З 22 до 26 серпня у приміщенні архівного відділу виконавчого комітету Кременчуцької міської ради (вул. І.Сердюка, 27) працює виставка до 25-ї річниці Незалежності України. За словами головного спеціаліста архівного відділу Олени Базавлук, на виставці представлені електрографічні копії архівних документів, які висвітлюють перші кроки відродження національної свідомості у Кременчуці.
За словами головного спеціалісту архіву Олени Базавлук, на виставці представлені документи, які можуть розповісти про відродження України та як відбувалися події у Кременчуці.
- Боротьба за незалежність України розпочалася задовго до 1991 року. Ще 24 серпня 1990 року, рівно за рік до здобуття Україною незалежності «синьо-жовтий» прапор замайорів над Кременчуцькою міською радою, - розповіла Олена Базавлук. - Народний депутат Вадим Бойко на сесії міської ради у серпні 1990 року заявив, що рішення про національну символіку повинен приймати сам народ, а не державні органи.
Основним рубежем проголошення незалежності став серпневий путч у Москві. Спроба державного перевороту в СРСР у серпні 1991 року, коли самопроголошений «Державний комітет з надзвичайного стану» (ДКНС) намагався усунути від влади президента СРСР Михайла Горбачова.
24 серпня 1991 р. Верховна Рада України ухвалила Акт проголошення незалежності України: «Виходячи із смертельної небезпеки, яка нависла була над Україною в зв'язку з державним переворотом у СРСР…». За це проголосували майже всі депутати. Наступного дня Верховна Рада прийняла постанову про тимчасове припинення діяльності КПУ.
Тим часом у Кременчуці з 20 серпня 1991 року у міській раді запроваджується чергування, щоб не допустити провокацій. З 25 серпня розпочався прийом передачі майна комуністичної партії. І лише 27 серпня міські обранці зібралися на сесію Кременчуцької міської ради. Депутати розглянули питання про політичну ситуацію в місті, пов’язану з антиконституційним державним переворотом.
Згідно з архівними документами депутати Урін та Сапко підняли питання, чому не одразу зібрали сесію та чому для стабілізації ситуації в місті радилися не з депутатами, а з керівниками підприємств.
- Як би ви себе поводили, якби перемогу одержала хунта? – заявив депутат Лисенко.
Виступи депутатів на сесії
А восени, 13 вересня приймається рішення про підняття над будинком міської Ради народних депутатів національного синьо-жовтого стягу.
За 25 років незалежності України залишаються невирішеними питання. Як і чверть століття назад не може керівництво Російської Федерації сприйняти незалежність України посягаючи на її територіальну цілісність. Про це свідчить заява прес-центру Верховної Ради України від 26 серпня 1991 року:
- Поширена заява прес-секретаря Президента РРФСР, в якій від імені Президента Російської Федерації піднімаються проблеми кордонів між РРФСР та державами, в минулому союзними республіками, які проголосили свою незалежність. Україну не поіменовано серед республік з якими Президент РРФСР вважає остаточно вирішеними, - йдеться в повідомленні.
Ознайомитися з цими документами та особовим фондом Миколи Твердохліба, який був активним учасником національного руху можете в архівному відділі Кременчуцької міської ради.
Інформація
Користувачі, які знаходяться в групі Гості, не можуть залишати коментарі до даної публікації.У цьому сюжеті «Кременчуцький ТелеграфЪ» зібрав інтерв'ю, розповіді, документальні факти та легенди про історію Кременчука.
Кременчуг и Крюков: 200 лет вместе!
Як у Кременчуці шили білизну для військових під час Першої світової війни
Знайшли невідому картину Куруківської битви
Просто космос: секретные разработки и история кременчугских заводов