Учасники заняття вчилися ліпити посуд із глини вручну, опановували техніку роботи за гончарним кругом. Майстер-клас із виготовлення керамічного посуду вручну (тарілочок) та на гончарному крузі (чашок) відбувся минулого тижня в культурному центрі центральної бібліотеки міста Горішні Плавні. Захід провели фахівчині творчої студії Seven arts («Сім мистецтв») Яна Михайлик, Світлана Господінова та Єва Михайлик. У занятті взяли участь дев’ять дорослих і двоє дітей. Посуд ліпили із гончарної глини, привезеної зі Слов’янська.
Як зазначила майстриня, гончарний круг — одне з найвизначніших досягнень в історії. Цей пристрій було винайдено в Месопотамії в IV тис. до нашої ери. В Україні ручний гончарний круг з’явився майже 2000 років тому. Приблизно з XIV–XV століть почалося застосування досконалішого й більш продуктивного станка з ножним приводом. З розповсюдженням ужитку в побуті електричної енергії набуло популярності використання гончарних кругів з електродвигуном.
Однак широке застосування пристроїв з електроприводом не призвело до повного витіснення станків, які приводяться в рух мускульною силою користувача, і в наш час використовують гончарні круги обох видів.
Заняття проходило у два етапи й сукупно тривало близько двох годин. По черзі три учасниці вчилися працювати на електричних гончарних кругах та виготовляли чашки, решта — ліпили компактні тарілки. Таким чином кожен виготовив собі комплект — чашку з тарілкою.
Яна Михайлик давала практичні поради та демонструвала техніку ліплення тарілочки з використанням різних допоміжних інструментів. Кожен учасник отримав фартух і всі необхідні матеріали для виготовлення виробу. Глину розкачували у тонкі «ковбаски», з яких виготовляли тарілки. Кожен учасник створював на них малюнок на власний смак. Краї виробів по колу обрамлялися довгими звивистими наліпками.
Світлана Господінова вчила працювати на електричному гончарному крузі та виготовляти чашку. У цьому процесі одночасно були задіяні три круги. Спочатку зі шматка формували кулю, поміщали її на круг та відцентровували. Потім пробивали центральну частину, формували стінки до відповідної товщини й висоти, прибирали зайвий матеріал. За допомогою тонкого дроту обережно зрізали виріб із гончарного круга.
Гончарна справа, наголосила вона, це «процес спроб і помилок, і важливо прийняти недосконалість».
Як розповіла майстриня, вона проводить заняття для ветеранів, де навчає технікам ліпки та гончарства.
На вологі вироби — чашки з тарілочками учасники майстер-класу нанесли ангоб, тобто фарбу, виготовлену з білої глини, з додаванням пігменту обраного кольору. Усі вироби фахівчині забрали із собою для обпалювання в спеціальній печі, глазурування (нанесення тонкого шару рідкого скла на поверхню кераміки, яке потім обпалюється в печі для отримання глянсового твердого покриття). Через три тижні вироби повернуть їхнім творцям.
Більшість учасниць заходу вперше відвідали таке заняття. 35-річна Дарія прийшла на майстер-клас із восьмирічними доньками Олею й Нікою.
25-річна Юлія вперше отримала такий досвід.
Інформація
Користувачі, які знаходяться в групі Гості, не можуть залишати коментарі до даної публікації.