Депутати Кременчуцької міської ради закликають не приймати законопроєкт щодо цього питання - це їх друге звернення до президента та Верховної Ради
На позачерговій сесії Кременчуцької міської ради, яка пройшла сьогодні, 15 вересня, депутати повернулися до питання щодо вилучення з доходів місцевих бюджетів «військового ПДФО» (податок на доходи фізичних осіб – ред.). Вони ухвалили звернення до Президента України та Верховної Ради щодо не підтримання законопроєкту від 12.09.2023 року №10037 «Про внесення змін до розділу VI Бюджетного кодексу України щодо забезпечення підтримки обороноздатності держави та розвитку оборонно-промислового комплексу України».
Цим законопроєктом передбачається вилучення з місцевих бюджетів ПДФО від оподаткування доходів у вигляді грошового забезпечення, одержаних військовослужбовцями та поліцейськими за період з 1 жовтня 2023 року по 31 грудня 2024 року.
У зверненні депутатів йдеться про те, що ініціатива про вилучення з доходів місцевих бюджетів «військового» ПДФО «руйнує державну єдність, ділить громадян України на різні категорії, позбавляє захисників та захисниць України та їх родини гарантованих Конституцією України прав, що забезпечуються місцевим самоврядуванням». І депутати Кременчуцької міської ради «глибоко стурбовані цим питанням».
Стурбованість міської влади цілком зрозуміла, адже у бюджеті Кременчуцької міської територіальної громади на 2023 рік надходження від ПДФО в ІV кварталі складають 310,5 млн грн. З них середньомісячні надходження «військового» ПДФО – понад 65 млн грн. Тобто, якщо законопроєкт №10037 буде прийнятий, то втрати міського бюджету Кременчука лише в ІV кварталі 2023 року складуть майже 200 млн грн (65 млн х 3 міс.). Наступного року міський бюджет буде щомісячно втрачати близько 65 млн грн.
На їх думку, цим законопроєктом порушується п. 3 ст. 27 Бюджетного кодексу України щодо законів України або їх окремих положень, які впливають на показники бюджету (зменшують надходження бюджету та/або збільшують витрати бюджету) і повинні прийматися:
Отже, депутати Кременчуцької міської ради закликають не підтримувати законопроєкт №10037 щоб «зберегти ефективну систему оборони України, не порушувати принцип справедливості бюджетної системи України та не допустити фатальних наслідків для життя територіальної громади».
Нагадаємо, що минулої п’ятниці, 8 вересня, депутати Кременчуцької міської ради також ухвалили та направили звернення до Президента України, Верховної Ради та прем’єр-міністра щодо збереження «військового» ПДФО в доходах місцевого бюджету у 2024 році.
У ньому наводилися цифри надходжень «військового» ПДФО до бюджету Кременчуцької міської територіальної громади з початку повномасштабного вторгнення за 2022-2023 роки - 1035 млн грн та йшлося, що з цієї суми на фінансову допомогу військовим спрямували – 397,4 млн грн (38,8%). Депутати також наголошували, що витрати Кременчуцького місцевого бюджету, пов’язані із військовими діями, перевищують розмір надходжень від «військового» ПДФО, згадуючи про відновлення пошкоджених споруд та інфраструктурних об’єктів.
Зазначимо, що головним джерелом доходів місцевих бюджетів є ПДФО (податок на зарплати ті інші доходи- ред.). Зібраний на території громади ПДФО наразі розподіляється між бюджетами у такій пропорції:
За офіційною статистикою у першому півріччі цього року 22,9% доходів бюджетів місцевих громад в Україні становлять податки з грошового забезпечення військових. У Кременчуці цей відсоток наразі значно вищий.
Законопроєкт від 12.09.2023 року №10037 «Про внесення змін до розділу VI Бюджетного кодексу України щодо забезпечення підтримки обороноздатності держави та розвитку оборонно-промислового комплексу України» передбачає додати до розділ VI. «Прикінцеві та перехідні положення» ПКУ три нових статті.
Заперечення місцевих депутатів викликає стаття 60, яка встановлює, що з 1 жовтня 2023 року по 31 грудня 2024 року… частина податку на доходи фізичних осіб від оподаткування доходів у вигляді грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями, поліцейськими та особами рядового і начальницького складу, що сплачується (перераховується) згідно з Податковим кодексом України на відповідній території України та згідно із зазначеними нормами цього Кодексу належить до доходів загального фонду відповідних місцевих бюджетів, зараховується в повному обсязі до спеціального фонду Державного бюджету України та спрямовується у таких пропорціях та за такими напрямами:
Таким чином в уряді знайшли спосіб, яким чином направити «надлишок» коштів місцевих бюджетів безпосередньо на фінансування потреб оборони країни. Про це заявив міністр фінансів Сергій Марченко в ефірі телемарафону.
Тобто наразі усіх доходів державного бюджету України не вистачає навіть на потреби сектору безпеки і оборони. Міністр зазначив, що бюджет на 2024 рік буде з не меншими цифрами на фінансування сектору безпеки і оборони. А ці кошти потрібно десь брати.
Нагадаємо, що усі інші витрати державного бюджету, не пов’язані з безпекою та обороною, фінансуються за рахунок міжнародної допомоги.
Окрім цієї причини, ще одним приводом законодавчої пропозиції щодо вилучення з місцевих бюджетів «військового» ПДФО могли стати скандальні закупівлі та витрати місцевих бюджетів під час війни – від закупівлі барабанів та овочерізок в укриття до завищеної вартості закупівель техніки, обладнання та інших товарів для потреб військових. Ці скандали не вщухають по всій Україні – не оминули вони й Кременчук.
«Кременчуцький ТелеграфЪ» постійно відстежує такі закупівлі та інформує про них читачів.
Почитати про це можна у наших редакційних матеріалах:
Інформація
Користувачі, які знаходяться в групі Гості, не можуть залишати коментарі до даної публікації.Акція "Телеграфа" на допомогу українським військовим. Ми закликаємо кременчужан надати посильну допомогу нашим солдатам.