Майже 64% українців помилково вважають, що гострі вірусні інфекційні захворювання та застуду можна лікувати антибіотиками та купують їх без призначення лікаря
Відсьогодні, 1 серпня, антибіотики в Україні відпускатимуть тільки за рецептом. Виключення – окуповані території та райони проведення бойових дій.
Як повідомляє МОЗ, таке рішення є частиною євроінтеграційних процесів України, адже в багатьох країнах світу відпуск антибіотиків відбувається саме за рецептом. Із кожним роком лікувати бактеріальні інфекційні хвороби (до прикладу, пневмонію чи туберкульоз) стає все складніше. Уже зовсім скоро нераціональне використання антибіотиків може призвести до того, що інфекційні хвороби, які наразі швидко і без наслідків лікуються антибактеріальними препаратами, можуть стати смертельно небезпечними.
Згідно з даними Центру громадського здоров'я, майже 64% українців помилково вважають, що гострі вірусні інфекційні захворювання та застуду можна лікувати антибіотиками та купують їх без призначення лікаря. Ризик вироблення антибіотикорезистентності (бактерії набувають стійкості до антибіотиків) зростає і при недотриманні режиму прийому ліків в ситуаціях, коли вони потрібні. Саме тому лікування антибіотиком має призначатися та контролюватися виключно лікарем.
Заступниця директора з охорони дитинства та материнства Центру ПМСД №3 Надія Боровик коментує:
Надія Боровик вважає, що таке рішення МОЗ – однозначно правильне. Рецептурні препарати повинні призначатися лікарем.
Чи обов'язково мати декларацію з сімейним лікарем для отримання рецепта?
Рецепт можна буде отримати у будь-якого лікаря, незалежно від наявності декларації з сімейним лікарем.
Чи зможе лікар приватної клініки виписати електронний рецепт?
Лікарі усіх рівнів медичної допомоги, незалежно від форми власності закладу, зможуть здійснювати відпуск електронних рецептів за умови підключення закладу та його працівників до електронної системи охорони здоров'я (ЕСОЗ).
Що робити, якщо медзаклад, до якого звертається пацієнт, не працює з електронною системою охорони здоров'я?
У такому разі на перехідному періоді передбачається виписка паперового рецепта на антибіотики.
Чи передбачено часткове погашення електронних рецептів? Чи можна буде придбати меншу кількість препарату, ніж вказано у рецепті?
Так, функціонал електронного рецепта дозволяє погасити рецепт частково, тобто придбати меншу кількість лікарського засобу, ніж зазначається в рецепті.
Чи поширюється електронний рецепт на очні краплі/топічні антибіотики тощо?
Так, усі препарати, які відносяться до антибактеріальних лікарських засобів (код АТХ - J01 згідно з даними Державного реєстру лікарських засобів України), підлягають відпуску за рецептом за кошти пацієнта. Ця норма стосується усіх форм антибактеріальних лікарських засобів, які підпадають під визначену групу.
Чи будуть діяти паперові рецепти для відпуску препаратів на пільгових умовах?
Так, на перехідний період передбачене виписування паперового рецепта медзакладами, які поки не мають відповідної технічної можливості, тобто не підключені до ЕСОЗ. Крім цього, виписка лікарських препаратів, що відпускаються на пільгових умовах, буде здійснюватися за паперовим рецептом.
Як у нових умовах відпуску антибіотиків можна буде придбати ліки для тварин?
Лікарські препарати для тварин як і раніше можна буде придбати за ветеринарним рецептом.
Виключення поширюється на закупки антибіотиків волонтерськими та благодійними організаціями. Так, на запит військової частини, підрозділу чи певного медзакладу волонтери як і раніше можуть закуповувати антибіотики у дистриб'юторів без рецепта.
Інформація
Користувачі, які знаходяться в групі Гості, не можуть залишати коментарі до даної публікації.