Підвищення тарифів на електроенергію планувалося спочатку у квітні, потім у травні, й нарешті це стало реальністю. З 1-го червня і по 31 грудня 2023 року тариф на електроенергію в Україні складатиме 2,64 грн за кіловат-годину – він став вищим від попереднього тарифу на 83%!
До цього тариф залишався не змінним протягом маже двох років (з 1.10.2021 року) і складав 1,44 грн за кВт-год для споживання обсягом до 250 кВт за місяць та 1,68 грн за кВт-год для споживання понад цей обсяг.
Варто нагадати, що з 1.01.2021 року по 30.09.2021 року для усіх побутових споживачів незалежно від обсягів споживання була встановлена фіксована і дещо вища ціна на електроенергію - 1,68 грн за кВт-год.
До того, з 1.03.2017 року по 31.12.2020 року українці платили за електроенергію при умові споживання до 100 кВт-год - 0,9 грн за кВт-год та 1,68 грн за кВт-год при споживанні понад 100 кВт-год.
Тобто, тарифи на електроенергію для більшості побутових споживачів в Україні фактично не змінювалися протягом останніх 6 років. За цей період мінімальна зарплата в Україні зросла удвічі – з 3200 до 6700 грн, ціни на усі товари та послуги збільшилися у 1,5-3 рази й лише тарифи на електроенергію залишалися незмінними.
В уряді необхідність підвищення тарифу аргументують тим, що держава потребує коштів на відновлення енергетичної інфраструктури після обстрілів російських окупантів.
Експерти вважають, що новий розмір тарифів з економічної точки зору є недостатнім, оскільки реальна вартість електроенергії в Україні становить 6-7 грн за кВт-год. Тобто, навіть зі збільшенням з 1,44 грн до 2,64 грн не вдасться повністю покрити витрати на виробництво електроенергії та відновлення енергетичної інфраструктури, яка була пошкоджена ракетними обстрілами ворога. Подальші підвищення тарифів планується проводити поступово, щоб українцям було легше адаптуватися до нових цін.
Проте, навіть після підвищення тарифів, побутові споживачі в Україні платять за електроенергію у 3-7 разів менше за європейців.
За даними energypriceindex, у квітні 2023 року ціна електроенергії для кінцевих споживачів у країнах Європи була наступною:
Саме тому побутові споживачі в Європі ретельно рахують та дуже економно споживають електроенергію. Українцям теж доведеться ставати економними, адже Захід не схоче оплачувати нам окрім всього іншого ще й майже дармову електроенергію.
До речі, навіть після підвищення тарифів на електроенергію українці зберегли можливість платити за світло вдвічі дешевше. Про це йдеться в урядовій постанові №544.
Таку можливість матимуть власники двозонних лічильників. Використання таких лічильників вже зарекомендувало себе позитивно і раніше. З таким лічильником енергія, спожита в нічний час, коштує вдвічі дешевше за денні тарифи. Це правило зберігається і тепер, коли введено в дію новий тариф на електроенергію.
Нічний тариф на електроенергію становитиме 1,32 грн/кВт-год, що навіть нижче за той тариф, який був до підвищення (1,44 грн). Користуватися нічним тарифом споживачі зможуть, як і раніше, з 23-ї вечора до 7-ї ранку.
Щоправда, вартість двозонного лічильника становить від 1,6 до 2,4 тисячі грн. Але фахівці підрахували, що за місячного споживання 250 кВт-год можна буде щомісяця економити по 165 грн. Отже, за рік вартість лічильника окупиться.
Інформація
Користувачі, які знаходяться в групі Гості, не можуть залишати коментарі до даної публікації.