можливість. Кременчуцький комунальний спецкомбінат ритуальних послуг вирішив змінити форму власності – стати товариством з обмеженою відповідальністю. Чи доведеться кременчужанам після таких змін платити більше за поховання?.
Фото: Дмитрий Бабец

14 квітня 2005 року на кременчуцькому комунальному підприємстві “Спеціальний комбінат ритуальних послуг” пройшли термінові  збори. На зборах трудовий колектив (були присутні 79 працівників  з 87-ми) прийняв рішення узяти в оренду цілісний майновий комплекс комбінату. Для чого? Багато для чого. Завідувач кладовищами пан Бреус, наприклад, у своєму виступі зазначив, “що самостійна форма господарювання дасть можливість збільшити об’єм замовлень та підвищити зарплати”. Голова профкому пані Хоменко повідомила, що “підтримує перехід на іншу форму господарювання, тому що це дасть змогу більш ефективно використати трудові ресурси та збільшити обсяг виробництва”!
Тьху-тьху, обсяги збільшувати не треба. І об’єм замовлень також. Але з’ясувати, чому колективу так припекло орендувати комбінат, варто. Головний інтерес кременчужан в цій історії – ціни на ритуальні послуги. Якщо комбінат змінить форму власності, ціни зменшаться чи збільшаться? Давайте подумаємо.
Сьогодні комбінат – комунальне підприємство, підпорядковане кременчуцькому Управлінню житлово-комунального господарства (УЖКГ, начальник управління пан Польщиков). Ціни на ритуальні послуги для нього встановлює і обмежує обласне управління цін. Власні ціни підприємство встановити не може. Зарплати працівників комбінату  затверджує  УЖКГ. Як повідомив директор комбінату пан Пономарьов, вже сьогодні комбінат має можливості для підвищення зарплати працівників. Але УЖКГ подання  досі не затвердив – мотивуючи тим, що треба почекати, доки зрівняються зарплати усіх комунальників, у тому числі  працівників ЖЕДів. Якщо  комбінат перестане бути комунальним, УЖКГ одразу втратить свої права. Хлопці на комбінаті самі вирішуватимуть, які зарплати собі платити.  Цілком зрозуміло, що вони їх підвищать – ресурс є. Звичайно, і ритуальні послуги подорожчають. Адже зарплата – складова собівартості наданих послуг.
Друга позиція. Тільки-но комбінат перестане бути комунальним, обласне  управління цін втратить право обмежувати йому ціни на послуги. Комбінат встановлюватиме їх сам. І навряд чи він їх знизить. У цьому бізнесі розцінки ніколи не зменшуються – клієнтів вистачає. На жаль.
Є ще один нюанс, який відрізняє комунальний комбінат від конкурентів. Лише він має право  виділяти землю під поховання.  Це дає суперперевагу над конкурентами. У кого б клієнт не замовив ритуал, за дозволом на поховання - брутально кажучи, за місцем на кладовищі -  він прийде виключно на комбінат. І тут комбінат може на нього трохи вплинути – Боже спаси, не натиснути, а виключно вплинути!  Тобто запропонувати власні вінки, домовини та ритуальні послуги за списком. Якщо комбінат стане приватним, він втратить право на операції із землею. Як повідомив директор комбінату пан Пономарьов, за новим Законом про ритуальні послуги, земельні питання надалі вирішуватиме окремо створена при міськвиконкомі ритуальна служба.
То виходить, ставши приватним, комбінат втратить такий доходний земельний бізнес? Тут ми підходимо до найцікавішого – до ролі міськвиконкому у цій історії. Роль його  вирішальна.  По-перше, хто має задовольнити жагуче бажання трудового колективу стати ТОВ і  орендувати комунальний комбінат? Є два шляхи. Або питання вирішуватиме сесія міськради – тоді обговорення пройде більш-менш публічно. Або рішення про передачу в оренду ухвалить міськвиконком (має право). І тоді рішення пройде максимально кулуарно, тишком – нишком. Просто одного дня ми дізнаємось, що комунальний комбінат став приватним. Є серйозні підстави вважати, що саме так воно і пройде – у режимі “совсекретности” через міськвиконком. Як стало відомо, міський голова пан Глухов та начальник УЖКГ пан Польщиков дуже лояльно поставились до пропозиції передати комбінат в оренду.  Хто заважає впливовим  особам у міськвиконкомі посприяти  приватизації комунального комбінату? І паралельно створити новеньку комунальну ритуальну службу зі “своїх” людей? Що організатори  на цьому матимуть? А що мають сторони у спільному фінансовому проекті?
Чи вигідно місту втратити комунальний комбінат? Навряд чи. Директор комбінату пан Пономарьов стверджує, що місто, позбувшись комбінату, перестане витрачати кошти на його розвиток - за останні п’ять (!) років комбінат отримав від міста близько 300 000 грн. При цьому комбінат, за словами пана Пономарьова, лише у 2003 році реалізував ритуальних послуг на 1 мільйон 300 000 грн. А у 2004-му – на 1 мільйон 700 000 грн. Цілком зрозуміло, що прибутки комунального підприємства йдуть у бюджет. Прибутки приватного підприємства залишаються у нього. То чи виграє міський бюджет, втративши підприємство з такими обсягами виконаних робіт?

На запитання “Телеграфа” відповідає директор комунального підприємства “Спеціальний комбінат ритуальних послуг” пан Пономарьов:

Фото: Дмитрий Бабец

18 травня 2005 р., 14.10.

- Олександре Михайловичу, з якою метою трудовий колектив вирішив узяти в оренду цілісний майновий комплекс комбінату?
- Тому, що ми, як комунальне підприємство, знаходимось з приватними підприємцями у нерівних умовах. Приватні підприємець, орендарі більш ефективні - через що, як ви знаєте, все і приватизується в нашій країні. Ми – комунальники - не маємо права встановлювати будь-які ціни. Ціни на ритуальні послуги нам обмежує обласне управління цін.  Якщо пройшло підвищення зарплат, підвищились ціни на бензин, на будівельні матеріали, нам потрібен час, щоби задекларувати підвищення власних цін і провести їх через рішення виконкому. На цьому ми чимало втрачаємо.  У приватних підприємців, у орендарів таких обмежень не існує.
- Як комунальне підприємство, ви уповноважені виділяти земельні ділянки під поховання.  Хто цим займатиметься, коли ви втратите статус комунальників?
- За новим законом про ритуальні послуги, має бути створена окрема невеличка  комунальна структура – ритуальна служба. Вона займатиметься землею. 
- На балансі вашого підприємства знаходиться сім міських кладовищ. Що буде з ними? Адже, за законом, їх не можна орендувати або приватизувати?
- Ніяких кладовищ на нашому балансі немає. Ми лише їх обслуговуємо. Усі кладовища на балансі УЖКГ.
- А на чиєму балансі комунікації та споруди кладовищ – водопровід, комунікації, будівлі, огорожі?
- Все виключно на балансі УЖКГ.
- Зараз ваш комбінат, як комунальне підприємство, обслуговує міські кладовища – прибирає територію, вивозить сміття, завозить воду. Якщо станете орендним підприємством, хто виконуватиме ці функції і скільки це коштуватиме?
- Нічого не зміниться. Є в міському  бюджеті кошти – виконуються роботи.
- Як стало відомо, і мер міста пан Глухов, і керівник УЖКГ пан Польщиков  позитивно ставляться до рішення вашого  колективу узяти комбінат в оренду?
- Так, вони підтримують нас. А чому б і ні? Якщо ми змінимо форму власності, ні УЖКГ, ні міськвиконком вже не надаватимуть коштів на розвиток нашого підприємства. Це полегшить навантаження на міський бюджет. За останні п’ять років нам перерахували близько 300 000 грн.  Надалі ці кошти бюджет зекономить.



 
Теги:
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст та натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це редакцію.

Інформація

Користувачі, які знаходяться в групі Гості, не можуть залишати коментарі до даної публікації.
Будь-ласка, ЗАРЕЄСТРУЙТЕСЬ.
Ознайомтесь із правилами коментування.
Читайте також:
  • Kiaparts
  • НОВИНИ ПАРТНЕРІВ:


Свіжий випуск (№ 25 від 20 червня 2024)

Для дому і сім'ї

Читати номер

Для дому і сім'ї - програма телепередач

Читати номер

Приватна газета

Читати номер
Попередні випуски
Вверх