У Кременчуці розгорівся і палає синім полум’ям дуже дивний конфлікт. Кременчуцький державний університет обвинувачують у тому, що саме через нього міський футбольний клуб «Кремінь» вилетів із 1-ї ліги, а тепер летітиме ще й із 2-ї. Формальна причина конфлікту – стадіон. На нашу ж думку, причина в іншому.
Декларації та цілі
Доведеться нам пригадати фабулу конфлікту. Отже, кременчуцький політехнічний університет (далі в тексті - КДПУ) має власний великий і занедбаний стадіон «Політехнік». А розпорядники кременчуцького муніципального футбольного клубу «Кремінь» (далі в тексті – МФК або ФК «Кремінь») хочуть отримати можливість розпоряджатися ним на власний розсуд. Конфлікт триває два роки. Але гучний скандал вибухнув нещодавно - прямо на сесії міської ради. Народний депутат та почесний президент ФК «Кремінь» пан Бабаєв вимагав передати стадіон «Політехнік», який належить кременчуцькому державному університету, у довгострокову оренду комерційним структурам – з подальшим капітальним ремонтом та усім, що звідси витікає. Керівництво університету – в особі ректора пана Загірняка - категорично відмовилось. Далі відбулися терміново зібрані громадські слухання (ПК «АвтоКрАЗ»). Ініціював їх футбольний клуб «Кремінь» та його почесний президент. Ректор на слухання не прибув. Зате приїхав віце-мер пан Биков. На слуханнях пролунало цілком конкретне звинувачення на адресу університету. Газета «Полтавщина СПОРТ» так і написала – «Раскрыта тайна вылета «Кремня» из Высшей лиги»! Виявляється, «Кремінь» вилетів з Вищої ліги саме через університетський стадіон, який справив страшенно гнітюче враження на мільйонера і футболіста Суркіса. Кажуть, вразливий мільйонер ніяк не міг отямитись від наших туалетів.
Крім того, на слуханнях пролунала думка, що через клятий стадіон нещасний «Кремінь» вилетить і з 2-ї Ліги! А це вже натуральна ганьба!
І от, щоби цієї ганебної ганьби не сталося, почесний президент «Кременя» пан Бабаєв наполегливо пропонує передати стадіон в оренду клубу. Він обіцяє вкласти у реконструкцію 12-13 мільйонів гривень і зробити зі стадіону лялечку. Причому сучасну. І завдяки цій «лялечці» кременчуцькі футболісти гратимуть все краще і краще, і повернуться у Вищу лігу, і підуть все далі, і далі, і далі – за адресою, відомою усім справжнім футболістам. І буде їм щастя.
Просто прекрасна перспектива для такого амбітного міста, як Кременчук. Хто б сперечався? Хто-хто... Ректор сперечаються. Не віддають стадіону комерційним структурам. Не хочуть, значить, щастя кременчуцькому футболу. Чому ж не віддають? Зараз з’ясуємо.
Закон – типу, один для всіх!
А тут все просто – університет не має законного права розпоряджатися стадіоном як майном. Колись, у далекому 1998 році, покійний ректор Маслов переконав колектив купити закладений у заставу стадіон «АвтоКрАЗУ». Старий ректор знав, що робив – він створював справжній університет. З відповідною інфраструктурою. Тому й купував додаткові споруди, басейн тощо. Купили й стадіон. Аж за 200 000 доларів. Для тих часів – чималі кошти. Купити купили, але власниками у чистому вигляді не стали. Лише балансоутримувачами. Бо університет державний. Тому і все його майно державне. Реальний власник – Україна в особі Верховної Ради.
Круто. Але трохи незручно. Для комерційних структур. Бо українська Пассіонарія – пані Тимошенко – підписала Розпорядження № 405-р від 5 березня 2008 року. А у ньому зазначено, що з метою недопущення порушень інтересів держави і суспільства під час відчуження об’єктів державної власності, державним закладам забороняється проводити будь-які оборудки, які можуть призвести до відчуження об’єктів державної власності. Тобто, продавати їх, закладати або здавати в оренду не можна.
Тому, власне, ректор Загірняк і відмовляється здавати стадіон «Політехнік» в оренду. Бо це незаконно.
Слухайте, а чим же така страшна оренда для державного майна? Нам і самим цікаво.
Чим небезпечна оренда?
Тож давайте проаналізуємо українську схему приватизації об’єкту через оренду. Значить так. Приходить орендар і весело бере в оренду державне майно. Наприклад, той самий державний стадіон державного університету. Потім він дивиться на стадіон, кривиться і каже: «Тьху, яка гидота! Я тут працювати не можу! Мені конче необхідно провести невід’ємні поліпшення об’єкту (а невід’ємні – це ті, які потім не понесеш із собою. Туалети там, роздягальні, система опалення, футбольне поле, тощо)!» Орендодавець – у нашому випадку це університет, точніше, держава, а ще точніше – Фонд Держмайна України - починає опиратися: та ні, ви, мабуть, не проводьте свої поліпшення, бо я за них потім і не розрахуюсь... Поки він опирається, наш завзятий орендар іде до господарчого суду – і отримує дозвіл на проведення невід’ємних поліпшень. Бо Закон України, в принципі, на боці орендаря. До того ж, непідкупність українських суддів «у всіх на вустах».
Далі все дуже просто. І швидко. Орендар вносить свої поліпшення, а коли термін оренди добігає кінця, звертається за дозволом на приватизацію поліпшеного об‘єкту. З ним навіть не сперечаються – бо жодна державна установа не має достатніх коштів, аби повернути затрати грошовитого орендаря. Виграш орендаря – він отримує об’єкт, як правило, без конкурсу, без аукціону, і за нереально низькою ціною. Програш орендодавця – він втрачає об’єкт за дуже низькою ціною. І нічого не отримує. Або отримує подяку – якщо працює в долі з орендарем. Але подяка приватного характеру, як ви розумієте, стану державних об’єктів аж ніяк не поліпшує.
За схемою « невід’ємних поліпшень» у Кременчуці вже перейшло у приватні руки чимало об’єктів. Так, свого часу, до фірми «МІС» потрапило приміщення колишньої кременчуцької станції юних натуралістів. Так само структурам, очолюваним депутатом міськради паном Сенем, відійшло козирне приміщення у центрі міста, на вулиці Леніна. Нині кременчуцьке комунальне майно - величеньку базу «Об’єднання їдалень шкіл та навчальних закладів» - передали в оренду фірмі «Діадема». І все, що ми можемо – це чекати, коли «Діадема» здійснить свої невід’ємні поліпшення, а згодом, приватизує об’єкт.
То які у нас підстави вірити, що зі стадіоном державного університету вийде зовсім інша історія? Люди вкладають кошти, щоби отримувати ще більші кошти. Це бізнес. І це нормально. Але університету такий поворот подій загрожує втратами.
Що втратить університет?
Якщо кременчуцький університет втратить стадіон, паралельно він втратить 4-й рівень акредитації. Не одразу, а коли прийде час переакредитації. Ліцензійні умови надання освітніх послуг у сфері вищої освіти (ч.3, п. 3.5, п. 3.6) передбачають для вищих навчальних закладів 4-го рівня наявність саме стадіонів, а не спортивних майданчиків.
Втративши 4-й рівень, університет автоматично вилетить з будь-яких конкурсів щодо проведення науково-дослідницьких робіт. Його просто не розцінюватимуть, як достойного кандидата. Паралельно, університету суттєво зменшать державне фінансування цих самих дослідницьких робіт. Бо заклади 3-го рівня – це 2-га група, вони фінансуються за залишковим принципом. Відповідно, кременчуцький університет вже не зможе придбати серйозне обладнання – таке, як найсучасніший електронний мікроскоп, куплений минулого року з 1 мільйон гривень. Або лазер такої ж вартості, який отримують цього року.
Втрата рівня позначиться і на зарплатах викладацького колективу. Але зрештою все це відіб‘ється на студентах – кременчужанах, до речі. Одна справа, коли тебе вчать професіонали високого класу. Інша справа, коли тебе вчать просто викладачі.
У зв’язку з цими невеселими перспективами у нас питання. Відгадайте, яке? Питання таке: чому кременчуцька влада (читай: мер, мерія, депутатський корпус) так легковажно чхають на вищу освіту у Кременчуці? У футболістів та їхнього президента свої цілі – отримати стадіон, грати на ньому та заробляти гроші. Мета університету – зберегти свою інфраструктуру та вищий рівень акредитації.
Але ж і футбол, і університет – наші, кременчуцькі. Тому саме влада має докласти максимум зусиль, щоби допомогти нормально функціонувати університету і разом з тим, посприяти відродженню якісного кременчуцького футболу. До речі, це не безнадійна справа. Адже студенти і футболісти – не вовки і вівці. Якщо розпрощатися з мрією про симпатичні комісійні від оборудки, питання можна вирішити з рівним зиском для обох сторін. І без жертв. То в чому справа, панове?
- Пане ректоре, яка форма власності у стадіону?
- За ініціативи покійного ректора Маслова, університет купив стадіон у 1998 році за 200 000 доларів. Це були кошти, зароблені викладацьким колективом.
- Університет має право продавати або здавати в оренду стадіон?
- Ні, не має. Університет державний. І його майно державне. Фактично, ми лише балансоутримувачі. Власник – держава в особі Верховної Ради України.
- Але зараз вам дуже наполегливо пропонують віддати все-таки стадіон в оренду. Чому ви так опираєтесь?
- Не так ми вже й опираємося. Цілком зрозуміло, що стадіону потрібен капітальний ремонт. У нас таких коштів немає. Бо 90% фінансових потоків витрачається на зарплати викладачів та стипендії студентів. Залишок – на оплату комунальних послуг. На капітальні ремонти коштів не залишається. Тож ще у лютому минулого, 2007 року, ми офіційно звернулися до Міністерства освіти та науки України з проханням дати нам дозвіл здавати стадіон в оренду. У відповідь отримали категоричну заборону. Лист підписав перший заступник міністра Жебровський. Університету рекомендували використовувати стадіон за цільовим призначенням, а не займатися орендами.
- На сьогодні ситуація змінилася чи ні?
- Звісно, змінилася. Тепер, крім заборони міністерства, ми ще маємо Розпорядження № 405-р прем’єр-міністра Тимошенко. Так ось, Розпорядження категорично забороняє будь-які дії, які можуть призвести до відчуження об’єктів державної власності.
- Ось ми і підійшли до головного – тобто ви, пане ректоре, передбачаєте, що стадіон спершу орендують, потім відремонтують, а потім привласнять?
- Я не можу так просто обвинувачувати людей. Але з усією повагою до тих, хто збирається вкласти кошти у розвиток стадіону, маю зазначити – так, дійсно, і в Україні, і конкретно в Кременчуці існує цілком легальна схема переведення державної власності у приватну за допомогою оренди.
- Пане нардепе, ви обіцяєте вкласти 12-13 мільйонів у розбудову стадіону «Політехнік». Коли скінчиться термін оренди, ви його приватизуєте?
- Чому повинен закінчуватися термін оренди? Все, що я роблю – робиться на користь міста! «Кремінь» гратиме, поки я живий!
- Хай живе «Кремінь». Але ж у Кременчуці існує цілком прозора схема приватизації державних або комунальних об’єктів через оренду та невід’ємні поліпшення. Тому ми й питаємо – ви як?
- «Кремінь» - муніципальний клуб, він потрібен місту. Він існуватиме для міста і всі його права будуть «забиті» у... Я взагалі не думав про приватизацію. А щодо інституту – так він знаходиться у місті. І має жити за законами міста!
- Але ж у місті існують ще й стадіони «Кредмаш» та «Вагонобудівник». На останньому «Кремінь» свого часу навіть грав. Ви не розглядали можливості провести переговори про оренду цих об’єктів, якщо вже ситуація з «Політехніком» зайде у клінч?
- Не розглядали. Ситуація з «Політехніком» у жодному випадку не зайде у клінч. За будь-яких обставин, я свого досягну! Стадіон, який дістався університету, вибачте, «на дурняк», буде працювати на місто і на вболівальників. Крім того, «Кредмаш» має менше поле і погані під’їзні шляхи, а «Вагонобудівник» далеко. І потім, ці стадіони належать акціонерним товариствам. Це приватна власність! А «Політехнік» - це... Я прямо кажу – нехай ректор не прикривається державною власністю. Або він знайде інвесторів і відремонтує стадіон – я змушу! Або ми його заберемо і він приноситиме користь місту!
- Чекайте, як ви його заберете? Це ж теж власність – тільки державна. Університет придбав її за власні гроші.
- На стадіоні гратиме «Кремінь» - я лише це мав на увазі.
- Пане нардепе, ви знайомі з Розпорядженням №405-р Кабінету Міністрів України, яке сьогодні забороняє проводити будь-які операції з державним майном – продавати, здавати в оренду тощо?
- Знайомий. Вихід тут простий. Вважаю, що 60 депутатів міськради повинні звернутися до уряду Тимошенко з проханням дозволити укласти угоду оренди. Думаю, я, як народний депутат, звернусь особисто. І це стане серйозним поштовхом, щоби зробити виняток із правил. Стадіон служитиме місту!
Інформація
Користувачі, які знаходяться в групі Гості, не можуть залишати коментарі до даної публікації.