Причина — рішення суду. Проте планові та позапланові перевірки Держпраці залишилися, але їх порядок інший. Інспектор не зможе прийти без попередження у будь-яку годину доби. Інспекторів праці при виконкомі не буде.
Держпраці у Кременчуці, як і в цілому у країні, призупинила інспекційні відвідування. Таку інформацію підтвердив «Телеграфу» Григорій Гриценко, заступник начальника відділу з питань додержання законодавства про працю, зайнятість та інших нормативно-правових актів управління Держпраці у Полтавській області.
Причина призупинення відвідувань - рішення Шостого апеляційного адміністративного суду у справі за позовом підприємців. Так, суд визнав протиправною та нечинною Постанову КМУ № 295 від 16.05.17 року «Деякі питання реалізації статті 259 Кодексу законів про працю України та статті 34 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».
Ця Постанова затверджувала:
Порядок здійснення державного контролю за додержанням законодавства про працю (містить правила інспекційних відвідувань та невиїзних інспектувань);
Порядок здійснення державного нагляду за додержанням законодавства про працю (містить правила проведення виїзних перевірок).
Пункт 11 Порядку здійснення державного контролю передбачав, що інспектори мають право без попередження приходити до підприємців з метою виявлення неоформлених працівників «самостійно і в будь-яку годину доби з урахуванням вимог законодавства про охорону праці проходити до будь-яких виробничих, службових, адміністративних приміщень об’єкта відвідування, в яких використовується наймана праця».
Тепер таких прав інспектори не матимуть.
У соцмережах позивачі-підприємці радіють рішенню суду.
«Ми виграли», - написав у Фейсбук Сергій Доротич
Адвокат Олена Доненко, яка захищала інтереси позивачів у суді, виклала на своїй сторінці у Фейсбук повний текст рішення суду. Вона також пише, що вже є виграшна справа на користь підприємця: Дніпропетровський окружний адміністративний суд визнав протиправною та скасував Постанову Держпраці про накладення штрафу на ФОП в сумі 335 070,00 вперше взявши до уваги скасування Постанови № 295.
Суд керувався тим, що при ухваленні спірної Постанови не дотриманий порядок. Зокрема, проект її не був включений до плану підготовки регуляторних актів КМУ. Також суд вказує на невідповідність п. 1 Порядку здійснення контролю нормам статті 259 Кодексу законів про працю (КЗПП).
17 травня в «Укрінформі » відбувся брифінг щодо правових наслідків рішення суду. Інформацію розмістила на своєму офіційному порталі Державна регуляторна служба.
Так, коментуючи рішення суду, голова ДРС Ксенія Ляпіна зазначила:
Територіальні підрозділи Держпраці очікують на власну нараду в Києві, де керівництво має роз'яснити, як проводити перевірки після скасування у суді Постанови №295 постанови у суді. Григорій Гриценко зазначає, що інспекційні відвідування мали позитивний ефект для найманих працівників — легалізацію їхньої праці.
Відповідно до Постанови, визнаної нечинною судом, органи місцевого самоврядування могли залучатися до виїзних перевірок. Сесія міської ради у лютому цього року ухвалила рішення про дві штатні одиниці місцевих інспекторів праці, які складатимуть протоколи за порушення. На посади оголосили конкурс. Проте людей на ці посади так і не встигли прийняти, тож інспектори праці при виконкомі (яких «скасував» суд) у Кременчуці й не працювали. До речі, право накладати штрафи за актами, які складуть місцеві інспектори, надавалося міському голові. Відповідно, зараз таких повноважень він не матиме.
Але при виконкомі працює робоча група з легалізації заробітної плати (у народі - «каральний батальйон»). Постанова №295, яка визнана нечинною, не регламентує діяльність цієї робочої групи, зауважує Григорій Гриценко. Разом із тим, робоча група, попри народну назву, не має каральних функцій (тобто не може накладати штрафи): вона має право вести роз'яснювальну роботу серед підприємців, зазначає Микола Здойма, начальник управління економіки виконкому.
Проте слідом за робочою групою, яка проводила обстеження, могли без попередження прийти інспектори Держслужби праці — а вони вже мали право накладати штрафи за порушення трудового законодавства. Так, штраф за неоформленого працівника — 10 мінімальних зарплат (41 730 грн).
Допуск працівника на роботу без трудового договору міг коштувати 142 190 грн (штраф 125 190 за неправильне оформлення наказу плюс 17 000 — штраф керівнику за фактичний допуск працівника без трудового договору).
398 інспекційних відвідувань провели інспектори Управління Держпраці у Полтавській області з початку 2019 року
74 роботодавця усунули порушення після інспекційних відвідувань
5 671 працівник був офіційно працевлаштований, із них: із 74 – за результатами інспекційних відвідувань, решта в результаті роз'яснювальної роботи.
34,75 млн грн — сума штрафів накладених Держпраці у Полтавській області (у цілому, не лише в результаті інспекційних відвідувань).
Дані управління Держпраці у Полтавській області
Інформація
Користувачі, які знаходяться в групі Гості, не можуть залишати коментарі до даної публікації.