Психолог з фонду «Таблеточки» Алла Антонова завітала до Кременчука з благодійною лекцією «Знання як зброя проти раку». Коли у близької людини виявили рак, виникає багато почуттів і питань: як допомогти й стати опорою для близької людини. А якщо лікарі тобі поставили діагноз «рак», що з цим робити? Для усіх, хто стикається з діагнозом «рак», найскладнішим є перший час - повна невідомість, згодом не вистачає досвіду, розуміння, а сили й час інколи витрачались не на найбільш важливі й потрібні справи. На лекцію завітали, як кременчужанки, які побороли рак, працівники медичної сфери, мами маленьких янголят, так і звичайні кременчужани, які бажали більше дізнатися про онкологію.
За словами онкопсихолога Алли Антонової, рак почали лікувати з середини минулого століття, тому у людей старшого віку залишився такий соціальний стереотип, що рак = смерть. Більшість дорослого населення, дізнавшись про свій діагноз, не лікуються.
- Ракові клітини постійно утворюються, але імунна система їх пригнічує. Все, що чуже організму імунітет знаходить й «подавляет». В якийсь момент клітини починають розмножуватися, - зазначила Алла Антонова.
Вперше рак був описаний в єгипетському папірусі приблизно в 1600 до н.е. В ньому розповідалося про кілька форм раку й що від цієї хвороби немає лікування. Назва «рак» походить від введеного Гіппократом терміна «карцинома» на позначення злоякісної пухлини. Також її форма зовні нагадує краба.
По захворюваності онкозахворювання знаходиться на 2 місці після серцево-судинних захворювань. Серед чоловіків найпоширеніший рак простати та дихальних шляхів, у жінок – рак грудей та шийки матки.
- Від деяких людей чую, що рак заразний. Найсумніше, що одного разу це мені сказав лікар, - зауважила онкопсихолог Алла Антонова.
- Якщо наш організм постійно знаходиться в стресі, якщо нам не подобається піклуватися про себе, якщо ми всім не задоволені — звичайно це може спровокувати якусь хворобу, але це науково не підтверджено, - зауважила Алла.
- Не кожному пацієнту потрібен психолог. Це не тому, що вони обманюють себе. Як сказала мені одна пацієнтка: «Рак змусив мене полюбити себе й життя. Він зупинив мене за що йому дуже вдячна». Таке я почула вперше, - зізналася онкопсихолог.
Щодня в Україні від раку шийки матки помирають 7 жінок. Щорічно його діагностують у 5 тисяч українок. Але є і позитивна статистика: якщо дотримуватися простих профілактичних заходів, ймовірність захворіти зводиться до нуля. Отже, що потрібно знати, а головне – робити, щоб не допустити цієї хвороби?
Як і все на світі, рак шийки матки не виникає нізвідки. Його джерелом вважається вірус папіломи людини. Приблизно 35% жінок в Україні є носіями цього вірусу, та далеко не кожна з них стикається зі страшним діагнозом.
Вірус папіломи людини (ВПЛ) передається в більшості випадків при сексуальних контактах, але можлива передача і при контакті шкірних покривів статевих органів, тому презерватив не гарантує повного захисту від ВПЛ.
Кожна людина, дізнавшись про свій діагноз, проходить через кілька етапів:
До середини ХХ сторіччя рак був майже невиліковною хворобою. Зараз же онкологічні захворювання в багатьох випадках успішно лікуються, а кількість людей, які одужали, щороку збільшується. Звичайно, результат лікування може бути різним, як і в будь-якої іншої хвороби. В онкології велику роль відіграє своєчасна діагностика та лікування за сучасними протоколами. Важливим фактором є і тип захворювання: деякі види раку виліковні в більш ніж 90% випадків, для деяких все ще шукають ефективний варіант лікування. В будь-якому випадку, рак – це не вирок. Це складне захворювання, яке, тим не менш, дає людині час і шанс.
Алла навела приклад з Анджеліною Джолі, яка знаючи, що в неї в роду рак молочної залози забрав не одне життя, вирішила запобігати хворобі й наважилася на операцію.
14 травня 2013 року Анджеліна Джолі зізналася, що мала хірургічне втручання - подвійну мастектомію з видалення молочних залоз обох грудей через побоювання загрози генетичного захворювання на рак молочної залоз
За словами Алли Антонової, з віком захисні функції організму людини слабшають, тому необхідно щороку проходити обстеження у лікарів.
- Звичайно. Якщо не говорити, то це - брехня. Це сталося, ось таке воно - життя. Ви повинні говорити з дітьми про все, починаючи з моменту народження до моменту вмирання. Ніхто не знає чому, але воно так є. Але необхідно дитині показувати, що ви поруч, говорити, що він може з вами поговорити про це, що ви можете переживати це разом, або він може переживати окремо у своїй кімнаті, наприклад. Батьки повинні багато говорити про свої почуття і тим самим вчити своїх дітей говорити про свої почуття. Але він може вірити, може любити завжди, навіть якщо дитини вже немає. Любов - це те, що не вмирає, - зазначила лектор.
Коли у близької людини виявили рак, виникає багато почуттів і питань. Як і чим допомогти? На чому зосередитись в першу чергу? Як впоратись самому і стати опорою близькій людині? Чи треба щось робити і як?
Якщо у близької людини виявили рак, що робити далі:
Після закінчення лікування життя людини вже не буде таким, як раніше. Страх повернення хвороби й психологічні переживання, пов’язані з перенесеним лікуванням, будуть якийсь час (а може і завжди) супроводжувати людину. Хворому знадобиться тривалий період адаптації, час і підтримка, щоб повернутись до «звичайного» розміреного життя. Будьте уважними до близької людини чи друга.
Деякі фрази та слова зі «звичайного» життя можуть нашкодити людині, що хворіє. Тому краще не казати:
Як допомогти онкохворому – це те, чого потребує хвора людина, те що ми завжди маємо і те, чим ми завжди можемо з нею поділитися: увага, турбота й любов.
Інформація
Користувачі, які знаходяться в групі Гості, не можуть залишати коментарі до даної публікації.