Влітку ми, користуючись моментом, налягаємо на вітаміни. Найбільшу популярність, особливо серед дітей, мають фрукти і ягоди. Проте, лікарка Марина Єріна запевняє, що у неї додалося пацієнтів саме з отруєннями цими вітамінними смаколиками
— Найбільше людей звертаються за допомогою до медиків з отруєннями кавунами, динями, огірками, капустою, — запевняє лікарка.
За словами лікарки, нітрати винні у більшості отруєнь не тільки після споживання кавунів і динь. Азотні добрива широко та щедро застосовують для того, щоб городина швидше росла і дозрівала.
Нітрати можуть серйозно зашкодити здоров’ю і тоді, якщо ви придбали недостиглі фрукти, приміром, абрикоси. Біль у животі та пронос — не все, чим може загрожувати така необачність. Нітрати можуть викликати алергію, порушення в роботі щитоподібної залози та шлунково-кишкового тракту.
— Якщо після того, як ви чи ваші діти, поласувавши ягодами чи фруктами, відчули слабкість, нудоту, різке підвищення температури, — швидко до лікаря, — застерігає Єріна. За її словами, найімовірніше, причина в токсикоінфекції.
Таке може статися й тоді, коли до рота потрапив фрукт чи овоч із пошкодженою шкіркою, бо під час транспортування і зберігання у м’якоті можуть розмножуватися хвороботворні мікроорганізми.
— Саме тому я категорично не рекомендую купувати половинки чи четвертинки кавунів і динь, навіть якщо вони дбайливо загорнуті у харчову плівку, — пояснює Єріна.
Ще одна небезпека — пестициди, якими обприскують фрукти і ягоди, щоб захистити їх від шкідників. Пестициди можуть викликати алергію й аутоімунні захворювання. Найбагатшими на пестициди є черешня і полуниця.
— Зазвичай, щоб убезпечити себе, варто суворо дотримуватися кількох правил, — запевняє лікарка.
Інформація
Користувачі, які знаходяться в групі Гості, не можуть залишати коментарі до даної публікації.