Відтепер українці за кордоном та на тимчасово окупованих територіях зможуть отримувати пенсії та страхові виплати за тими ж правилами, що й громадяни, які проживають на підконтрольній території України
Уряд спростив порядок отримання пенсій та страхових виплат для внутрішньо переміщених осіб (ВПО), українців за кордоном та тих, хто проживає на тимчасово окупованих територіях. Про це повідомляє пресслужба Міністерства соціальної політики України.
Раніше громадяни, які отримали довідку ВПО до 24 лютого 2022 року, та ті, хто виїхав за кордон після цієї дати або проживають на тимчасово окупованих територіях (ТОТ), мали окремий алгоритм отримання пенсійних виплат. Це ускладнювало отримання ними коштів.
Для врегулювання ситуації уряд ухвалив зміни, які встановлюють єдині умови виплати пенсій для всіх громадян України, незалежно від їх місцеперебування: в Україні, на ТОТ чи за кордоном.
Відтепер такі пенсіонери можуть отримати свої пенсії на рахунок будь-якого банку України, а не лише «Ощадбанку», як було до цього.
Також встановлено, що для отримання пенсійних виплат громадяни, які тимчасово проживають за кордоном або на ТОТ, мають раз на рік проходити фізичну ідентифікацію. Проходження фізичної ідентифікації має відбуватись щороку до 31-го грудня.
Крім того, якщо пенсіонери проживають на ТОТ, вони мають здійснювати мінімум одну фінансову операцію на своєму рахунку кожні 6 місяців за умови, якщо в ці пів року пенсіонери не проходили фізичну ідентифікацію.
Мінсоцполітики звертає увагу, що виплата пенсій громадянам на ТОТ та тим, які виїхали з ТОТ, відбувається за умови підтвердження інформації про неодержання пенсії від РФ. Для цього необхідно написати заяву на ПФУ в довільній формі про неодержання пенсії від РФ, та подати її до Пенсійного фонду.
У Міністерстві соціальної політики надали роз’яснення деяких термінів, які вживаються у новому порядку отримання пенсій, та порядку дій для її отримання.
Фізична ідентифікація — це процедура однозначного встановлення фізичної особи в один зі зручних для людини способів, що здійснюється віддалено або особисто. Це міжнародна практика встановлення особи, щоб перевірити, що особа жива і кошти отримує саме та людина, якій вони призначені. Процедура діє в Україні з 2004 року для всіх отримувачів соціальних виплат. Більшість громадян проходять ідентифікацію, навіть не помічаючи цього, адже вона відбувається в момент контакту з листоношею, органом ПФУ чи банком, де відкрито рахунок.
Пройти ідентифікацію можна у декілька способів — офлайн, якщо ви перебуваєте в Україні на підконтрольній території і маєте можливість звернутись особисто. Або онлайн, якщо ви знаходитесь за кордоном або на ТОТ. Водночас при собі потрібно мати:
документ, що посвідчує особу (паспорт громадянина України або закордонний) як отримувача виплати або як законного представника/помічника отримувача виплати, у випадку дитини — свідоцтво про народження дитини;
відкритий рахунок у будь-якому банку України чи картку, на яку надходить пенсія;
пенсійне посвідчення.
Відеоідентифікація відбувається не раніше ніж за 10 робочих днів і не пізніше ніж 30 календарних днів з дати подання заяви. Для узгодження часу та способу проведення відеоідентифікації з вами зв’яжеться працівник ПФУ.
Під час відеоідентифікації фахівець ПФУ звіряє особу одержувача з фото, яке містить документ, що посвідчує особу власника, або звіряє особу представника/помічника з документом, що підтверджує його повноваження. Відеофіксація проводиться таким чином, щоб відеозображення давали змогу розпізнати одержувача/представника/помічника та деталі ідентифікаційного документа (фото, дані).
Хто з пенсіонерів має право на надбавки до пенсії: які доплати існують та як їх отримати
Якщо ви не вийдете на зв’язок із ПФУ і не пройдете ідентифікацію в один із запропонованих способів вище, на ваш банківський рахунок/картку пенсія не перераховуватиметься. Після проходження ідентифікації протягом року, виплата пенсії відновиться з дати її припинення.
Вірогідно, вам припинено виплату пенсії або через те, що ви не пройшли вчасно ідентифікацію, або — якщо ви проживаєте на ТОТ, — по вашому банківському рахунку не було руху коштів більш як шість місяців.
Для відновлення пенсійних виплат (якщо виплату пенсій припинено до 20 березня 2025 р.) вам необхідно написати заяву до ПФУ про поновлення виплат, де зазначити банківський рахунок, на який необхідно здійснювати виплати, та пройти фізичну ідентифікацію.
Заява подається особисто або онлайн, зокрема, з використанням віддаленого кваліфікованого електронного підпису «Дія.Підпис» («Дія ID»), створеного за допомогою мобільного додатка Єдиного державного вебпорталу електронних послуг (Дія), або через вебпортал електронних послуг ПФУ із подальшим проходженням фізичної ідентифікації у режимі відеоконференцзв’язку.
Люди, які перебувають за кордоном, можуть надіслати цю письмову заяву із документом про посвідчення факту, що фізична особа є живою, звичайною поштою за місцем реєстрації.
Для поновлення виплати пенсії через непроходження фізичної ідентифікації, необхідно пройти фізичну ідентифікацію.
ПФУ ухвалить рішення про поновлення виплати пенсії, якщо ви пройшли фізичну ідентифікацію протягом року з дати припинення виплати. Якщо ви звернетеся пізніше, то потрібно пройти ідентифікацію та подати до ПФУ заяву про поновлення пенсії. Це можна зробити особисто або онлайн з використанням електронного підпису «Дія.Підпис» («Дія ID»).
Нагадаємо, «Кременчуцький Телеграф» сьогодні писав, що в Україні цього року суттєво обмежили розміри надвеликих пенсій та розповів, скільки на цьому економить держава.
У січні ми писали, що уряд знайшов спосіб як у 2025 році зменшити спецпенсії тим, хто отримує виплати понад максимально встановлений розмір. Пенсії державних службовців, прокурорів, народних депутатів, дипломатів, науковців та силовиків, якщо вони перевищують 10 прожиткових мінімумів (2361 грн) з січня 2025 року почали виплачувати не повністю.
В електронному кабінеті на сайті ПФУ вже відображена індексація пенсій: як дізнатися її розмір
У березні 2025 року в Україні відбулася масштабна індексація пенсій, внаслідок якої понад близько 10 мільйонів українців перерахували щомісячні виплати. Нещодавно ми писали, що у квітні в Україні відбудеться ще один перерахунок пенсій, пояснюючи кому та наскільки підвищать виплати.
Інформація
Користувачі, які знаходяться в групі Гості, не можуть залишати коментарі до даної публікації.