Ст.43 Конституції України гарантує кожному громадянину на працю, яку він вільно обирає або на яку вільно погоджується. Це право реалiзується через укладення трудового договору про роботу на пiдприємствi, в установi, органiзацiї або з фiзособою (ст. 2 КзпП). Але як правильно оформити трудові відносини зі студентом, якщо він навчається на стаціонарі?
- Що стосується студентів денної форми навчання, то під час навчання між ними та навчальними закладами не виникають трудові відносини і не укладається трудовий договір. Тому таке навчання не є основною роботою студента. Також його роботу (у разі працевлаштування) не можна вважати такою, що виконується крім його основної роботи, тобто за сумісництвом, - пояснює заступник начальника відділу Управління Держпраці у Полтавській області Людмила Рогізна.
За словами Людмили Рогізної, роз'яснення, що робота за трудовим договором осiб, якi поєднують її з денною формою навчання, не є сумiсництвом, міститься в листі Мінсоцполітики від 25.05.2015 р. за № 198/06/186-15. У документі, фактично, процитовано ч.3 п.14 постанови Верховного Суду України від 24.12.1999 р. №13, у якій визначено, що робота за трудовим договором осіб, які поєднують її з денною формою навчання, не є сумісництвом і оплачується на загальних підставах.
Теж саме викладено і у листі Мінсоцполітики від 25.07.2014 р. за №301/13/116-14 щодо прийняття на роботу студентів. Згідно з цим документом, трудове законодавство не передбачає обмежень щодо поєднання студентами ВНЗ, у тому числi тими, якi навчаються за денною (очною) формою навчання, роботи i навчання. Тому установа має право приймати на роботу студентів, у тому числi й на умовах повного робочого дня. Проте для них, як правило, встановлюють режим неповного робочого часу, аби вони мали змогу відвідувати заняття.
- Тож, виходячи з вищевикладеного, робимо висновок, що робота за трудовим договором осіб, які поєднують її з денною формою навчання, не є сумісництвом, і тому передбачає ведення трудової книжки відповідно до загального порядку та є для таких осіб основним місцем роботи, - каже Людмила Рогізна.
Якщо студент працевлаштовується вперше, організація має оформити йому трудову книжку у порядку і в строки, передбачені Інструкцією про порядок ведення трудових книжок працівників, затвердженою наказом Мінпраці, Мін’юсту, Мінсоцзахисту вiд 29.07.1993 р. за №58.
Факт працевлаштування не впливає на право студента отримувати стипендію (у разі наявності такої).
Клінічні ординатори, аспіранти, докторанти мають право на роботу у режимі неповного робочого часу (але не більше як на 0,5 ставки за займаною посадою). При цьому академічна стипендія виплачується у повному обсязі.
ДОВІДКА:
Трудовий договiр – це угода мiж працiвником i власником пiдприємства, установи, органiзацiї або уповноваженим ним органом чи фiзичною особою, за якою працiвник зобов’язується виконувати роботу, визначену цiєю угодою та пiдлягає внутрiшньому трудовому розпорядку, а власник пiдприємства, установи, органiзацiї або уповноважений ним орган чи фiзична особа – підприємець зобов’язується виплачувати працiвниковi заробiтну плату та забезпечувати умови працi, потрiбнi для виконання роботи, передбаченi законодавством про працю, колективним договором та угодою сторiн відповідно до вимог ст. 21 КЗпП.
Інформація
Користувачі, які знаходяться в групі Гості, не можуть залишати коментарі до даної публікації.