Навіть не пригадаю, коли останній раз по власній волі тримала в руках поліетиленовий кульочок. Тож якщо ви також хочете забути про пакет з пакетами у кухонній шафі, пропоную ознайомитися з моїм досвідом на «антикульочковій» ниві.
Мабуть твердження, що я приходжу з магазину без кульочків, не зовсім правдиве, адже кульками все ж користуюся. Проте варто зауважити, що ці пакети не з поліетилену, а з органічної сировини.
Наприклад, у мене є пакети з кукурудзяного крохмалю та з касави (рослина з тропіків). У такі пакети купую вологі продукти: м'ясо та рибу. Але варто зазначити, що колись пакет з касави не витримав випробування замороженою рибою: він розлізся через годину використання.
Такі пакети не шкідливі для природи. Їх можна компостувати, вони розкладаються протягом кількох місяців.
Серед багатьох плюсів є один «жирний» мінус – такі пакети дорогі. 10 штук «кукурудзяних» пакетиків коштують 40 гривень.
Альтернативою дорогому кукурудзяному «задоволенню» можуть слугувати знайомі нам пластикові судки або скляні банки. Але навіть не уявляю, якими очима дивитиметься на вас продавщиця м’ясного відділу, коли ви попросите зважити курячих гомілок у трьохлітрову банку. Навіть якщо на моє проханням зважити м'ясо у мій кульок дивляться дивно, то банка викличе тайфун емоцій.
Для сухих продуктів я використовую багаторазові торбинки із тканини. Деякі я купила через інтернет, деякі зшила власноруч.
У них я зважую все: овочі та фрукти, крупи. Якщо «дозволяє» тканина, цінник клею на торбинку, у іншому випадку він чудово розміщується на шнуркові, яким затягують торбу.
Якщо хоч раз придбаєте, наприклад, яблука таким чином, захоплені слова та погляди касирок гарантую.
Навіщо ж потрібен пакет, якщо є велика сумка з тканини. Чудова багаторазова та екологічна альтернатива цупким пакетам.
Інформація
Користувачі, які знаходяться в групі Гості, не можуть залишати коментарі до даної публікації.