У колишній 4-й поліклініці з пацієнтів беруть по 50 гривень за прийом лікаря та по 20 за кожен укол. «ТелеграфЪ» з’ясував, чому так, та як потрапити до лікаря безоплатно.
До редакції «Телеграфа» звернулася обурена кременчужанка, мама двох маленьких дітей. Тетяна (так звуть нашу читачку) розповіла, що після поїздки у справах дуже захворіла, температура піднялася до 38-ми градусів, дуже боліла голова, тож вона зранку одразу пішла до колишньої 4-ї поліклініки (просп. Лесі Українки, 80), щоб записатися на прийом до отоларинголога. У реєстратурі їй сказали, що прийом до отоларинголога платний, коштує 50 гривень, які треба сплатити через термінал, встановлений у холі колишньої поліклініки, а чек принести лікарю. Тетяна, звісно, обурилась, та жінці було так зле, що відмовитись від прийому вона не ризикнула, заплатила і з чеком пішла до лікаря.
Крім 50 гривень за прийом отоларинголога, Тетяна того дня заплатила ще 40 гривень за два уколи (по 20 кожен). Крім того, 50 за знімок. Наступного дня заплатила ще 20 грн за укол, а ще через день – знову 60 грн за послуги. На додачу купила за власні гроші на 70 гривень шприців, спирту, вати, рукавичок та дезінфікуючих серветок для уколів – все це вона віддала медсестрам у маніпуляційній. Чеки на оплату послуг жінка надала редакції. Ліки, виписані лікарем, вона теж купувала за власні гроші. За словами Тетяни, один день такого лікування коштує їй 400 гривень. Ось що вона розповіла:
Ситуацію прокоментувала Тетяна Ковадло – керівник консультативно-діагностичного центру комунального некомерційного медичного підприємства «Лікарня інтенсивного лікування «Кременчуцька»:
– Пані Тетяно, чи правда, що за консультацію профільного лікаря вашого центру пацієнт мусить заплатити 50 гривень, а за кожен укол – по 20?
– Як це «мусить»? Ми нікого не примушуємо, це – добровільні благодійні внески!
– Ну як же добровільні, якщо без чека про оплату послуг пацієнт не отримає ані уколів, ані консультації лікаря?
– Це абсолютно недостовірна інформація. До мене звертаються десятки пацієнтів, які не можуть оплатити послуги, ми завжди йдемо їм назустріч.
– Деталізуйте, будь ласка, то укол і консультація лікаря – це платна медична послуга?
– Наразі це – добровільний благодійний внесок, коли міністерство ухвалить відповідні рішення, це буде послуга.
– Тобто ви за своїми рішеннями випереджаєте в. о. міністра Супрун?
– Я дію в межах наказів по лікарні «Кременчуцька», я не видаю таких наказів, у мене є керівництво – директор лікарні Віктор Анатолійович Сичов.
– Зрозуміло. Тоді поясніть, будь-ласка, які матеріали та послуги входять у вартість уколу за 20 гривень?
– Туди враховані вата, спирт, рукавички, шприці, все. Тобто людина приходить лише з власними ліками та чеком і їй роблять укол.
– Але ж пацієнтка стверджує, що вона не лише оплатила уколи по 20 гривень, а й придбала за власні гроші (70 грн.) усі шприци, вату, рукавички, спирт та спиртові серветки, бо так їй сказали в маніпуляції. І медсестри усе це в неї забрали, як так?
– З цією ситуацією ми вже розібралися. Я викликала співробітників маніпуляції, вони пояснили, що це, можливо, сталося автоматично, адже ми лише нещодавно почали працювати за новою схемою.
– А медсестри, які змусили пацієнтку заплатити двічі, матимуть дисциплінарне стягнення? До речі, де всі її шприци та серветки?
– Хочу підкреслити, що наразі ми не отримали письмової скарги від пацієнтки. Натомість ми за власною ініціативою запросили її на бесіду та принесли вибачення. Ще раз повторюю – ми нікого не примушуємо платити за послугу.
– Ви особисто не примушуєте, бо ви – керівник, натомість це роблять співробітники реєстратури, адже саме там жінку повідомили, що вона має оплатити і візит до лікаря, і уколи?
– З дівчатами з реєстратури ми вже провели бесіду. Вони надали відвідувачу не зовсім точну інформацію. Я пояснила їм, що вони мають спершу скерувати пацієнта до сімейного лікаря, тоді ці послуги будуть безоплатними.
– Тобто, якби пацієнтка з гайморитом пішла спершу до сімейного лікаря, а не до лора, то надалі вона б не платила ані за візит до лора, ані за уколи?
– Так! На сімейну медицину виділені кошти, це все фінансується, Уляна Супрун робить особливий наголос на тому, що всі пацієнти мають спершу проходити через сімейного лікаря, а вже він, склавши попередній діагноз, може скерувати пацієнта до вузькопрофільного фахівця – скажімо, до того ж лора. І тоді людині не доведеться платити. Та люди цього просто не знають.
Отримавши скаргу, «ТелеграфЪ» поїхав розбиратися до колишньої 4-ї поліклініки – нагадаємо, в рамках медреформи по-кременчуцьки вона була реорганізована. І, схоже, ця реорганізація добряче заплутала кременчужан, бо вони за звичкою йдуть лікуватися до комунальної 4-ї поліклініки. А насправді там наразі розташовані два окремих комунальних лікувальних заклади. Це Центр первинної медико-санітарної допомоги № 3 (ЦПМСД № 3) та консультативно-діагностичний центр.
Прийом сімейного лікаря безоплатний. Призначені ним аналізи та процедури теж безоплатні.
За прийом вузькопрофільного фахівця з консультативно-діагностичного центру, якщо ви прийшли до нього без направлення сімейного лікаря, доведеться платити. За уколи теж.
Звісно, виникає запитання, на якій підставі у комунальному консультативно-діагностичному центрі пацієнтів змушують оплачувати послуги? А у чеках, до речі, зазначають, що це благодійні внески, а не оплата медичних послуг.
Керівник центру Тетяна Ковадло пояснила «Телеграфу», що власноруч не видає таких наказів, а керується наказами свого керівництва – директора лікарні «Кременчуцька» Віктора Сичова.
Дійсно, на інформаційних стендах у приміщенні колишньої поліклініки розклеєні тексти наказів директора Сичова щодо порядку отримання, обліку та використання благодійних (добровільних) внесків.
Нагадаємо, доктор Сичов неодноразово пояснював журналістам доречність як благодійних внесків, так і платних медпослуг, та посилався на медичну реформу, яка передбачає тотальне запровадження таких послуг.
Проблема в тому, що медична реформа з її платними послугами ще не ухвалена, а окремий підрозділ кременчуцької медицини вже реалізує такі платні послуги, визначаючи їх водночас і послугами, і благодійними внесками.
На всіх поверхах колишньої 4-ї поліклініки разом з наказами директора Сичова розміщене і оголошення без підпису. Пацієнтів повідомляють, що з 1-го серпня безкоштовні лише послуги за направленням сімейного лікаря, все інше – за гроші. І посилаються на п. 13 р. І Постанови КМУ № 1138 «Про затвердження переліку платних послуг…».
Та у п. 13 Постанови № 1138 немає ані платних уколів, ані слів про сімейного лікаря. Він викладений так: до переліку законних платних послуг віднесені «лабораторні, діагностичні та консультативні послуги за зверненнями громадян, що надаються без направлення лікаря, зокрема із застосуванням телемедицини» (це нова фішка від в. о. міністра охорони здоров’я Супрун – діагноз скайпом, через інтернет).
Але ж наша читачка не отримувала діагноз скайпом, вона прийшла на прийом до лікаря! Тоді чому її змусили платити за цей прийом та призначення?
За версією «Телеграфа», якщо не пересмикувати текст п. 13, то й прийом профільного лікаря з консультативно-діагностичного центру, і уколи, які він призначив, не можуть бути віднесені до переліку чинних платних послуг – а, відповідно, мають бути безоплатними.
Натомість, коли людина захворіла і їй зле, хіба вона піде читати автентичний текст Постанови № 1138? На те й розрахунок.
Заходите до реєстратури. Там два віконечка. Підходите до того, де видають талони на прийом до сімейних лікарів, і отримуєте талон.
Перш ніж потрапити до сімейного лікаря, треба пройти кабінет № 307. Там поміряють тиск, температуру, зріст і зважать. Якщо ви вперше прийшли до сімейного лікаря, доведеться пройти ще флюорографію, гінеколога та онкоогляд. На жаль, до 307-го пацієнти займають живу чергу. Це дуже марудно, але без відвідин 307-го сімейний лікар вас не оглядатиме.
Далі – на третій поверх. Саме там знаходиться ЦПМСД № 3 і там приймають сімейні лікарі. Сімейний лікар має встановити попередній діагноз. Якщо ваше захворювання в межах його компетенції, він призначить лікування. Якщо ваш випадок поза межами його компетенції, видасть направлення до вузькопрофільного фахівця.
Інформація
Користувачі, які знаходяться в групі Гості, не можуть залишати коментарі до даної публікації.