29 липня на будівлі Кременчуцького штабу оборони Кременчука звершилися роботи над стінописом, присвяченим пам’яті Поліни Райко та її творчості у царині наївного мистецтва.
Як розповів «Кременчуцькому Телеграфові» кременчуцький волонтер Олег Биков, ідею розписати стіну штабу він виношував із початку повномасштабного вторгнення росіян у лютому минулого року.
Через брак часу та людей, довгий час реалізувати цей проєкт ніяк не виходило. Але приблизно з місяць тому Олег Биков побачив у сквері ім. Олега Бабаєва симпатичну молоду дівчину в білому сарафані, яка малювала картину. Це була Марія Матахарі.
Вони познайомились і домовились, що художниця та її команда допоможе втілити мрію волонтера у життя. Марія запропонувала намалювати репродукцію «картини» Поліни (а насправді Пелагеї) Райко, будинок-музей якої в Олешках на Херсонщині затопило через підрив російськими окупантами Каховської ГЕС.
За словами Олега Бикова, роботи над стінописом фактично тривали лише три дні — 22-23 липня та 29 липня.
— Моторно!!! Дякую усій команді наших молодих митців, Ви суперові!!! Дякую, люди!!! Дякую, Боже! — наголосив волонтер.
Олег Биков зазначив, що створення стінопису могли долучитися всі охочі. Команда митців, хлопці й дівчата, не тільки малювали, але й робили музичні паузи, щоб підзарядитися енергією.
До прикладу, була ось така музична пауза:
Олег Биков зауважив, що поруч із вже готовим стінописом, є друга стінка, робота над якою все ще ведеться — вона для вільної творчості.
Нагадаємо, Поліна (Пелагея) Райко — українська художниця-самоучка в жанрі наївного мистецтва. Народилася у квітні 1928 року та померла 15 січня 2004 року в Олешках На Херсонщині.
Почала малювати в 69 років, не маючи художньої освіти. Першою її роботою стало зображення білого голуба на хвіртці, а вже за кілька років розписала власний будинок, літню кухню, хвіртки, паркани та гаражні ворота, а також могили родичів на кладовищі.
Після смерті художниці хату в Олешках придбало подружжя шанувальників мистецтва з Канади. Згодом був створений благодійний фонд ім. Поліни Райко, що збирав кошти на популяризацію її творчості.
Творчість народної художниці ставлять в один ряд з мистецтвом Марії Примаченко та Катерини Білокур, а її будинок охороняється Законом України «Про охорону культурної спадщини» (хоча наразі невідомо, чи вдасться його відновити після затоплення).
Інформація
Користувачі, які знаходяться в групі Гості, не можуть залишати коментарі до даної публікації.