Віщі сни: риба сниться перед вагітністю? Чи перед рибалкою?

29.04.2005, 13:04 Переглядів: 18 506
Перед Ватерлоо Наполеону наснився сон, що він програє генеральну битву. Він її програв. Олександру Македонському, навпаки, наснилося, що він захопить-таки фортецю, під якою його військо простояло майже місяць. Фортеця здалася.
Фото: Дмитрий Бабец

Ну, щоби захворіти на нежить наприкінці зими і віщого сну не потрібно. Але ми вирішили все-таки з’ясувати – чи існує насправді таке явище, як віщі сни? На запитання “Телеграфа” відповів відомий психіатр, головний лікар наркологічного диспансеру Володимир Вікторович Пащенко.
- Володимире Вікторовичу, чи доречно взагалі говорити про віщі сни? Чи справді сон може щось віщувати?
- Звичайно! Відразу хочу сказати, що лікарі – тим більше психіатри -  дуже серйозно ставляться до снів. Батько психоаналізу  - доктор Фрейд -  першим почав розробляти теоретичну базу сновидінь. Сон – складне поняття. Він насправді може містити розгадку проблеми, передвіщати якісь реальні зміни. Або ж, навпаки, стати залишком учорашнього дня.
- Що означає фраза “залишок учорашнього дня”?
- Ну, наприклад, учора вас щось настільки  стурбувало або обурило, що  уві сні ви бачите фрагменти цих подій. Неприємну розмову з начальником, чергу у магазині...
- Часто жінки намагаються розшифрувати власні сни, користуючись “сонниками”.  Чи варто довіряти таким дешифрувальним  книжкам?
- Ні в якому разі. “Сонники” існують з давніх  часів, але до них не варто ставитися серйозно. Такі посібники надто спрощують проблему. Замість розшифровки  вашої особистої проблеми, вони пропонують узагальнений шаблон. Цей шаблон не має ніякого відношення до вашого життя.
- Тобто, якщо наснилася риба – це не обов’язково означає вагітність (як переконують “сонники”)?  Чи може риба наснитися просто від обурення – бо чоловік втік на рибалку, замість того, аби допомогти коханій тещі висаджувати картоплю?
- Звичайно!  І риба, і будь-що  інше у сні кожної людини означає щось особливе, притаманне  саме їй.
- Батько психоаналізу – доктор Фрейд –  стверджував, що символіка снів має виключно сексуальний підтекст. Навіть невинні кущі, ліси та гостроверхі будівлі кірхи не що інше, як символічне зображення геніталій. Чи дотримуються такої ж думки сучасні психоаналітики?
- Ні, не дотримуються. Фрейд будував свою теорію на засадах пансексуалізму. Сьогодні психоаналітики не вважають, що всі сни мають сексуальний підтекст. Насправді сон проявляє те, що наша внутрішня цензура ховає. Саме ту проблему, від якої білого дня ми відхрещуємося і не визнаємо,  ми й бачимо найчастіше уві сні.

Про що попереджують кошмари?

Фото: Дмитрий Бабец

- Про що сигналізують людині  кошмари?
- Кошмари  можуть сигналізувати про серйозні психологічні проблеми.  А можуть свідчити про елементарний нежить. Закладений, наприклад, у людини ніс. Дихати важко, повітря не вистачає. І людині сниться, що її завалило землею або хтось її душить. Вилікуйте нежить, і кошмари зникнуть. Але трапляються значно серйозніші ситуації – коли кошмар, а тим більше регулярні кошмари, сигналізують про виникнення серйозного захворювання. Причому захворювання може бути як соматичним – хвороба тіла – так і психічним.
- Як реагувати на кошмари?
- Їх треба аналізувати. Якщо кошмар вам наснився після гулянки, де було забагато важкої їжі та випивки, це одне. Причиною кошмарів може стати також незручна поза уві сні  або задушлива спальня, якісь нав’язливі, сильні запахи, перевтома, знервованість.  Але якщо все зручно, комфортно, все як завжди, а вас допікають кошмари, варто було б поспілкуватися з лікарем. Можливо, навіть пройти обстеження – я вже казав, що постійні кошмари можуть свідчити про серйозну хворобу.

Чому до нас уві сні приходять мертві родичі?

- Майже кожен з нас хоча би раз бачив уві сні померлих родичів. Що символізує їхня поява?
- Не треба їх лякатися. Померлі родичі уві сні – це наочне підтвердження зв’язку поколінь, зв’язку з минулим.  Сім’я – дуже міцна система стосунків. Перші свої враження дитина отримує  у сім’ї. Ми не можемо одразу розірвати стосунки з родичами, навіть померлими. Трапляється навіть, що члени сім’ї, знаходячись десь дуже далеко, раптом відчувають, що хтось із родини помер. Навіть бачать з цього приводу віщі сни, про які ми згадували на початку розмови.  Наука не може поки що дати вичерпного пояснення такому явищу. Беззаперечне лише одне –  зв’язок між поколіннями дійсно існує. Якимсь дивним чином ми пов’язані навіть з родичами, яких ніколи не бачили за життя.
- Як ставитися до появи померлих родичів уві сні? Дехто вважає, що вони тягнуть за собою в країну тіней?
- Ні  в якому разі! Це забобонне ставлення. Коли уві сні приходить померлий родич, бажано у першу чергу проаналізувати, з яким відчуттям ви прокинулись? З відчуттям вини, остраху, з почуттям невиконаного обов’язку? Ваші відчуття тут важливіші навіть за особу самого родича. Бо відчуття свідчать  про ваші проблеми. Причому про ті, які ви не бажаєте визнавати. Також важливо, хто з родичів вам наснився? Які були з ним стосунки? Скажімо, якщо стосунки з бабусею -  наприклад -  були дуже приязними, добрими, то бабуся, з’явившись уві сні, може передавати вам важливе послання чи попередження. Хочу звернути увагу - це не значить, що бабуся прийшла з того світу, щоби вас попередити. Все це – ігри нашої підсвідомості. На підсвідомому рівні ми значно раніше відчуваємо сигнал тривоги, навіть небезпеки. Але як його передати? Підсвідомість передає нам сигнал через зрозумілі символи – у даному випадку, через бабусю.
- Деяким людям сниться власна смерть. Як сприймати такий сон?
- В жодному разі не сприймати його, як передвісника смерті. Сни ніколи не повторюють абсолютно точно реальну ситуацію. Сон – це символ. Картина смерті уві сні  може символізувати кінець якоїсь справи або стосунків.  Спробуйте розібратися, що ви відчували уві сні? Паніку, тривогу, або ж, навпаки, полегшення?  Найчастіше подібний сон свідчить, що скінчилися стосунки, які вас дуже обтяжували. Починається новий етап життя.
- Що ви порадите робити людині, якій сняться  так звані віщі сни, і це її непокоїть?
- Я би рекомендував все-таки проконсультуватися з лікарем. На жаль, у нашій країні люди соромляться звертатися по допомогу до професійних лікарів – психотерапевтів. Найчастіше вони біжать до гадалок або екстрасенсів. Я би порадив бути дуже обережними з різного типу гадалками, ворожками та віщунами. Не варто сліпо довірятися особі, яка безапеляційно ставить діагноз, а точніше, виносить вирок.  Люди часто вірять, що гадалки володіють якимсь містичним знанням. Така віра може погано скінчитися. У медичній  літературі описано чимало типових випадків – вразлива  людина (найчастіше жінка) побачила неприємний сон. Побігла до ворожки. Ворожка їй заявила, що сон віщує тяжку  хворобу, можливо, навіть смерть. Людина приходить додому, лягає, і починає хворіти. Те, що зробила ворожка, психіатри називають “самореализующееся  предсказание”. Простіше кажучи, установка. У даному випадку  ворожка дала установку на хворобу. І довірлива, вразлива жертва почала  її виконувати. Не варто так ризикувати. Наостанок для тих, хто соромиться лікарів, хочу запропонувати досить ефективний спосіб розгадування снів. Якщо вас регулярно турбують певні сни, спробуйте записувати їх хоча би протягом місяця. Згодом, прочитавши усі записи, ви самі  зможете зрозуміти, яка проблема у вас виникла.

Чи справді збуваються сни з четверга на п’ятницю?

В народі поширена думка, що саме сни з четверга на п’ятницю збуваються. Тобто вони віщі. Так твердять і російські “сонники”.  Відомий російський вчений, філософ, автор книги “Пленники сновидений” пані Волченко заперечує дане твердження, як необгрунтоване. Не має значення, якого дня сниться сон. Вирішальним є не день тижня, а життєві події, які вас турбують.  Сама пані Волкова протягом 25 років щодня записувала власні сни. За її твердженням сни з четверга на п’ятницю нічим не відрізняються від снів в інші дні тижня.

Чому ми іноді бачимо чужі сни?

Деяким людям сняться сни про події, яких вони ніколи не переживали, але такі події мали місце – залізничні катастрофи, землетруси, війни, цунами. Пояснив це явище ще на початку минулого століття відомий психіатр Карл Густав Юнг. Він перший ввів поняття “колективного несвідомого”. На думку Юнга, ми – на підсвідомому рівні – підключаємося до так званого колективного несвідомого.
Самому Юнгу напередодні Першої світової війни снилися важкі кошмари – загиблі солдати, вбиті люди, розбиті міста. Коли війна почалася, кошмари скінчилися. Юнг пояснив це тим, що його вдасна підсвідомість була підключена до колективного несвідомого. А напередодні війни багато обізнаних людей, у тому числі дипломатів та військових, знали, що війна трапиться.

У кошмарах ми знайомимося з власними забороненими бажаннями

Автор теорії сновидінь Зігмунд Фрейд стверджував, що нічний кошмар – це неприховане виконання забороненого бажання. Бажання, якого людина соромиться або лякається, і її внутрішня цензура забороняє його здійснення. Уві сні  приховані бажання вилазять на поверхню. Вранці людина обурюється: “Як мені таке могло наснитися?! Я б ніколи не вчинив цього – навіть уві сні! Це не відповідає моїм моральним нормам!!!”
На думку психіатрів, такі сни свідчать про наявність у людини прихованих, подавлених комплексів, потреб, мрій, які існують незалежно від того, чи вона їх усвідомлює.

Мені наснився віщий сон...

Ольга, 37 років:
- Я довгий час не могла зрозуміти, чому гальмуються стосунки з моїм молодим чоловіком. Начебто ми подобаємось один одному, навіть дуже. Але весь час він начебто насторожі. Наче щось йому заважає. Я побачила сон, навіть записала його. Якась сільська дорога, літо, наче соняшники цвітуть. І по дорозі назустріч один одному летять дві – не знаю, як сказати – команди, може. В одній всі сидять на Харлеях, летять, аж вітер свище. Інші назустріч їм скачуть верхи на конях. І я чомусь розумію, що на Харлеї – то я. А на коні – такий білий, худий кінь – то мій друг. Несусь і думаю: Боже, подавлять мотоцикли коней! Ну, а ті, що на конях, не витримали і відвернули у сторону. І зникли.
- Я прокинулась, і зрозуміла, що мій друг не витримує мого напору. Через якийсь час він одружився  з тихою такою домогосподаркою.

Ірина, 34 роки:
- Мені мали робити операцію. Начебто і не дуже важку, але страшно було, бо не розуміла – та пухлина доброякісна (як кажуть лікарі) чи все-таки недоброякісна? Майже перед операцією побачила сон. Я десь чи то в Африці, чи в Австралії, величезне таке плато – сховатися ніде. А на мене несуться дикі слони. Величезні. Я розумію, що не втечу. І весь час намагаюся пригадати – які то слони? Начебто у школі вчили, що якісь слони – наче індійські – людей не чіпають, а африканські, навпаки, можуть затоптати на смерть. Я цілу ніч не могла зрозуміти – які то слони? І у якусь останню мить, коли вони вже насунулися, відчула, що вони мирні, добрі. Не вб’ють.
Прокинулась, і зрозуміла -  то не слони були, а два образи моєї пухлини. І виявиться вона доброякісною. Так і сталося.



 
Автор: editor
Теги:
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст та натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це редакцію.

Інформація

Користувачі, які знаходяться в групі Гості, не можуть залишати коментарі до даної публікації.
Будь-ласка, ЗАРЕЄСТРУЙТЕСЬ.
Ознайомтесь із правилами коментування.
  • Kiaparts
  • НОВИНИ ПАРТНЕРІВ:


Свіжий випуск (№ 45 від 7 листопада 2024)

Для дому і сім'ї

Читати номер

Для дому і сім'ї - програма телепередач

Читати номер

Приватна газета

Читати номер
Попередні випуски
Вверх