Україна, маючи гіркий досвід Будапештського меморандуму та відмови від ядерної зброї, більше не погодиться на жодні альтернативи, сурогати чи замінника повноправного членства в НАТО
Міністерство закордонних справ України у день початку міністерської зустрічі НАТО, яка відбудеться 3 грудня, оприлюднило офіційну позицію щодо можливих гарантій безпеки, які можуть розглядатися як інструмент стримування від агресії РФ. Про це йдеться у заяві МЗС України з нагоди 30-річчя з часу підписання Будапештського меморандуму.
Заява МЗС України починається зі згадок про очікування від «Будапештського меморандуму», підписаного 5 грудня 1994 року у рамках домовленості про відмову України від ядерного арсеналу.
Варто нагадати, одним з гарантів безпеки України за Будапештським меморандумом була РФ.
МЗС називає Будапештський меморандум «памʼятником недалекоглядності в ухваленні стратегічних безпекових рішень» та і наголошує на тому, що «розбудова європейської архітектури безпеки за рахунок інтересів України, а не з їх урахуванням, приречена на провал».
Основною частиною заяви МЗС є політична декларація про те, які гарантії є потенційно прийнятними для України:
При цьому у своїй заяві МЗС наголошує, що Україна наперед відмовляється від форматів, альтернативних до членства.
Зовнішньополітичне відомство України звертається до «США та Великої Британії, які підписали Будапештський меморандум, до Франції та Китаю, які до нього приєдналися, до всіх держав-учасниць Договору про нерозповсюдження ядерної зброї», із закликом політично підтримати запрошення України до НАТО вже зараз, що стане «дієвою протидією російському шантажу».
При цьому МЗС нагадує, що йдеться не лише про українську чи європейську безпеку, оскільки напад на Україну всупереч домовленостям 1994 року «підірвав довіру до самої ідеї ядерного роззброєння» і пожвавив «активні спроби різних країн від Індо-Тихоокеанського регіону та Близького Сходу до євроатлантичного простору створити чи розширити наявні ядерні арсенали».
Сьогодні, 3 грудня, у Брюсселі відбудеться Рада Україна-НАТО.
Нагадаємо, за результатами опитування, яке проводила соціологічна служба Центру Разумкова з 20 по 26 вересня 2024 року абсолютна більшість громадян України проголосували б за вступ України до ЄС та НАТО. У разі проведення референдуму про вступ до НАТО найближчим часом, участь у ньому взяли б 82% опитаних і за вступ до НАТО проголосували б 86% українців.
Інформація
Користувачі, які знаходяться в групі Гості, не можуть залишати коментарі до даної публікації.