Якщо ви в чорному списку кредиторів, отримати традиційний банківський кредит буде складно, але є кілька альтернативних варіантів, про які буде розказано в цій статті.
Як показує практика, позичальники, яким відмовили банки, найчастіше звертаються за кредитами до МФО, які мають більш лояльні вимоги до своїх клієнтів. Однак, онлайн кредит видаються під високі відсотки, тому треба уважно вивчити умови, щоб не потрапити в боргову пастку.
Можна взяти кредит під заставу нерухомості, автомобіля або іншого цінного майна в ломбарді, який не цікавитиметься кредитною історією клієнта. Проте є ризик втрати застави, якщо вчасно не повернути кредитні кошти у встановлені договором терміни.
Якщо у вас є людина з гарною кредитною історією, яка погодиться виступити поручителем, банк може схвалити кредит. Якщо позичальник не вчасно поверне кредитні кошти з відсотками, це повинен буде зробити поручитель.
Якщо у вас є довірена особа з гарною кредитною історією, можна оформити кредит на неї з подальшою передачею вам. Однак це пов'язано з високими ризиками та юридичними наслідками.
Оформити кредит можна в кредитному кооперативі, але для цього треба бути його членом. Також можна розглянути приватні позики, у будь-якому разі важливо уважно перевіряти умови договору.
Багато кредиторів ведуть свої внутрішні чорні списки позичальників. У них зазвичай заносять клієнтів, які допустили серйозні прострочення (понад 3 місяці), не виконали реструктуризацію (коли позичальник домовився про перегляд умов, але знову не платив), оголосили себе банкрутом, підозрюються в шахрайстві (наприклад, надали підроблені документи або брали кредити на підставних осіб).
Такі «чорні списки» не є публічними і не передаються до БКІ, але можуть використовуватися в рамках групи банків або МФО. Якщо людина потрапила до чорного списку одного банку, це не означає, що вона не зможе взяти кредит в іншому. Але у великих фінансових організаціях інформація може передаватись усередині холдингу.
Найнадійніший спосіб, щоб перевірити, чи є ви у чорному списку у кредиторів, – запросити свою кредитну історію в Бюро кредитних історій (БКІ). Кожен громадянин України може безкоштовно отримати звіт щорічно. Якщо у звіті є прострочені платежі, судові стягнення чи статус «відмовлено» за заявками, це може свідчити про проблеми з кредиторами.
Якщо вам постійно відмовляють у кредитах, це може бути ознакою занесення вас до чорного списку. Спробуйте подати заявку до кількох організацій – якщо відмови йдуть поспіль, варто перевірити кредитну історію.
Деякі банки ведуть свої внутрішні списки небажаних клієнтів (наприклад, за шахрайство чи часті прострочення). Вони не розголошуються, але можна спробувати дізнатись у відділенні банку, подавши заявку на кредит.