Чим ближче до спекотного літа, тим більше ми починаємо ховатися від сонячних променів. Шкіру бережемо від опіків, а очі… І тут починається певне нерозуміння понять. Трохи “темні” громадяни й громадянки скажуть: від яскравого світла. Більш обізнані згадають розумне слово: від ультрафіолету. Але певна частина обізнаних при цьому все ж ототожнюватиме ультрафіолет з тим самим яскравим світлом. Це перша помилка. Друга витікає з першої. Дехто вважає, що чим темніші окуляри, тим краще вони захищають очі. Але це не той випадок, коли можна діяти за принципом: “Кашу маслом не зіпсуєш”. Річ у тім, що властивість пропускати світло і захист від ультрафіолету – це різні речі. Найтемніші окуляри можуть пропускати ультрафіолет, як і звичайне скло. В ліпшому випадку вони захистять обличчя від зморшок, позбавляючи вас необхідності примружуватися. В гіршому ж – зашкодять очам. Фахівці зазначають, що сонцезахисні окуляри сумнівної якості приводять власника на консультацію до офтальмолога: нібито захищені очі чомусь червоніють. Або починає боліти голова. Причини ж розладу здоров’я можна позбутися, знявши з носа шкідливий аксесуар. Можливо, є сенс взагалі відмовитися від сонцезахисних окулярів?
Лікар-офтальмолог Тетяна Волоцька (“Оптика-Лорнет”) радить захищати очі від ультрафіолету, але обирати окуляри обачно.
- Ультрафіолет нині доволі жорсткий. Це впливає шкідливо на очі: потерпають кришталики очей. Особливо, якщо це людина після 40-45 років – кришталик починає втрачати природну прозорість, і захист від ультрафіолету стає дуже актуальним. По суті, користування сонцезахисними окулярами слугує профілактикою катаракти. Але за умови, що окуляри забезпечують 100-відсотковий захист від ультрафіолету.
- Як можна упевнитися, що окуляри дійсно виконують свою функцію захисту?
- Купуючи сонцезахисні окуляри, ви маєте пересвідчитися в наявності ліцензії на продаж цього товару у продавця і вимагати сертифікат якості на самі окуляри. Окрім цього, є спеціальні прилади, що вимірюють показник ультрафіолету, який проходить крізь скло окулярів. Перевіривши їх, ви матимете гарантію від неякісних підробок. Заради цікавості ми перевіряли окуляри, куплені з лотків. Найчастіше такі вироби пропускають понад 50% ультрафіолету, а значить власники таких окулярів носять їх замість “ободка на голові”.
- Існує думка, що скляні лінзи краще за пластикові захищають від ультрафіолету. Це дійсно так?
- Відомі виробники найчастіше використовують нині склопластик або оптичний пластик. Цього слова не варто боятися. Це – не пластмаса! Окуляри з якісними склопластиковими лінзами не гірші за ті, що зі скляними лінзами. При цьому склопластик легший у носінні практичніший у роботі, дає більші можливості щодо дизайну окулярів.
- Скажіть, а від яскравого світла варто захищатися окулярами?
- Це залежить від того, як людина реагує на світло. У деяких яскраве світло викликає головні болі. Таким людям потрібні окуляри з потужним захистом від світла, тобто більш темні. (Загалом є лінзи з 25, 50, 75-відсотковим світлозахистом.) Підкреслю, це не одне й те саме, що захист від ультрафіолету.
- А які сонцезахисні окуляри ви порадили б абсолютно здоровим людям?
- Для здорової людини найкращий варіант – “хамелеон”. Такі окуляри при яскравому сонці стають темнішими, при менш інтенсивному або в приміщенні – світлішими.
“Ми перевіряли окуляри, куплені з лотків. Найчастіше такі вироби пропускають понад 50% ультрафіолету, а значить власники носять їх замість “ободка на голові”.
- Чим можуть зашкодити неякісні окуляри?
- Людське око саме пристосовується до яскравого світла: зіниця може звужуватися до розміру булавочної голівки і, таким чином, пропускати менше ультрафіолету. В темних окулярах зіниця не звужується. Якщо вони пропускають ультрафіолет, очі отримають більше випромінювання, ніж тоді, коли окуляри відсутні. Це стосується й інфрачервоного випромінювання. Підвищена доза ультрафіолету може призвести до помутніння кришталика (перший крок до катаракти). Інфрачервоне випромінювання шкідливо впливає на сітчатку ока, в тяжких випадках викликає опік сітчатки.
- Ви самі користуєтесь сонцезахисними окулярами?
- Обов’язково! Маю дві пари – 100-відсотковий захист від ультрафіолету.
- Вибачте за таке питання, в якій ціновій категорії ці окуляри?
- Сто п’ятдесят гривень, але нині колекція цієї фірми дорожча. Цін не варто боятися. Якісне – завжди дорожче.
Прилад для вимірювання ультрафіолету ми знайшли у магазині “Оптика-Лорнет”. Вирішили перевірити, якими ж окулярами захищаємось від сонця? Втім, погода була дощова, і в офісі “назбирали” лише дві пари окулярів. Обидві – головного редактора. Окуляри шефа стійко витримали випробування – 100-відсотковий захист від ультрафіолету. Не з лотка ж по 10 гривень за штуку пан редактор їх купував…
Кваліфіковані продавці-консультанти сонцезахисних окулярів не приховують, що в ціні на якісний товар порахована не лише вартість лінз і оправи, але й ім’я фірми та актуальність у даному сезоні. Тобто платимо ми не лише за захист від випромінювання, але й за примхи моди. Вихід для економних – приглядати моделі з минулорічних колекцій. Ціна – від 150 гривень і вище. На жаль, купувати вітчизняне не вийде. В Україні сонцезахисні окуляри не виробляють. Деякий час лінзи для сонцезахисних окулярів виробляв завод у м. Ізюм на Харківщині, але нині виробництво стало. З лотків же, в основному, продають дешеві китайські на корейські вироби.
За кольором окулярів ніяк не можна судити про захист від шкідливого випромінювання. Обирати колір можна на свій смак. Помічено, що найбільш приємними для ока є відтінки сірого та коричневого. Рожеві та жовті окуляри не захистять від яскравого світла, доведеться все одно примружувати очі. А значить, немає захисту від зморшок. Такі окуляри молоді жінки одягають за кермом авто – вони збільшують контрастність. А для справжніх автолюбителів є “антифари”: верхня частина відбиває світло зустрічних фар, нижня – збільшує контрастність.
'UV 400' або 'UV protection' – таким чином на наклейках окулярів позначають 100-відсотковий захист від ультрафіолету
Ультрафіолетове випромінювання буває двох діапазонів:
UVA діапазон (315-380 нанометрів). Потенційно небезпечно для очей.
UVB діапазон (290-315нанометрів) – найбільш шкідлива складова УФ-випромінювання. Небезпечно для очей.
Катаракта – помутніння кришталика ока.
Пр початковій стадії хвороби перед очима - мерехтіння темних смуг, штрихів, плям. При погляді на джерело світла зображення часто раздвоюється. Знижується гострота зору, при повній катаракті хворий відчуває лише наявність і відсутність світла.
Глаукома – хвороба ока, що характеризується підвищенням внутрішньоочного тиску.
Інформація
Користувачі, які знаходяться в групі Гості, не можуть залишати коментарі до даної публікації.