У 2002 році у київських газетах з’явилися перші повідомлення про новий наркотик, виготовлений кустарним способом з протигрипозних препаратів. Газета “Сегодня” (18 квітня) писала про десятикласників однієї з київських шкіл, які колються наркотиком, виготовленим з імпортних таблеток від грипу. На той час наркотик отримав умовну назву псевдоефедрин. Описувала газета і наслідки його вживання – хлопець, який вживав псевдоефедрин протягом року, втратив голос, перестав ходити.
Після появи цих матеріалів кореспондент “Телеграфа” звернулася до кременчуцьких правоохоронців із запитанням, чи не виявлений подібний наркотичний препарат у Кременчуці? Відповідь була категоричною: такого наркотику у Кременчуці немає, як і школярів, що його вживають.
Залишається згадувати 2002 рік, як “добрі старі часи”, коли у Кременчуці на один наркотик було менше. Нині ситуація змінилася. У лютому 2005 року головний лікар міського наркологічного диспансеру пан Пащенко повідомив кореспонденту “Телеграфа” про нову категорію пацієнтів, які потрапляють до диспансеру у дуже важкому стані. Причина – вживання нового наркотику, виготовленого кустарним способом з протигрипозних препаратів. Наркомани називають його “ефект”.
Більш детально про цей препарат та його нищівну дію розповів завідувач нарковідділення № 2 Олександр Вікторович Баусов (саме до відділення № 2 потрапляють жертви “ефекту”):
- Останнім часом у нас з’явилося дуже багато пацієнтів, які перейшли з ширки на психостимулятори, виготовлені кустарним способом із популярних протигрипозних препаратів *; **; ***; **** (лікарські засоби не називаються на вимогу медиків). Усі вони продаються в аптеках без рецептів. Наркомани та виробники наркотиків без перешкод купують їх і в домашніх умовах готують саморобний психостимулятор. Найнебезпечніше те, що у процесі виготовлення використовують перманганат калію, більше відомий у народі як “марганцовка”. Марганець, який входить до його складу, дуже токсичний та небезпечний для нервової системи. Через півроку, максимум - року вживання “ефекту” настає слабоумство, процес деградації проходить дуже швидко. Пацієнт втрачає почуття критичності. Це дуже ускладнює лікування – адже хворий не розуміє, наскільки небезпечне те, що з ним відбувається. Паралельно проявляється поліневрит – невпевнена, хитка хода, пацієнт тягне ногу, може впасти, коли намагається повернутися. Зараз маю пацієнта, який майже не ходить, тягає ногу – та це вже після місяця лікування! Як лікар, можу засвідчити, що процес реабілітації проходить дуже важко і повільно. Навряд чи є підстави говорити про повне одужання. Лікування таких пацієнтів дуже ускладнює обвальна розумова деградація. Саме у наркоманів – користувачів “ефекту” – найчастіше з’являються думки про самогубство. Часто вони здійснюють суїцид. Кажу, як лікар, який бачить їх щодня, - цей “ефект” – найстрашніший на сьогодні наркотик у Кременчуці! Це пошесть якась!
- Наших читачів, напевне, цікавитиме, як ставитися до протигрипозних препаратів взагалі? Чи не наркотик це?
- Ні, звичайно, не наркотик. Але вони містять активні речовини, потрібні для виготовлення наркотику.
Марганець, який у складі перманганату калію використовують для виготовлення наркотику “ефект”, входить до групи біотиків. Надмірна кількість марганцю патогенно впливає на організм людини. Спостерігаються порушення процесів кальцифікації та внутрішньої структури кісток.
При регулярному вживанні марганець викликає хронічне отруєння, яке призводить до розладу центральної нервової системи. На початкових стадіях отруєння спостерігається підвищена втомлюваність, сонливість, різке погіршення пам’яті. На останній стадії хвороби розвивається паркінсонізм з вираженою маскоподібністю обличчя (застигле, без виразу, обличчя, можуть дещо змінитися риси).
(“Загальна гігієна”, Москва, “Медицина”, 1985 р.)
Наркологи попереджують про небезпеку застосування сильних знеболюючих для досягнення стану наркотичного сп’яніння. Як приклад завідувач нарковідділення № 2 пан Баусов навів свого недавнього пацієнта. Хлопця, на вимогу батьків, лікували від наркоманії. Лікували довго і неефективно. У хворого регулярно траплялись епілептичні припадки. З’ясувати причину припадків не вдавалося – енцефалограма показувала: все чисто. Тоді звідки напади?
Ситуація прояснилася, коли приїхали на відвідини батьки. З’ясувалося, що хворий для досягнення наркотичного сп’яніння регулярно використовував сильний знеболюючий препарат т*** (продається в аптеках за рецептом). Лікарі застосовують препарат у клінічних умовах для зняття “ломки” у наркоманів. Лікарська доза – по 2 капсули тричі на день. Наркомани ковтають за раз 20-30 капсул – така доза забезпечує “приход” і подальшу “тягу”.
Окрім “приходу”, десятикратна доза забезпечує епілептичні припадки та зупинку дихання. Кременчуцькі наркологи свідчать про непоодинокі випадки, коли наркоманів-любителів знеболюючого привозять до реанімації з зупинкою дихання. Виживають не всі.
Лікарі не можуть точно вказати, на якій дозі зупиниться дихання. Це залежить від особливостей певного організму.
Інформація
Користувачі, які знаходяться в групі Гості, не можуть залишати коментарі до даної публікації.