63-річна кременчужанка звернулася до нас із «віконною епопеєю». Розповіла, як оформила «теплий кредит» на 30 тисяч гривень. І не побачила вікон, які замовила. Чекала на них кілька місяців. А коли підприємець «відморозився», звернулася до суду. Суд визнав правоту «віконних справ майстра». За кредит жінка розплачується й досі. Які помилки не можна допускати і на що звертати увагу, коли берете такий кредит?
1. Кременчужанка купила «вбиту» квартиру. Вирішила почати із заміни вікон. Вона зайнялася оформленням «теплого кредиту», за яким держава компенсує ставку за кредитом. У серпні звернулася до банку за консультацією. Кредитний експерт простягнула візитку підприємця, що займається встановленням вікон. До нього кременчужанка і вирішила звернутися.
2. «Теплий кредит» кременчужанка оформила в іншому банку, де знайшла вигідніші умови. Але договір склала з підприємцем, якого їй порадили раніше. Ціна питання - 30 тисяч гривень. Підприємець мав протягом місяця виготовити та поставити вікна.
- Я підписала договір. У мене і думки не було, що людина може мене просто «кинути». Я плачу гроші - ти виконуєш. Ніхто не хоче псувати свою репутацію. На жаль, я не звернула уваги на багато речей. У мене на руках не залишилося жодного договору з підприємцем.
3. Термін поставки за договором був місяць. Він минув, вікна теж проходили повз кременчужанки.
- Телефонуємо підприємцю, запитуємо: «Ну коли вже будуть вікна?». «Ви розумієте, зараз всі беруть ці кредити. Напевно, з наступною машиною». І так кілька місяців водив мене за ніс. А потім каже: ви мені маєте доплатити через зміну курсу долара. Але ціна після підписання договору вже не змінюється! Почав мені грубіянити, мовляв, я йому мушу доплатити, а потім вже будуть вікна. Я нічого не мушу! Він сам нарахував 30 тисяч! Відповідь була: «Ну, тоді і вікон не буде».
4.- Я оплачувала в банку комунальні послуги. Випадково зустріла жінку, яка оформлювала мені «теплий кредит». Вона запитала, чи надійшла мені компенсація. Я не знала. Вона подивилася документи. Помітила, що у мене немає видаткової накладної. А без неї компенсацію ніхто не виплатить. Я дзвоню підприємцю. Кажу, що у мене немає документа. «Приходьте, я випишу». Я прийшла в офіс. Він дав накладну, я підписалася. Ніхто не говорив про те, що цей папірець свідчить про завершення робіт! Про це мова не йшла!
5. Кременчужанка звернулася в поліцію. У листопаді надійшла відповідь, що складу кримінального злочину в діях підприємця не виявлено - це цивільно-правові відносини. Жінка найняла адвоката і звернулася до суду: хотіла розірвати договір і повернути гроші.
Суд відмовив у задоволенні позову. Одне з обґрунтувань - видаткова накладна, підписана кременчужанкою. А також свідчення свідків:
Зараз кременчужанка, яка працює крановщицею, розраховується за кредитом за вікна, які, за її словами, вона так і не побачила.
коментар юриста
- Перше та найголовніше правило при підписанні будь-яких договорів, зокрема, зі встановлення вікон, дверей (за «теплими кредитами») – уважно читайте, що в договорі написано. Не вірити «на слово», не зважати на пояснення: «це не страшно», «потім перепишемо», «це так потрібно». Все, що написано в договорі, мусить так і виконуватися. Тобто, якщо в договорі обумовлені строки, порядок розрахунків тощо, то на цих умовах договір і мусить виконуватись. Якщо одна зі сторін не виконуватиме умови, є великі шанси на захист прав судом. 99% усіх шахрайських «схем» побудовано саме на людській неуважності і легковажності в момент підписання документів.
Якщо в договорі обумовлена оплата, наприклад, 10 тис грн., а споживач, на вимогу підрядника, сплачує «на руки» 20 тис. грн, розраховувати на повернення грошей у повному обсязі не доводиться. Аналогічно із випадками, коли споживач підписує договір, у якому не зазначені строки виконання робіт, а потім йде до суду з претензіями: минуло понад півроку, а роботи не виконані.
Для оформлення «теплого кредиту» особа може звернутися до одного з банків: «ПриватБанк», «Ощадбанк», «Укргазбанк». Про деталі і про порядок укладення договору на оформлення кредиту та необхідний пакет документів докладніше можна дізнатись у відділеннях зазначених банків.
Юридичні особи та/або фізичні особи-підприємці, якщо бажають працювати як партнери по напряму «теплий кредит», обов’язково укладають із банками угоди про співпрацю. У будь-якому відділенні цих банків можливо (і потрібно) дізнатись повний перелік суб’єктів господарювання, з якими банк співпрацює у цьому напрямі.
Перш ніж підписати договір із незнайомими людьми щодо енергоефективності будинку (утеплення, встановлення вікон тощо), необхідно:
- Чи можливе змінення ціни після укладання договору, як у цій історії?
- Умови договору, погоджені сторонами (підписаний договір), є обов’язковими для обох сторін і мають виконуватися. Внесення змін та/або одностороннє розірвання договору не допускається. Якщо ціна договору, строки його виконання погоджені і в договорі не передбачено їх зміни в односторонньому порядку з боку підприємця, всі його вимоги про підвищення оплати (через курс долара, зміни ринку тощо ), продовження строку виконання робіт не мусять задовольнятися. Це є підставою для повернення коштів, якщо підприємець не хоче судової тяганини зі стягненням із нього судових витрат.
Тож перед початком судових слухань необхідно ретельно вивчити всі матеріали і докази та правильно визначитись зі стратегією і тактикою ведення справи. Адже судовий процес базується на принципі диспозитивності . Кожна сторона мусить довести ті обставини, на які вона посилається.
Після виконання договору сторони мають скласти акт виконаних робіт (наданих послуг), який засвідчує, що сторони виконали всі умови договору належним чином і претензій у сторін одна до одної не має. Якщо ж є претензії до якості виконаних робіт, обов’язково потрібно вказати про це в акті. Якщо цього зроблено не буде, довести свою правоту в суді буде дуже складно. Пам’ятаємо про вищезазначений пункт 4 алгоритму дій - уважно читати всі документи, які підписуєте, зокрема й акт виконаних робіт. Дуже часто підприємці, маленьким, майже нечитабельним шрифтом прописують в акті: сторони претензій одна до одної не мають або сторони виконали всі умови тощо. Якщо є претензії по якості, строках – це необхідно зазначати.
- Чи є видаткова накладна підтвердженням виконання робіт?
- Видаткова накладна може бути доказом отримання товару. У випадку судового провадження будь-який документ, підписаний обома сторонами, може бути доказом, залежно від його змісту в конкретній ситуації. Необхідно вивчати всі матеріали справи, щоб надати відповідь, чи правильно жінка діяла в суді. Але видаткова накладна дійсно може підтверджувати факт отримання вікон.
Інформація
Користувачі, які знаходяться в групі Гості, не можуть залишати коментарі до даної публікації.