На апаратній нараді в облвійськадмінстрації відзвітували щодо процесів декомунізації, деколонізації та деімперіалізації
На Полтавщині вже 8 років триває процес перейменувань топонімічних об'єктів, населених пунктів і знесення пам’яток, пов’язаних із російською окупацією. Окрім цього з бібліотек вилучаються книжки, в яких глорифікується російський вплив на Україну протягом сторіч. На черзі — перейменування назв товарів харчування.
Про це 28 серпня на апаратній нараді у Полтавській обласній військовій адміністрації розповіла директорка департаменту інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю Вікторія Пилипенко.
За її словами, 27 липня набув чинності Закон України від 21 березня 2023 року № 3005-IX «Про засудження та заборону пропаганди російської імперської політики в Україні і деколонізацію топонімії», який регулює сфери публічного простору, топоніміки, назв юридичних осіб, памʼятників і памʼятних знаків, знаків для товарів і послуг. Зокрема забороняє пропаганду символіки російської імперської політики та визначає порядок її ліквідації з публічного простору.
Чиновниця зазначила, що процесу деімперіалізації передував процес декомунізації, що проводився у 2015-2016 роках — в області було перейменовано 3 815 обʼєктів топонімії, 52 населені пункти, 2 адміністративні райони в Полтаві, демонтовано 312 памʼятників.
Водночас окремі територіальні громади області не вжили відповідних заходів. У населених пунктах залишилися як топоніми, так і 43 обʼєкти матеріальної спадщини — памʼятники державним воєнно-політичним діячам радянського часу.
Тож протягом 2016-2021 років на Полтавщині тривав процес доочищення публічного простору від памʼяток історії, культури та архітектури — демонтували 21 пам’ятник, барельєф, памʼятну дошку.
А протягом 2022-2023 років в області демонтували ще 52 обʼєкти й перейменували 1 203 топоніми.
Вікторія Пилипенко зазначила, що наразі відбувається процес перейменування 11 населених пунктів. Тривають громадські обговорення майбутніх назв.
За її словами, наступним напрямом деімперіалізації є деглорифікація російської імперської політики в літературних творах, які знаходяться у бібліотечних фондах. Наразі у бібліотеках області з публічного простору вже вилучили понад 200 тис. примірників відповідної літератури.
Також потребує окремої уваги питання дерусифікації у назвах харчових продуктів.
Процес реалізації вимог закону № 3005-IX має певні етапи та має завершитися до 27 липня 2024 року. У місцевих рад є 6 місяців, щоб вилучити з публічного простору назви та пам’ятники, присвячені російським імперським діячам та географічним об’єктам країни-агресора.
Якщо протягом цього строку місцеві ради не виконають норми Закону, такі повноваження перейдуть до голів територіальних громад, які мають їх виконати протягом наступних 3 місяців.
Якщо і голови територіальних громад не усунуть символіку російської імперської політики, то цю функцію виконають обласні адміністрації протягом наступних 3 місяців.
Читайте також:
Інформація
Користувачі, які знаходяться в групі Гості, не можуть залишати коментарі до даної публікації.