Після навчання учасники проєкту стануть агентами змін – і самі будуть тренерами для кухарів Полтавської області, які працюють у шкільних їдальнях
У Кременчук приїхали шеф-кухарі з Києва, щоб навчати майстрів виробничого навчання з усієї Полтавщини готувати страви з оновленого шкільного меню, яке розробив кулінар Євген Клопотенко, за новими методиками. «Кременчуцький ТелеграфЪ» підгледів, як проходить заняття, а також поспілкувався з учасниками та організаторами.
Пілотний проєкт School Chef’s Training Hubs Development реалізується в рамках стратегії реформи шкільного харчування першої леді Олени Зеленської за підтримки Швейцарії, через Швейцарську агенцію розвитку та співробітництва (SDC) та Посольство Швейцарії в Україні спільно з громадськими організаціями «Культ Фуд», «Національна асоціація громадського харчування» та МОН. Проєкт стартував 15 травня і охопив Полтавську, Тернопільську, Одеську і частково Чернівецьку області. Загалом у проєкті взяли участь 65 майстрів виробничого навчання із закладів професійно-технічної освіти, від Полтавщини – 22 майстри з Кременчука, Миргорода, Хорола, Полтави, Гадяча (п’ятеро саме з нашого міста). Крім того, передбачено підписання меморандумів про співпрацю між обласними державними (військовими) адміністраціями та донорами проєкту зі створення кулінарних хабів.
З 15 по 25 травня майстри прослухали теоретичну частину, а 28 та 29 червня по 6 годин (з 9.00 до 15.00) у кулінарному хабі Регіонального центру професійно-технічної освіти №1 у Кременчуці для учасників з Полтавської області триває другий етап – практичні заняття під керівництвом тренерів. Після цього учасники отримають дипломи, стануть так званими агентами змін, і кожен з них навчить 20 кухарів шкіл у своїй області.
Регіональний центр професійно-технічної освіти №1 для реалізації проєкту обрали тому, що він мав найвищі стартові позиції і за рівнем обладнання, і внутрішнього оздоблення. Організатори проєкту оглянули кілька навчальних закладів і вирішили, що Регіональний центр – найбільш підготований.
Звичайно, сучасні страви неможливо приготувати без сучасного обладнання. Євген Кончаковський каже, що у 2021 році прийняли обласну програму «Діти Полтавщини. Якісне харчування», і деякі громади вже почали оновлювати обладнання, створювати сучасні харчоблоки у навчальних закладах.
28 червня кухарі готували 10 страв із застосуванням традиційного обладнання (під керівництвом ГО «Культ Фуд»), 29 червня – таку ж кількість страв, застосовуючи сучасне технологічне обладнання (під керівництвом ГО «Національна асоціація громадського харчування»).
Один з тренерів, кулінарний продюсер Євгена Клопотенка В’ячеслав Шульгін пояснив, що ті 10 страв шкільного меню, над якими сьогодні працювали кухарі, від звичних відрізняються тим, що у них багато спецій, мінімальна кількість солі, а також використовуються деякі продукти, які діти не завжди хочуть їсти, наприклад, горох, квасоля.
Також це різноманіття кухонь: мексиканська – чилі кон карне, китайська – печеня по-китайськи, англійська – скрембл, українська – товченка, угорська – гуляш з відварної яловичини.
Дегустаційний зал, де можна покуштувати приготовлені страви
Він вважає, що від професійності кухарів залежить, чи сподобаються дітям приготовані страви.
Учасниця проєкту, Ольга Мархель з Регіонального центру професійно-технічної освіти №1 ділиться з нами враженнями та розповідає, що готує печеню по-китайськи:
- Це картопля, тушкована зі свининою, але тут більше йде інтерпретація на додавання спецій – аніс, куркума, карі.
Мені дуже цікаво навчатися всьому новому, слідкувати за сучасними тенденціями в кулінарії. Хочеться як майстер виробничого навчання навчати своїх дітей найкращому. Тому ми навчаємося у найкращих, щоб кращими ставали наші діти. Також ми зможемо навчати інших кухарів, які працюють у шкільних їдальнях. Ми будемо тренерами. Зараз ми навчаємося самостійно, а потім по цій програмі будемо впроваджувати і навчати інших кухарів на нашій базі або яку нам запропонують.
Валентина Крутько, директорка Регіонального центру професійно-технічної освіти №1, говорить, що її заклад у 2020 році виграв конкурс, і тут створили навчально-практичний центр. Тоді на це пішло 860 тисяч гривень. За словами Валентини Крутько, тепер навчально-практичний центр удосконалюють і розширюють, Полтавська ОВА виділила навчальному закладу 10 тисяч євро на будівельні матеріали та 38 тисяч євро – на нове обладнання. Центр стане кулінарним хабом та майданчиком для подальших занять.
Інформація
Користувачі, які знаходяться в групі Гості, не можуть залишати коментарі до даної публікації.