Бюджету країни вдається заощаджувати на пенсійних виплатах 242 млн грн щомісяця, або 2,9 млрд грн на рік, а загальна економія може перевищити 13,4 млрд грн
Завдяки запровадженню обмежувальних коефіцієнтів для пенсій, розміри яких перевищують максимально дозволений законодавством розмір, державний бюджет щомісяця економить 242 млн грн. Про це повідомляє ЕП.
Обмеження застосовуються для пенсій, розміри яких перевищують 10 прожиткових мінімумів для осіб, які втратили працездатність, тобто 23610 грн на місяць.
Деякі особи, завдяки рішенням судів, зобов’язують Пенсійний фонд сплачувати їм більший розмір пенсії. За даними Міністерства соціальної політики, наразі в Україні 17 тисяч осіб отримують пенсії, вищі за максимально допустимий розмір.
У 2025 році держава вирішила обмежити такі надвеликі пенсії — у держбюджеті на 2025 рік запровадили норму щодо встановлення обмежувальних коефіцієнтів для пенсійних виплат понад 10 прожиткових мінімумів (ПМ):
Завдяки таким обмеженням у березні держава витратила на виплату надвеликих пенсій на 242 млн грн менше, аніж якби таких обмежень не існувало. Якщо порахувати за даними березня економію на весь рік, то державний бюджет заощадить близько 2,9 млрд грн.
Ще більше коштів бюджету вдалося зекономити завдяки перегляду вимог до отримувачів «чорнобильських» доплат до пенсії. Адже завдяки рішенням судів кількість отримувачів таких доплат за декілька років зросла з 10 тисячі осіб до 143 тисяч осіб!
Крім того, у 2025 році уряд переглянув вимоги для отримання надбавки для унеможливлення випадків «пенсійної міграції».
Тобто Кабмін відсіяв від загальної кількості отримувачів доплат тих, хто зареєструвався в забрудненій зоні лише заради грошей. Тепер отримати надбавку до пенсії можуть лише особи, які безперервно проживали на територіях радіаційного забруднення з 1 січня 1993 року.
Як наслідок прийнятих рішень, кількість отримувачів доплат зменшилася до 85,8 тисячі осіб, а загальні видатки на здійснення таких доплат скоротилися на 874 млн грн на місяць, або 10,5 млрд грн на рік.
Проте, рішення уряду щодо встановлення обмежень на надвеликі пенсії вже почали оскаржувати у судах. Через це існує ймовірність, що державі все ж таки доведеться відновити виплату пенсій, розміри яких у деяких випадках перевищують 100 тисяч гривень на місяць.
У 2023 році суди ухвалили 240 тисяч рішень у пенсійних справах проти держави, у 2024-му до них додалися ще понад 100 тисяч. Лише за 2 місяці 2025 року пенсіонери виграли 18,3 тисячі справ проти держави, а загальна заборгованість за рішеннями судів збільшилася на 1,64 млрд грн. Наразі борг держави за рішеннями судів по пенсійним виплатам складає майже 80 млрд грн!
Хто з пенсіонерів має право на надбавки до пенсії: які доплати існують та як їх отримати
В останні роки в Україні з’явилися юридичні фірми, які займаються лише пенсійними справами. Вони добре орієнтуються у численних лазівках законодавства та рішеннях Конституційного і Верховного Суду, які то скасовують окремі законодавчі акти, то дозволяють їх обходити. А підстави для підвищення пенсії для багатьох українців знайти нескладно. За даними Мінсоцполітики наразі кожен п’ятий пенсіонер в Україні має право на спецпенсії або пенсійні пільги.
Як зазначає ЕП, у 2025 році на «судовому фронті» уряд пішов у контрнаступ. Завдяки активним та нетиповим рішенням держава зберегла мільярди гривень, що виплачувалися за нечинним законодавством. Проте ця боротьба ще не завершена.
Нагадаємо, у січні «Кременчуцький Телеграф» писав, що уряд знайшов спосіб як у 2025 році зменшити спецпенсії тим, хто отримує виплати понад максимально встановлений розмір. Пенсії державних службовців, прокурорів, народних депутатів, дипломатів, науковців та силовиків, якщо вони перевищують 10 прожиткових мінімумів, встановленого для осіб, які втратили працездатність (2361 грн), з січня 2025 року почали виплачувати не повністю. Кабмін скоротив виплати спеціальних пенсій, розмір яких перевищує 23 610 грн. Про це йдеться у постанові Кабінету міністрів України № 1 від 3 січня 2025 року.
До того ще у листопаді минулого року ми писали, що уряд знайшов спосіб, як скоротити завеликі пенсії прокурорам, деяким держслужбовцям, силовикам та багатьом іншим категоріям пенсіонерів, розмір виплат яких перевищує розмір максимальної пенсії, встановлений в Україні. У законопроєкті про державний бюджет України на 2025 рік запропонували механізм зменшення усіх пенсій, розмір яких перевищує 10 прожиткових мінімумів.
Скільки заробляють судді в Україні та які у них пенсії — дані з декларацій
У серпні ми писали про те, скільки заробляють судді в Україні та які у них пенсії, використовуючи дані з декларацій. Середня пенсія суддів в Україні протягом 2024 року зросла з 99,8 тис. до 105,6 тис. грн на місяць. Це єдина категорія пенсіонерів в Україні, чиї пенсійні виплати є в десятки разів вищими за середні по країні. Україна витрачає з держбюджету на утримання суддів у відставці щорічно понад 4 млрд грн.
В Україні хотіли скоротити найбільші суддівські пенсії. Законопроєкт № 8321 був внесений до Верховної Ради ще 30 грудня 2022 року. Проєкт закону розглянув та схвалив парламентський комітет із соціальної політики та захисту прав ветеранів, який рекомендував Верховній Раді ухвалити його у першому читанні. Проте, з січня 2023 року парламент законопроєкт № 8321 так і не розглянув.
В електронному кабінеті на сайті ПФУ вже відображена індексація пенсій: як дізнатися її розмір
У березні 2025 року в Україні відбулася масштабна індексація пенсій, внаслідок якої понад близько 10 мільйонів українців перерахували щомісячні виплати. Нещодавно ми писали, що у квітні в Україні відбудеться ще один перерахунок пенсій, пояснюючи кому та наскільки підвищать виплати.
Інформація
Користувачі, які знаходяться в групі Гості, не можуть залишати коментарі до даної публікації.