З перших днів війни українське керівництво просить західні країни впровадити над Україною безпольотну зону для військової авіації агресора. Це означає, що всі об'єкти, що летять над Україною: літаки, вертольоти і запущені ракети РФ будуть збиватися без попередження. Країни НАТО не бажають цього робити через побоювання розв’язання з Росією повномасштабної війни в Європі та можливість початку війни між ядерними державами.
Україна могла би самостійно захистити своє небо від ворога, але для цього їй необхідна додаткова кількості літаків, систем ППО та сучасних радіолокаційних станцій.
Український економіст, професор Школи менеджменту ім. Везерхеда при Університеті Кейс Вестерн Резерв (США) Роман Шеремета у своєму ФБ пропонує чотири кроки для створення безпольотної зони в Україні.
За словами Шеремета, вартість ПЗРК «Стінгер» $120 тис. Росія має близько 4 тис військових літаків. 20 тис «Стінгерів», якщо розраховувати по 5 на один російський літак, обійдеться в пару мільярдів доларів.
FIM-92 «Стінгер» — це портативний зенітно-ракетний комплекс класу «земля-повітря», призначений для поразки вертольотів і ворожих літаків. На озброєння армії США з 1981 року, використовується у більш ніж 29 країнах.
Україні могли би передати системи ППО середньої дальності. Ними володіють західні країни, Ізраїль, Південна Корея, США та Туреччина.
ЄС уже обговорює передачу Україні винищувачів МіГ-29 та Су-35. Українські пілоти вміють літати на них. Крім того, США могли б надати Україні американські штурмовики А-10, які планується законсервувати через надмірну кількість.
Завдяки попереднім програмам військового обміну в Україні вже є невелика кількість пілотів, навчених керувати А-10. Колишній спецпредставник Держдепартаменту Курт Волкер та генерал ВПС США у відставці Філіп Брідлав у спільній статті. пропонують передати Україні списані літаки F-14, F-15, F-16, F-18.
У коментарі НВ військовий експерт Валентин Бадрак зауважив, що сучасні ракети «повітря-повітря» можуть збивати повітряні цілі, у тому числі перехоплювати крилаті ракети на відстані до 100 км.
Другий варіант, передати ці літаки країнам східної Європи, на озброєнні яких знаходиться кілька десятків радянських винищувачів, в якості компенсації з тим, щоб ці літаки вони передали Україні. Українські льотчики навчені літати саме на цих винищувачах. Поки що переговори про надання літаків Україні від західних сусідів постійно зриваються через прямі загрози Путіна, який заявив, що розглядатиме впровадження безпольотної зони над Україною, як участь у збройному конфлікті.
Волкер і Брідлав пропонують союзникам як гуманітарну акцію встановити безпольотну зону для захисту цивільного населення від російських повітряних бомбардувань лише в окремих зонах. Наприклад, зона відчуження навколо Чорнобиля та інших атомних електростанцій. При цьому вони вказують, що літаки чи безпілотники США чи НАТО не братимуть участі в будь-яких бойових діях проти російських наземних військ, крім самооборони у разі обстрілу.
Жодний із чотирьох кроків не вимагає прямої участі НАТО у збройному конфлікті. Однак їх виконання дозволить запобігти масштабних жертв серед мирних жителів.
Інформація
Користувачі, які знаходяться в групі Гості, не можуть залишати коментарі до даної публікації.