Що роблять розпорядники бюджетних грошей, аби обійти тендери? Виставляють суму трішечки меншу за так званий поріг закупівлі. Так, КАТП 1628 уклало у 2018 році чотири прямі угоди, які відділяла всього 1 гривня від тендерів. Серед лідерів-«обхідників» за сумою угод лідирує «Кременчукводоканал», а за кількістю – міськвиконком
Наскільки ефективно у Кременчуці витрачаються гроші платників податків – тобто наші з вами? ГО «Європейський клуб» відслідковує закупівлі 19 розпорядників бюджетних грошей. У центрі уваги – сфер інфраструктури та комунальні підприємства – тобто усе те, що в підсумку впливає на якість життя кременчужан. За 2018 рік 11 із 19 об’єктів моніторингу здійснили 39 закупівель, аналіз яких дає підстави говорити про уникнення торгів під час тендерів. Мова йде про закупівлі, близькі до порогів. Так, Закон України «Про публічні закупівлі» дає право розпорядникам бюджетних коштів проводити без торгів закупівлі в одного замовника, якщо сума закупівель не перевищує пороги:
Проте є випадки, коли розпорядники бюджетних коштів зловживають правом прямої закупівлі: укладається угода на суму дуже близьку до порогів. Законодавство не порушується, однак розпорядники нехтують одним з ключових правил публічних закупівель – ефективністю витрачання бюджетних грошей. Якби сума сягала порогу, замовник товарів (робіт, послуг) мав би в обов’язковому порядку проводити конкурентні торги, а відтак - скористався б можливістю зекономити гроші. Натомість при закупівлях, близьких до порогів, гроші витрачаються без конкуренції і без економії.
В цілому на закупівлях, близьких до порогів, 11 розпорядників бюджетних коштів витратили 15 680 126 грн. Дані отримані за допомогою системи DoZorro, де можна відстежити ризик-індикатори. Близькість до порогу – один з ризик-індикаторів системи ProZorro, за допомогою яких визначають підозрілі закупівлі. Крім неефективного витрачання бюджетних коштів, закупівлі, близькі до порогів, дають можливість залучати поза конкурсом «улюблених» замовників, а значить, збільшують корупційні ризики.
Яскравий приклад уникнення торгів – закупівля КП «Теплоенерго» на суму 999 999 гривень на «Розробку схеми оптимізації роботи централізованої системи теплопостачання», тобто у сумі укладеної угоди не вистачило усього 1 грн, щоб в обов’язковому порядку проводити торги. Приклади «мінус 1 грн» - тобто явного уникнення тендеру – маємо і з КАТП 1628: підприємство у такий спосіб в 2018 році купувало товари чотири рази на суму 199 999 грн: і паливо, і запчастини, і молоко.
Управління молоді та спорту виконкому Кременчуцької міської ради теж замовило послуги з оздоровлення дітей на 199 999 грн.
Далі - хто ще й скільки витратив на закупівлях, близьких до порогів
Як уже сказано, два із замовників - КП «Кременчукводоканал» та КП «Теплоенерго» (лідери за сумами) працюють з підвищеними порогами закупівель. Тож щоб мати повну картину того, хто і як уникає тендерів, доцільно подивитися ще й на кількість угод, близьких до порогів.
Крім цього, по дві такі закупівлі провели управління молоді та спорту виконкому Кременчуцької міської ради, КП «Теплоенерго», КЗКВ «Міський сад»; одну закупівлю - управління культури і туризму виконкому Кременчуцької міської ради.
Аналіз показує, що найчастіше в обхід тендерів замовники купували у 2018 році пальне, запчастини, квіткову продукцію (від зрізаних квітів до розсади) та послуги з озеленення і благоустрою.
Витрачання допорогових сум завжди складніше контролювати: звіт про закупівлю розміщується у системі ProZorro, а договір – не завжди, все залежить від доброї волі замовника та його готовності звітувати перед платниками податків.
КП «Кременчукводоканал» - лідер із витрачання грошей на закупівлях, близьких до порогів, не розмістив договори. Тож без запиту на інформацію неможливо дізнатися, за якою ціною купили труби та генератори.
Договорів на озеленення КЗК «Міський парк культури і відпочинку «Придніпровський» ми теж не бачимо у системі. Відповідно до звіту, 4.05.18 року було укладено одночасно дві прямі угоди на суми, близькі до порогів: на квіткову продукцію і на послуги з благоустрою клумб. Предмети закупівлі пов’язані один з одним, а за таких умов, доцільно було б проводити тендер, двома лотами.
Свого часу, коли депутати перетворили парки на комунальні заклади (юрособи), на депутатських комісіях говорилося, що вони матимуть господарів. І в майбутньому навіть зароблятимуть гроші. Поки що ж ми бачимо: парки воліють витрачати їх в обхід тендерів. Ще один приклад із паркового господарювання: дирекція «Міського саду» на закупівлях, близьких до порогів, у 2018 році придбала автомобіль за 199 000 грн, трактор за 198 600 грн. При цьому - жодної закупівлі на конкурентних торгах за весь час діяльності.
Натомість за рахунок закупівель, близьких до порогів, парк озеленювали навіть взимку. Так, 21 грудня 2017 року керівник «Міського саду» Віталій Дедюрін уклав договір з ТОВ «Голландські троянди» терміном дії до 31 грудня. Саджали японські вишні – сакури. Принаймні так сказано в додатках до договору (хоча взимку саджають хіба що ялини з грудкою землі, а для теплолюбних сакур рекомендований квітень-травень).
(клікніть для збільшення)
Ми бачили висадку сакур в «Міському саду» у травні 2017 року. Але що ж тоді саджали за документами у грудні? Відповідно до даних з порталу публічних фінансів, 27 грудня 2017 року через казначейство пройшла оплата за зимове озеленення.
Система Prozorro, яку використовують усі бюджетні замовники, пропонує чіткий алгоритм, як вийти на відкриті торги і поторгуватися, навіть якщо йдеться про невеликі суми коштів. У деяких містах депутати приймають рішення економити - і знижують поріг. Нагадаємо, курс на економію узяли Дніпро, Маріуполь, Вінниця та інші. У Дніпрі та Маріуполі було зафіксовано найнижчий поріг - 3 тис грн, у Вінниці - 50 тис грн. Свого часу Кременчуцька міська рада включала до порядку денного сесії розгляд питання про зниження порогів. На жаль, ініціатива не була прийнята.
Матеріал підготовлено за підтримки Міжнародного фонду «Відродження» у межах проекту «Моніторинг закупівель зі сфери соціальної інфраструктури та комунальних послуг у Кременчуці». Матеріал відображає позицію авторів і не обов’язково збігається з позицією Міжнародного фонду «Відродження».
Інформація
Користувачі, які знаходяться в групі Гості, не можуть залишати коментарі до даної публікації.