Важко уявити, скільки використаних паперових стаканчиків генерують у Кременчуці, - ніхто не підраховував. Проте одного разу в інтернеті я прочитала, що у Києві за один день викидають на смітник один мільйон паперових стаканчик. За неофіційними даними, у Києві у 2018 році населення дорівнювало 4 млн. Якщо перенести київську статистику та уявити, що в Кременчуці кожен четвертий п’є каву, виходить, що кожного дня кременчужани викидають близько 55 тисяч стаканчиків.
Стаканчики паперовими можна назвати умовно, адже вони не на 100% складаються з паперу. Всередині стінки одноразового горнятка просякнуті пластиком, у результаті чого утворюється плівка. Тож якщо ви сумлінно сортуєте сміття, то такі стаканчики не можна викинути у макулатуру, бо то папір + пластик. Це ускладнює переробку стаканчиків, адже перед цим папір та пластик потрібно розділити. Також через присутність пластику паперові горнятка довго перегнивають.
Але крім стаканчиків, використовують також пластикові трубочки та кришечки для кави, у результаті приготування деяких видів кави ще й упаковки з-під молока. Часто у кав’ярнях використовують молоко, запаковане в «Тетра Пак». Відповідне пакування для довшого зберігання продукту складається з кількох шарів, які приблизно на 75% - картон, 20% - поліетилен, 5% - алюмінієва фольга.
Через багатокомпонентність «Тетра Пак» також довго розкладається. Переробити таку упаковку візьметься не кожен через трудомісткість процесу.
Але як заклади харчування, так і їхні відвідувачі, можуть менше генерувати сміття. Для цього варто зробити два кроки.
Крок №1: кава з собою у свій стаканчик. Наприклад я практикую подібне кілька років: приходжу у кав’ярню зі своєю чашкою і прошу налити напій у «своє». У Кременчуці кілька кавових «точок» навіть фінансово заохочують бути «еко». Перевірено особисто мною: купую напій у свою тару зі знижкою в закладах Rock Kava, Color it espresso bar, Aroma Kava та 32/10 (на Молодіжному). Купив каву у свою чашку – урна не отримала свою сміттєву порцію, а в гаманці залишилися кошти на проїзд у тролейбусі.
Крок №2: здавати на переробку. Кілька років в Україні функціонує ініціатива «Зелений Птах», яка збирає у закладах харчування «Тетра Пак» та використані паперові стаканчики. З горняток роблять блокноти, щоденники, фліп-чарти. А з упаковки «Тетра Пак» видавництво «Ранок» створює дитячі книжки.
Чому це важливо?
Щороку українець продукує близько 270 кілограмів сміття. Зокрема за інформацією Держстату, у 2017 році одна людина викинули на звалище 268,3 кілограмів сміття. Загалом у 2017 році на звалищах утворилося 11 271 тис тон побутових відходів. За приблизними підрахунками, лише 5% з цієї кількості переробляють.
Немає часу ігнорувати сміттєву проблему. Сміття більшає, а от землі – ні. Не варто сподіватися на владу, держава починається з людини.
Інформація
Користувачі, які знаходяться в групі Гості, не можуть залишати коментарі до даної публікації.