Умови прийому до вузів затверджені Міністерством освіти і є обов’язковими для вищих навчальних закладів усіх форм власності. Прийом до вищих навчальних закладів III-IV рівнів акредитації (тобто вузів у розумінні старої доброї науки: університетів, академій, консерваторій, інститутів та прирівняних до них закладів) здійснюється для підготовки фахівців за освітньо-кваліфікаційними рівнями 'бакалавр' (4 роки), 'спеціаліст' (5 років), 'магістр'.
Прийом до вищих навчальних закладів І-II рівнів акредитації (коледжів, технікумів, училищ та прирівняних до них закладів) на навчання за рахунок коштів державного бюджету здійснюється для підготовки фахівців за освітньо-кваліфікаційним рівнем 'молодший спеціаліст'.
Новація цього року – вступні випробування у формі тестів. Втім, у міністерських Правилах є суперечності, зокрема в одному з пунктів йдеться про те, що форму випробувань визначає сам вуз. У приймальній комісії Кременчуцького Державного політехнічного університету все ж орієнтуються на тестування. Кількість випробувань визначає сам вуз. Наразі єдиних методичних розробок тестів не існує, проте, згідно з вимогою Міносвіти, вступні іспити проводяться виключно у межах шкільної програми. Тож інші вимоги – протизаконні. Не допускається встановлення вузом різних умов прийому для держзамовлення та комерційного навчання на одну й ту саму спеціальність.
Згідно з Положенням про державну підсумкову атестацію учнів (на базі вищих навчальних закладів) може проводитись державна підсумкова атестація випускників шкіл, результати якої, за бажанням вступника, можуть бути зараховані як вступні випробування до вищого навчального закладу. Наразі така практика - у вигляді експерименту.
Міносвіти передбачило пільги для інвалідів, дітей-чорнобильців, дітей-сиріт (вони зараховуються поза конкурсом за умови отримання позитивної оцінки на екзамені), випускників шкіл із сільської місцевості (для них передбачена квота прийому на держзамовлення).
Вищим навчальним закладам надане й право надавати пільги медалістам, призерам олімпіад тощо і встановлювати для них особливі умови прийому, незалежно від конкурсу на місце.
В принципі, всі бажаючі, якщо вони набули хоча б задовільного рівня знань (тобто склали тести на «чотири» бали і вище) , можуть потрапити на навчання до вузів: ліцензійний обсяг їх в Україні, за даними Міносвіти, більший за кількість випускників. Інша річ: чи вдасться потрапити на безкоштовне навчання? До речі, за даними колегії Міністерства освіти, Полтавщина займає останнє місце в Україні за бюджетним фінансуванням державного замовлення у вузах. Тож може варто випробувати свої здібності у столичних університетах та академіях?
Інформація
Користувачі, які знаходяться в групі Гості, не можуть залишати коментарі до даної публікації.