До України повернулися кораблі, які торік захопили російські військові. Катери «Бердянськ» та «Нікополь», а також буксир «Яни Капу» дісталися порту в Очакові. Нагадаємо, що на катері «Бердянськ», який обстріляли російські військові знаходився кременчужанин Богдан Головаш.
Першим дістався малий броньований артилерійський катер «Нікополь», якого до акваторії буксирував малий розвідувальний корабель «Переяслав». Другим до Очакова доставили рейдовий буксир «Яни Капу», а останнім додому повернувся «Бердянськ».
Зустрічати кораблі на КПП військового порту прийшли люди, вони коли побачили, як перший катер «Нікополь» зайшов в Очаківськй військовий порт - люди почали співати гімн України.
20 листопада до Очакова Миколаївської області прибули малі броньовані артилерійські катери «Нікополь», «Бердянськ» та буксир «Яни Капу», які під час мирного переходу до свого порту у листопаді 2018 року були підступно атаковані та незаконно захоплені у полон надводними силами Російської Федерації.
По поверненню, судна проходять первинний огляд з метою перевірки технічного стану, наявності відповідних агрегатів, обладнання та виявлення вибухонебезпечних предметів та хіміко-біологічних небезпек.
-Вже найближчим часом, з метою визначення ступенів пошкоджень, малі броньовані артилерійські катери та буксир підлягатимуть більш детальній перевірці, - наголосив командувач Військово-Морських Сил ЗС України адмірал Ігор Воронченко.
Президент України Володимир Зеленський, який завітав до Очакова, повідомив, що на кораблях частково відсутнє обладнання та озброєння.
- Те, що ми побачили: справді частково не вистачає обладнання, бракує частини озброєння. Буде розслідування. Ми побачимо всі деталі, – наголосив він.
Також на офіційному сайті Президента зазначено, що Зеленський уточнив, що протягом трьох місяців катери будуть відремонтовані.
Один з полонених моряків, які повернулися додому, Андрій Ейдер на своїй сторінці поділився враженнями від повернення кораблів. Моряк зазначив, що крім плафонів та плити вкрали спідню білизну.
Журналіст Андрій Цаплієнко у блозі на сайті ТСН опублікував хронологію повернення українських кораблів.
15 листопада розпочалась погрузка екіпажів та техніки на кораблі зведеної групи. Караван формувався вже в морі. До його складу входили пошуково-рятувальний корабель «Сапфір», буксир «Гайдамака», буксир «Титан», малий розвідувальний корабель «Переяслав». Всі кораблі вийшли вчасно, з чотирьох різних портів – Одеса, Чорноморськ, Південний та Очаків.
16 листопада українські кораблі вирушили до Керченської протоки.
Близько 10.00 18 листопада розпочалася передача. На наші понівечені кораблі висадилась українська аварійно-рятувальна група. За результатами попереднього огляду виявилось, що на катері «Нікополь» апаратура розпізнавання в наявності, але вскрита, і її секретні частини відсутні. Зброя на місці, але боєкомплектів немає.
Також, як каже командувач ВМСУ І.Воронченко, над катерами, - дуже схоже, - добряче попрацювали дикуни-мародери, які ніколи не бачили елементарних благ цивілізації: «Зняли навіть плафони, розетки та унітази. Ми зараз покажемо всьому світові варварство росіян». А «варварів», до речі, навколо невеличкої української групи побільшало. В радіусі від 1 до 3 миль перебували чималі сили РФ: 3 кораблі типу «Мангуст», протидиверсійний катер «Грачонок», вже знайомий ракетний корабель «Ивановец», 2 кораблі типу «Аметист», морський буксир. В небі над українцями кружляв гелікоптер. Насправді мізансцена чимось нагадувала події річної давнини, коли три наші маленькі кораблики атакувала російська армада.
Велика відповідальність лежала на групі українських водолазів. Хлопці мали перевірити підводну частину кораблів – чи придатні вони до тривалого буксирування, враховуючи факт можливих критичних ушкоджень, бо в листопаді 2018-го по кораблях вівся серйозний вогонь.
А ще водолази мали переконатися, що росіяни не «забули» під водою якийсь вибуховий пристрій. Саме тому водолазні роботи довелося виконувати в шоломах – про всяк випадок. Близько першої години дня 18 листопада процедуру приймання кораблів завершено.
Далі українська корабельна група вже рухається вбік Очакова. До російського мовчазного конвою долучились три сторожові кораблі типу «Охотник». Йдуть теж у режимі мовчання, не пояснюючи свої дії. Що однозначно трактується, як неповага до морських традицій і порушення міжнародних правил навігації. Вони йдуть поруч з українцями майже до того моменту, поки караван не наблизився до Очакова.
До порту Очакова кораблі розділили на дві підгрупи. Перша: «Переяслав» буксирує МБАК «Нікополь», «Гайдамак» тягне буксир «Яни Капу». Друга: «Титан» буксирує МБАК «Бердянськ», поруч без буксирування йде «Сапфір». Розділ на підгрупи пов’язаний з різною глибиною осадки буксирів та, відповідно, необхідністю вибрати різні фарватери при вході в порт Очакова.
Про остаточні завдані збитки стане відомо після завершення всіх слідчих дій на звільнених катерах та буксирі.
Нагадаємо, що 25 листопада 2018 року в наслідок російської агресії у нейтральних водах Чорного моря Росія захопила 24 моряків, які рухались з порту Одеса до порту Маріуполь. Окрім військовослужбовців також було захоплено два малих броньованих артилерійських катери «Бердянськ» (P175) та «Нікополь» (P176), а також рейдовий буксир «Яни Капу» (A947).
7 вересня до України повернули всіх військовополонених моряків, за рішенням Міжнародного трибуналу з морського права повернення українських кораблів мало відбутися разом з моряками і одразу.
Інформація
Користувачі, які знаходяться в групі Гості, не можуть залишати коментарі до даної публікації.