Відзавтра, 11 січня, в Україні запрацює оновлений Кримінальний кодекс. Закон «Про внесення змін до окремих законів України у зв’язку з ратифікацією Конвенції Ради Європи про протидію насильству щодо жінок, домашньому насильству та боротьбу з цими явищами», який змінює існуюче трактування понять «зґвалтування» і «сексуальне насильство» в Кримінальному кодексі, прийняли ще в грудні 2017 року, але чинності зміни набудуть з 11 січня 2019 року. Тож від п'ятниці Україна приєднається до 10 країн, де секс без згоди вважається зґвалтуванням.
За новими правками, будь-яка особа після інтиму може написати заяву, що не давала на це згоди. До того в Україні притягнути до відповідальності за зґвалтування можна було в разі, якщо до жертви застосовували погрози, силу або зловживали її безпорадним станом (несвідомість, сп'яніння, психічний розлад, інвалідність). Тепер звинуватити ґвалтівника можна буде і в тому випадку, якщо він не отримав чіткої згоди на секс (вербальної, невербальної чи письмової). Відповідно до закону, навіть якщо відмова не пролунала досить твердо, це все одно вважається незгодою. Жертвам насильства тепер не потрібно буде доводити в суді, що вони чинили опір нападу – досить буде повідомити, що не було однозначної згоди.
Але що саме можна вважати згодою, закон чітко не трактує. Немає в ньому і точного визначення, як можна довести отримання або відсутність згоди на статевий акт. Користувачі інтернету відзначають, що відсутність чітких критеріїв для його визначення приведуть до зростання випадків шантажу з боку нібито жертв насильства. І пропонують для перестраховки брати перед сексом розписку про згоду. Але це також не вихід, адже як ви доведете, що розписка написана без примусу?
Відповідно до закону, будь-який секс спочатку буде вважатися добровільним, і завданням слідчого буде з’ясувати, чи була згода. Якщо один з партнерів не сказав іншому чіткого «так» або просто промовчав перед інтимом, то це може трактуватися як незгода. Все ж, доводити свою правоту доведеться обом сторонам: жертві, яка написала заяву, потрібно буде довести, що вона не давала згоди, а «ґвалтівнику» — навести аргументи, що згода була.
З іншого боку, якщо статевий акт завдав фізичної, моральної або матеріальної шкоди одному з партнерів, то факт зґвалтування незаперечний.
При цьому залишається відкритим питання, як ідентифікувати цю необхідну згоду й що робити, якщо один з партнерів її дав, але потім передумав й оголосив про зґвалтування.
Вже створені мобільні додатки, які мають допомогти у фіксуванні і підтвердженні згоди на секс (наприклад LegalFling). Ці сервіси створюються за принципом подібного шведського додатку (в Швеції підтвердження згоди на секс вважається обов’язковим з літа 2018 року).
За допомогою додатку можна фіксувати згоду на секс. Для цього потрібно свайпнути в певну сторону, вибравши відповідну для ситуації та партнера відповідь.
Крім того, тепер навіть подружжя може поскаржитися одне на одного, якщо інтимний зв'язок між ними відбувся без попередньої згоди одного з подружжя. Часто люди вважають, що зґвалтування у шлюбі не існує, адже це «виконання подружнього обов'язку». Але штамп у паспорті не може примусити вас робити те, чого ви не хочете.
Більш того, секс-насильство, здійснене людиною щодо члена його колишньої або нинішньої сім'ї (чоловіка/дружини), а також особи, з якою підозрюваний перебував у близьких відносинах (наприклад, у цивільному шлюбі), тепер є обтяжуючим фактом. В результаті, за новими нормами за зґвалтування сторонньої людини загрожує від трьох до 5 років в'язниці, а за аналогічне насильство відносно чоловіка чи дружини - від 5 до 10 років ув'язнення.
Тепер в розслідуванні додатково будуть враховуватися і так звані супутні обставини, як, наприклад, уразливий стан - коли жертва залежна від ґвалтівника і не може йому відмовити.
Раніше стаття 152 КК України називала зґвалтування «статевими зносинами із застосуванням фізичного насильства чи загрози його застосування».
Тепер же зґвалтуванням будуть вважати «вчинення дій сексуального характеру, пов'язаних із вагінальним, анальним або оральним проникненням в тіло іншої особи з використанням геніталій або будь-якого іншого предмета, без добровільної згоди потерпілої особи». Це фактично ставить у рамки чоловіків. Але жінки теж можуть бути насильниками, без цього самого «проникнення» або із ним. Якщо жінка примусила чоловіка до вагінального сексу, то як йому довести зґвалтування?
З іншого боку, людину тепер можна звинуватити у «сексуальному насильстві» за будь-які дії сексуального характеру, які не пов'язані безпосередньо зі статевим актом, але пройшли без згоди партнера.
Одним із нововведень є те, що тепер будь-який секс чи сексуальні дії за взаємною згодою з малолітніми (до 14 років) карається відповідно 8-15 і 5-10 років позбавлення волі (ч.4 ст.152 і ч.4 ст.153 КК). До 2018 року в Україні був заборонений секс лише з особою, яка не досягла статевої зрілості, що визначалося медичною експертизою ( ст. 155 КК – ч. 1 — до 5 років обмеження/позбавлення волі, ч.2 — 5-8 років позбавлення волі), а з минулого року — секс повнолітнього з особою, молодшою 16-річного віку. Тепер кримінальна відповідальність настає і для підлітків (14-18 років), які мали секс або сексуальні дії з особою до 14 років незалежно від згоди чи фізичної зрілості останньої. Нагадуємо, що особа, яка досягла віку 14 років, в силу статті 22 Кодексу несе відповідальність за статтями 152 та 153 Кодексу.
Тож 18-річні за добровільний секс (з проникненням чи без) з партнером молодшим 16-ти отримує до 5 років обмеження/позбавлення волі, а якщо вони родичі, то від 5 до 8 років позбавлення волі. А особа від 14 років за добровільний секс з партнером молодшим 14 років, отримує від 5 до 10 років, а якщо секс був з проникненням — від 8 до 15 років позбавлення волі.
Суб’єктами цієї норми можуть бути і жінки, і чоловіки у гетеросексуальних чи гомосексуальних стосунках.
Як тепер бути, щоб не загриміти за ґрати через непорозуміння?
Перш за все слід змиритись з тим, що про секс доведеться говорити. Як іще ви зможете впевнитись в тому, що партнер дійсно хоче того ж, що і ви, якщо не запитаєте.
Потім варто усвідомити і прийняти, що «ні» означає відмову. Без варіантів. І будь-які сексуальні дії варто припинити. Чоловікам слід забути, ніби жіноче «ні» - це «так, але потім» або «не знаю». А жінкам не ображатися, якщо після їх грайливого «ні» чоловік припинив вмовляння.
Забудьте про секс напідпитку - протверезівши партнер може заявити, що був у безпорадному стані і не міг чітко відмовити. Це, до речі, не нововведення. Статевий акт учинений з використанням безпорадного стану потерпілої особи, коли вона за своїм фізичним чи психічним станом не могла розуміти вчинюваних з нею дій або чинити опір винному вважався зґвалтуванням і в попередній версії закону. Такий стан може виникнути через хворобу, похилий вік, фізичні недоліки, малолітство, патологічне сп'яніння і т. ін. Алкогольне чи наркотичне сп'яніння визнають безпорадним станом, якщо жертва була настільки п'яною, що не могла усвідомлювати дійсності чи розуміти, що з нею робиться. При цьому не важливо споїв її насильник чи будь-хто інший. Довести, що жертва була безпорадною внаслідок вживання ліків, наркотиків чи алкоголю має експертиза.
Не сприймайте будь-який прояв симпатії чи флірту як згоду на секс. Те, що хлопець чи дівчина посміхнулись вам в барі зовсім не означає, що вони не проти ближче розгледіти ваші геніталії.
Центр інформації про права людини створив чудову анімацію, яка доступно пояснює, що таке згода на секс і як зрозуміти, що людина проти на прикладі чаю.
«Молода охайна й дуже педантична пара шукає хлопця або дівчину, які засвідчать, що секс був за згодою».
Сподобався матеріал – преміюй автора!
5168755416652952 (ПриватБанк)
Інформація
Користувачі, які знаходяться в групі Гості, не можуть залишати коментарі до даної публікації.