Лікар-алерголог, доктор медичних наук, професор кафедри клінічної, лабораторної імунології та алергології НМАПО імені П.Л. Шупика Юрій Бісюк під час онлайн-спілкування з українцями відповідав на їхні найпоширеніші запитання щодо алергії. Українці могли задати йому питання у межах формату від Міністерства охорони здоров'я України «Запитай у лікаря».
Алергія — це імунна реакція організму на алерген.
До прикладу, бронхіальна астма, яка викликана алергією, часто проявляє себе у вигляді задишки, відчуття стиснення в грудній клітці та кашлем.
Закладеність носа зранку може бути ознакою алергічного риніту, який найчастіше провокують пилові кліщі тощо.
Пацієнти часто плутають алергію з іншими захворюваннями, тому для точного діагностування потрібні лікарі. Крім звичних аналізів зараз почали використовувати спеціальні опитувальники, які націлені на більш детальну діагностику проблеми. На сьогодні методів діагностики алергії відомо багато. Якщо у вас з’явився хоча б один із перерахованих симптомів, і він триває більше двох тижнів, це може бути свідченням алергії. Тому зверніться до свого сімейного лікаря, який направить вас до профільного фахівця.
Люди стали хворіти алергією більше через урбанізований спосіб життя. Суспільство обирає майже стерильне місце для житла, купує антибіотики та споживає в їжу гіпоалергенні продукти. Це ізолює організм від зовнішнього світу і підвищує ризик виникнення алергічної реакції від будь-чого. Натомість кількість алергіків у селах в Україні менша, ніж у містах.
Є декілька досліджень, які підтверджують, що сучасний спосіб життя збільшив кількість алергохворих. У США проводили дослідження у поселеннях амішів (християнська спільнота), які за медичними даними взагалі не мали алергіків у спільноті, і з'ясували, що житло цих людей побудоване таким чином, що постійно має контакт з амбарами, в яких тримають худобу. Так вчені з'ясували, що імунна система, яка не контактує з різними бактеріями та вірусами, розвивається ізольовано, а це може викликати алергію.
Алергія на персики може бути не істинною (первинною), а проявом алергічного орального синдрому. Тобто при контакті ротової порожнини з фруктом організм реагує на білки персика, через те що їх структура схожа на структуру пилку берези. Таким чином, у пацієнта виявляють ознаки перехресної алергії, тобто істина алергія у хворого не на персик, а на пилок берези.
Так. Якщо в людини є одна алергія, то ризик появи іншої — значно вищий. Чому? Тому що імунна система вже готова реагувати на будь-які речовини і починає синтезувати імуноглобуліни. Часто ми бачимо пацієнтів, які мають алергію майже на все. Таке явище в медицині називають полісенсибілізацією. При такому діагнозі пацієнт має бути особливо обережним і при появі будь-яких симптомів алергії повинен одразу звертатися за допомогою до лікаря.
Діти. Якщо у обох батьків є алергія, то у дитини ризик захворіти алергією складає 70%. Якщо лише один із батьків хворіє на цю недугу, то до 40%. Якщо ніхто в сім'ї не мав подібної проблеми, то ризик все ж залишається до 20%.
У своїх наукових дослідженнях Юрій Бісюк займався виявленням генів, які провокують розвиток алергічних хвороб.
До прикладу, на розвиток атипового дерматиту впливають гени філарину. Білок, який присутній в клітинах шкіри при таких генетичних аномаліях структурно не повноцінний, тому порушується шкірний бар'єр і алергени проникають в шкіру, викликаючи атипічний дерматит.
Якщо пацієнт звернувся до лікаря і отримав відповідне лікування, то небезпеки немає. Проте є категорія алергічних захворювань — анафілаксія — які можуть призвести до анафілактичного шоку. Такий стан є загрозливим для життя людини, адже під час нього раптово падає артеріальний тиск, що може призвести до зупинки серця. У такому випадку перша допомога — це адреналін. Тому пацієнти, які хоча б раз у своєму житті переносили анафілактичний шок, повинні завжди носити з собою автоінжектори з адреналіном. Це перша і єдина допомога, яка зможе врятувати життя.
Саме кропивниця є першим дзвіночком, який свідчить, що в організмі відбувається якась алергічна реакція. Тому при появі будь-якого з цих симптомів потрібно терміново звернутися до лікаря.
Пацієнти часто займаються самолікуванням і вводять собі антигістамінні чи гормональні препарати — це помилка, вони не допомагають. При важких алергічних реакція найкраще допомагає адреналін.
Симптоми алергії та застуди дійсно схожі. Втім, тут важливу роль відіграє час. Зазвичай прояви застуди не довготривалі і, як правило, вони проходять через 10-14 днів. Натомість симптоми алергії можуть тривати і два, і три, і чотири тижні.
Більше того, важливим показником для діагностування алергії є температура. При вірусних або бактеріальних захворюваннях зазвичай вона піднімається вище за 37.5 градусів, натомість при алергії її показники рідко піднімаються вище 37.
Діагностувати алергію можна в будь-який час. Лікар повинен зібрати скарги і анамнез, потім призначити аналізи. Лабораторний показник (аналіз) не означає, що в пацієнта вже є хвороба. Можливо, в нього специфічні імуноглобуліни, які згодом можуть перерости в алергію. Для діагностування алергії потрібно зробити шкірні плік-тести. Результат плік-тесту отримують за 15 хв. Тест можна робити на руці або на спині.
Для об'єктивних результатів потрібно перестати приймати препарати на 7-10 днів (гормони — перерва прийому 2 тижні).
Якщо ваша алергія викликана певними продуктами харчування, то саме їх необхідно виключити з раціону. Складніше, коли алергія, наприклад, на пилок рослин — амброзію, полин і соняшник. Із ними може бути перехрест на багато харчових продуктів, серед яких можуть бути яблука, персики, кавун, ківі, горіхи.
Перехрест спровокований тим, що навіть коли сезон цвітіння амброзії закінчується, залишається велика концентрація алергенів у повітрі, які провокують появу специфічних імуноглобулінів в організмі хворого та призводять до реакції на продукти харчування. Молекулярна діагностика здатна визначити перехрест та виключити продукти, які мають перехрест з істинною алергією.
Єдиним способом лікування є алергічноспецифічна імунотерапія. Процедура включає прийом алергенів, які і провокують алергію. Імунна система через деякий перестає реагувати на цей алерген і не синтезує імуноглобулін. Цей метод лікування хвороби дає результат 80%. Формою лікування можуть бути підшкірні ін'єкції або собвінувальний спрей у відповідній дозі.
Протигістамінні та гормональні препарати працюють лише із симптомами, натомість цей вид терапії корегує механізми в організмі. Імунотерапія довготривала і потребує не менше року. У дітей 6-7 років алергія може зникнути через кілька років. Доведено, що 70% дітей з алергією не мали її у старшому віці. Тому в цьому випадку варто почекати з лікуванням.
Алергічні прояви, що з'являються від контакту з синтетичними тканинами, називають алергічний контактний дерматит. Він виникає через те, що хімічні сполуки, які втираються в шкіру, з'єднуються з білками і викликають алергічну реакцію.
Для підтвердження діагнозу проводяться патч-тести. Це пластирі, які мають віконце, на яке капають хімічні сполуки. Це 30 основних хімічних сполук, які найчастіше призводять до розвитку алергічного контактного дерматиту.
Можна, якщо правильно лікуватись. Але, звичайно, краще ізолювати алерген.
Потрібно завжди попереджати лікарів, яку групу препаратів ви приймали, який препарат, хто вводив, у якому місці було введення. Якщо препарат, на який у вас була реакція, не має аналогів, лікарі можуть вводити ліки за спеціальними схемами. Міжнародні протоколи дозволяють ввести препарат за допомогою десенсабілізації, тобто дуже маленькими частинами протягом дня. Це дозволяє ввести всю дозу препарату та уникнути алергічної реакції в пацієнта.
Так називається холодова кропив'янка. Часто виникає у пацієнтів на вулиці. Для діагностування холодової алергії потрібно прикласти кубик льоду до відкритої ділянки тіла, потримати 15 хв та подивитись на реакцію.
Інколи холодову алергію плутають з набряком пальців при холоді. Це може бути ознакою якогось аутоімунного захворювання, тому для діагностики варто звернутися до лікаря.
На першому місці в Україні — молоко і яйця. Серед овочів — диня. Фрукти: персик, яблуко.
Полуниця, незважаючи на поширену думку, не такий поширений алерген, і на неї алергію мають лише 1-2%.
Найкраще робити алергопроби восени, бо це час, коли найменше антигенів. — Це неправда. Алергопроби можна робити будь-коли.
Люди думають, що алергія не лікується. — Насправді, лікування є, про нього розповів лікар Юрій Бісюк.
Мед допомагає позбавитись від цього недугу. — Ні, навпаки це досить алергічний продукт.
Інформація
Користувачі, які знаходяться в групі Гості, не можуть залишати коментарі до даної публікації.