Влітку міста стають справжніми «рибними місцями» для крадіїв. Наш Кременчук – не виняток: тільки-но городяни від‘їжджають на курорти, як у домашнього майна збільшуються шанси «відростити ноги». Спеціалісти стверджують, що універсального захисту від квартирних злодіїв немає, але є правила, які не можна ігнорувати. Найбільш дієвий засіб вберегтися – поставити домівку на сигналізацію в охоронному підприємстві та… по-справжньому потоваришувати з сусідами.
З початку року і до 1 червня в Кременчуці вже обікрали 52 квартири. З настанням сезону відпусток, коли оселі кременчужан залишаються без нагляду, кількість злочинів зазвичай зростає. Тільки у червні (станом на 23.06) злодії «обчистили» 13 квартир. Можливо, цього року крадіжок поменшає: великі підприємства простоюють, люди сидять вдома, грошей на путівки в них немає. Але береженого Бог береже. «ТелеграфЪ» попросив спеціаліста розповісти про те, на що потрібно звернути увагу господарям, аби не опинитися в «обчищеній» квартирі. Нашим експертом із азів квартирної безпеки виступив начальник сектора з техніко-криміналістичного забезпечення Кременчуцького міського управління міліції Олег ЯБЛОНОВСЬКИЙ – людина, яка знається на поведінці квартирних злодіїв, їх «уподобаннях» та слабких місцях наших осель.
– Універсального захисту від квартирних злодіїв немає, – стверджує пан Яблоновський. – Але є прості правила, при дотриманні яких шанси вберегти майно значно збільшуються.
Сигналізація й охорона
Які б замки і які б решітки ви не ставили – все одно знайдеться купа способів проникнути до вашого дому, впевнений Олег Яблоновський:
– Найактуальніше зараз – взяти оселю під охорону. Я не пам’ятаю, щоб у нашому місті квартиру, що охороняється, обкрадали. Це найбільш надійне, що може бути – група захвату приїжджає за декілька хвилин. Я собі не встановлював, бо у мене, в принципі, нічого брати, – додає він, сміючись. – Ну, прийди – забери каструлю. Але ж є люди, які зберігають у квартирі багато коштовних речей, а на копійках економлять… Скупий платить двічі.
Скільки коштує?
У Кременчуці охороною квартир займається як Державна служба охорони, так і деякі приватні. Скільки потрібно заплатити за сигналізацію, залежить від багатьох факторів – наприклад, від кількості вікон і датчиків на них; від того, через стаціонарний чи мобільний зв’язок буде передаватися сигнал на пульт охорони.
Монтаж обладнання обійдеться від 3-3,5 тисяч гривень – це з використанням стаціонарного зв’язку. Якщо ж потрібно користуватися мобільним (GSM-канал), то вартість обладнання автоматично зростає на 2 тисячі гривень.
Деякі служби пропонують не купувати обладнання, а брати його в оренду – тоді виходить значно дешевше (близько тисячі гривень), але в будь-якому разі кількість «начинки» встановлюється індивідуально.
Абонентна плата за охорону квартири у різних служб починається від 74-150 гривень.
Побільше замків – хай злодій «напружується»
Найелементарніший спосіб – придбати надійні замки на двері. Бажано декілька і різної конструкції. Вже не обговорюється, що двері повинні бути металевими, а не дерев’яними, які можна одним плечем висадити. Тільки дійсно металевими, а не такими, що відкорковуються консервним ножем…
– У кримінального елемента є купа засобів проти запорів (замків), – пояснює Олег Яблоновський. – Якого б класу і типу не був замок, в Інтернеті (ми дивилися) докладно розписано, як його можна розкрити. Причому вказані навіть розміри відмичок. Тому на дверях повинні бути декілька різнотипних замків – аби ускладнити злодієві задачу. Обов’язково приділіть увагу ключам. Зараз дублікат можна зробити за три-п’ять хвилин. Ніде не залишайте їх та не передавайте через когось.
Металопластикові – гарні, зручні та… легко ламаються
Дуже часто злодії потрапляють до квартир через металопластикові вікна, легко їх зламавши.
– Тут не потрібно особливих зусиль та особливих знань, – каже спеціаліст, – достатньо звичайної «фомочки», викрутки або стамески – будь якого металічного загостреного предмета. Ці вікна дуже легко ламаються. На них, звісно, бажано ставити якісні металеві решітки.
«Сиджу за решіткою…»
Якщо квартира на першому, другому або останньому поверхах – спеціалісти радять обов’язково ставити решітки.
– Важливо, щоб вони були виготовлені та встановлені якісно, – пояснює Олег Яблоновський. Буває, що решітку встановлять не як слід, а трішки ближче або далі. Тим самим для фомки або ломика створюється можливість вирвати решітку. Спеціаліст має якісно вмонтувати її, використовуючи відповіді матеріали. Але це, звісно, палиця на два кінці – поставите ви на перших поверхах решітки та надійні замки. А, не дай Бог, пожежа чи ще щось? Таким чином, ви себе бороните від одного, але збільшуєте ризики в іншому.
Як готуються крадіжки
Домушники, як правило, чинять крадіжки вдень – коли люди на роботі. Виняток – коли впевнені, що господарі поїхали. Про це злодії дізнаються самі або від «наводчиків». Буває, що до під‘їзду заходять двоє, у руках тримають випивку та закуску і обходять квартири. Подзвонили в двері – і до господаря: «А Серьожа тут живе? Ні?» – і так у розмові з’ясовують все, що їм необхідно.
Не завжди крадіжка планується заздалегідь. Бувають і «експромти». Наприклад, іде злодій – бачить, що кватирка у вікні на першому поверсі відкрита, а на столі магнітофон стоїть… Він тихенько – р-раз…
До речі, ви можете бути впевнені, що за вашою квартирою стежать, якщо в замковій щілині або в дверному одвірку знайдете сірники, папірці тощо. Таким чином злодії з’ясовують, як часто вас не буває вдома.
Додаткові міри захисту (від злодіїв-новачків):
• Деяких «зелених» крадіїв може злякати ввімкнене світло, приймач або собака, що гавкає.
• Газети та листи, які накопичуються у поштовій скриньці, можуть наштовхнути злодія на думку, що у квартирі немає господарів.
• Найбільш цінні речі не варто залишати вдома, якщо ви збираєтеся їхати надовго.
Сусід – як багато в цьому слові…
Сусіди у безпеці квартири відіграють надзвичайно велику роль.
– Є дуже пильні – такі відразу, як тільки шум якийсь почують, виходять, питають, що відбувається, – каже Олег Яблоновський. – Але зараз, при нинішньому житті, із цим проблемно. Часто живуть за принципом «Моя хата з краю». Менталітет такий у людей. Наприклад, один чоловік усю ніч кричав: «Допоможіть!» Чули сусіди і зверху, і знизу, і з площадки, але жоден не викликав ані «швидку», ані міліцію. На жаль, такі випадки бувають. І через це гинуть люди. Як кажуть, не май будинку, а май доброго сусіда.
Важливо!
Якщо ви повернулися додому і побачили на своїх дверях сліди злому, одразу ж телефонуйте в міліцію – від сусідів, з мобілки, з таксофону – але ні в якому разі не заходьте у квартиру до приїзду слідчо-оперативної групи – не ускладнюйте роботу експертів та слідчих.
Інформація
Користувачі, які знаходяться в групі Гості, не можуть залишати коментарі до даної публікації.