На шляху до безвуглецевого майбутнього світова промисловість бере на себе зобов’язання щодо збереження екології. Автовиробники, хімпром, агро та багато інших індустрії крок за кроком впроваджують інновації, які допоможуть знизити викиди вуглецю в атмосферу, а потім поступово перейти на вуглецево нейтральне виробництво.
В Україні тренд «зеленої» сталі вже реалізується в практиці металургійних компаній. Найчастіше рішення знаходиться у сфері енергоресурсів: викопні види палива, які використовуються у виробництві, дають величезну кількість викидів СО2. Тому сталеливарний сектор шукає можливості відмовитися від використання такого палива і перейти на більш екологічні види енергетики.
Окремі компанії вже можуть показати результати. Наприклад, до 2020 року найбільшому в Україні виробнику залізорудних окатишів Ferrexpo вдалося замінити 25% природного газу, що використовується в огрудкувачі, на біопаливо, яке допомогло знизити вуглецевий слід на 16% за один рік.
Рішення про використання біопалива як часткову заміну природного газу прийшло керівництву компанії в 2015 році. Можливість була продиктована сильними сторонами країни: Україна – найбільший у світі виробник соняшникової олії, а лушпиння соняшнику є одним з поширених видів біопалива з високим енергетичним потенціалом. У рамках зусиль зі зниження залежності від природного газу компанія побудувала два комплекси подавання лушпиння соняшнику для чотирьох ліній виробництва окатишів. З початку реалізації проєкту щороку показник споживання біопалива неухильно зростає.
Лушпиння використовується в огрудкувачі як часткова заміна природного газу для нагріву окатишів. Спочатку в компанії тестували можливості біопалива на окремих лініях, а потім збільшували обсяги закуповуваної лушпиння. Впровадження таких інновацій зажадало значної технічної та інженерної експертизи. Основна перешкода для використання лушпиння соняшника замість природного газу – в різному агрегатному стані цих видів палива. Газ вільно перемішується з навколишнім середовищем і рівномірно нагріває окатиші в огрудкувачі. Тверде паливо, яким є лушпиння, у разі неправильного використання може нагрівати тільки окремі ділянки в огрудкувачі і не забезпечити досягнення необхідного показника температури в 1300°C.
За п’ять років роботи із заміни газу на лушпиння соняшнику Ferrexpo вдалося замінити 25% викопного палива, використовуваного в огрудкувачі, на більш екологічні енергоресурси. Зниження вуглецевого сліду в розрахунку на тонну продукції становило 16% у 2020 році, причому біопаливо зробило свій внесок у це досягнення. Ferrexpo – одна з небагатьох гірничодобувних компаній України, яка активно використовує велику кількість біопалива в своїх комерційних виробничих процесах.
Перехід на лушпиння соняшнику – не єдиний крок, який компанія зробила на шляху до «зеленої» сталі. Ferrexpo тестує використання ще одного джерела екологічних енергоресурсів: сонячної електроенергії. Її наступний великий проєкт – створення сонячної ферми на території підприємства, щоб перевірити ефективність використання сонячної енергії в нашому географічному положенні. Після оцінки ефективності використання цього виду електроенергії компанія прийме рішення про подальше розширення.
Загалом Ferrexpo також закуповує екологічно чисту електроенергію безпосередньо у виробників в Україні. У 2020 році показник становив 22% від загального обсягу закуповуваної електроенергії, а за перші 5 місяців 2021 року компанія збільшила обсяг закупівель до 36%.
За матеріалами GMK Center
Інформація
Користувачі, які знаходяться в групі Гості, не можуть залишати коментарі до даної публікації.