Було декілька вірогідних планів нападу ворога та дат початку повномасштабної війни
В української влади була інформація про кілька дат можливого початку повномасштабної війни. Україна отримувала багато попереджень від західних партнерів з можливими датами нападу. Спершу про напад говорили у листопаді, потім — у грудні, потім називали 15 січня. Тому спрогнозувати, коли точно ворог піде у наступ та на яких напрямках ніхто точно спрогнозувати не міг. Про це заявив Секретар Ради національної безпеки та оборони Олексій Данілов під час марафону «Радіо Свобода».
— У нас було декілька сценаріїв щодо початку війни. Нас спочатку лякали, що вона буде починатися... Пам’ятаєте, коли ще навесні збирав Путін ці орди, і нам постійно говорили, що, дивіться, вони зараз на вас підуть… Потім нам почали говорити, що це буде в листопаді, потім у грудні, потім нам називали 15 січня. Цих дат було дуже і дуже багато, — пояснив Данілов.
Він більш детально розповів про останні можливі дати нападу та реакцію влади на них.
— Крайня, коли ми зрозуміли, що це було на 22-ге, це коли ми вже мали після вторгнення картину, карту псковських десантників, однієї з частин псковських десантників, яка безпосередньо мала заходити по тому маршруту, який був на цій мапі… І там було написано відповідно 20.02. Такі мапи видаються за день до початку війни, — додав секретар РНБО.
Олексій Данілов пояснив, що й справді прямого попередження про плани росії розпочати повномасштабне вторгнення з дня на день не було, але українська влада зробила кроки для підготовки до цього, зокрема 23 лютого Україна запровадила надзвичайний стан.
— Ми 23 лютого ввели по всій країні надзвичайний стан... Це було у Верховній Раді. Я там майже пів дня провів, доводив до наших депутатів, що це треба голосувати. Тому що вони там до якихось цяточок мали претензії, що це треба прибрати, а це треба перебрати тощо, — нагадав Олексій Данілов.
Він також наголосив, що 24 лютого 2022 року — це не початок війни, вона триває з лютого 2014, коли путін окупував український Крим.
Секретар РНБО також відповів на питання, чому влада не очікувала нападу рф з боку білорусі й чому це стало «ударом в спину».
— Пояснюю, чому для нас це був удар ножем у спину. За декілька днів до повномасштабного вторгнення було пряме спілкування нашого міністра оборони з міністром оборони білорусі. Він гарантував, давав слово генерала, офіцера, що такого (загрози з території білорусі) не буде. Наступного дня голова нашої прикордонної служби спілкувався зі своїм колегою також на цю тему, і той його теж запевнив на 100%, що наступу не буде. Взагалі у нашому розумінні ситуації дійсно не було уявлення саме про такий формат війни, — заявив Данілов.
За його словами, українська влада очікувала, що напад росії може бути на Донецькому, Луганському напрямку, ймовірно, на Харківському.
Олексій Данілов не згоден з твердженням, що українська влада не готувалася до наступу росії.
— Коли кажуть, що мали повідомити про початок великої війни 24 лютого, то це фізично неможливо зробити. Чому? А якби 24 лютого війна не почалась, а почалася б 25? До речі, пригадуєте, як нам обіцяли, що війна почнеться з 10 по 15 січня? Обіцяли, що почнеться напередодні нового року? Таких повідомлень було більше, ніж достатньо. Інша річ, коли говорять, що нас партнери тут попереджали, то у мене просте запитання: а в який спосіб? У приватних розмовах? Ви памʼятаєте, як президент просив протиповітряну оборону, превентивних санкцій проти країни-агресора, — розповів він.
Секретар РНБО зауважує, що західні партнери «не вірили у нас як у народ».
— Вони вважали, що росіяни захоплять нас за три-пʼять днів… Це те, що говорили усі, без винятків. На це ми відповідали, що такого не буде, це наша земля, ми її захищатимемо. У нас є воля до свободи. Я усім їм говорив, що ми різні з росіянами. Росіяни — це раби. У яких своє бачення стосовно царя, а ми вільні. І я говорив, якщо будете допомагати нам боронити країну — велика вам за це подяка, — пояснив Данілов.