15 вересня у соціальних мережах поширилася новина про ситуацію у кременчуцькому тролейбусі №1 – у бабусі та її 8-річної онуки виник конфлікт з кондукторкою. Кондукторка сказала, що проїзний квиток дитини не дійсний без учнівського квитка, який видають у школі, тож за дівчинку треба заплатити. Коли бабуся відмовилися це робити, то, за її словами, кондукторка попросила покинути тролейбус.
Ми вирішили розібратися в ситуації, що склалася, і взяли коментар у директора Кременчуцького тролейбусного управління Олександра Вертюха. Він відповів, що у цій ситуації є як юридична, так і моральна сторони.
По-перше, згідно до законодавства, проїзний квиток й справді діє за наявності учнівського. Якщо його у пасажирок не було, то вони мали б заплатити за проїзд дитини. Тож фактично кондукторка має підстави висадити пасажира, який не оплатив проїзд, на наступній зупинці.
Але, по-друге, є й морально-етичний бік. Адже чудово видно, що дитина шкільного віку.
Тож аби уникнути подібних ситуацій в громадському транспорті, редакція може порадити кременчуцьким батькам наступне: слідкуйте, щоб діти брали із собою як проїзний, так і учнівський квитки.
Додано:
Коли цей матеріал був опублікований на сайті ТЪ, до автора звернувся дідусь дівчинки, про яку йшлося у статті. Він написав, що не згоден з позицією директора тролейбусного управління Олександра Вертюха, бо продивився як всеукраїнські закони, так і документи, що регулюють дане питання на місцевому рівні. І там не вказано, що проїзний діє лише за наявності учнівського квитка. Чоловік вважає, що напис у лівому кутку проїзного про необхідність мати при собі учнівський КТУ нанесло без законних на те підстав.
«Кременчуцький ТелеграфЪ» звернувся за роз'ясненням до юриста Інституту масової інформації Алі Сафарова.
Пан Сафаров прокоментував, що, по-перше, треба дивитися правила, затверджені місцевою владою щодо застосування пільгового проїзду для учнів. Бо за загальними правилами, встановленими Законом України «Про автомобільний транспорт» та Постановою Кабміну «Про затвердження Правил надання послуг пасажирського автомобільного транспорту», проїзд дітей від 6 років має оплачуватись як дорослих. Але органи місцевого самоврядування мають право встановлювати додаткові пільгові квитки на проїзд для окремих категорій населення.
По-друге, за загальним правилом, визначеним в Постанові Кабміну, пасажир повинен мати квиток на проїзд, а для пільгового проїзду – посвідчення особи встановленого зразка чи довідку, на підставі якої надається пільга, а в разі запровадження автоматизованої системи обліку оплати проїзду – електронний квиток та документи для пільгового проїзду. Таким чином документ, на підставі якого надається пільга, повинен бути. У випадку учнівського проїзного таким документом буде учнівський квиток – документ, що підтверджує статус учня.
Але варто також пам'ятати, що відповідальність за безквитковий проїзд встановлена Кодексом про адміністративні правопорушення (ст. 135), а притягати до адміністративної відповідальності можна лише з 16 років (ст. 12). Законодавство не передбачає такого виду реагування на безквитковий проїзд як висадка пасажиру з транспорту.
Проте безквитковий проїзд дитини може тягнути за собою адміністративну відповідальність батьків або опікунів за статтею 184 Кодексу України про адміністративні правопорушення – за неналежне виконання батьківських обов'язків, від 850 до 1700 гривень штрафу.
Додано:
Один з наших коментаторів поцікавився, чи школярам нашого міста легко отримати учнівський квиток.
Тому ТЪ запитав у директора міського департаменту освіти Геннадія Москалика, яка процедура отримання цього документу. Він відповів, що учнівські квитки видають у всіх школах Кременчука. Для цього треба звернутися до директора навчального закладу і мати з собою фотографію. Генадій Москалик додав: якщо у якійсь школі з отриманням учнівського виникають проблеми, то звертатися особисто до нього, і він розбереться у ситуації.
Інформація
Користувачі, які знаходяться в групі Гості, не можуть залишати коментарі до даної публікації.