Кабмін і державна компанія НАК «Нафтогаз України» не дійшли згоди про те, якою має бути ціна на газ для населення. Прем’єр Гройсман заявляє: є всі підстави для зниження. Натомість «Нафтогаз» апелює до уряду його ж Постановою, яка передбачає: базова ціна на газ для з 1 травня має підвищитися на 15%
Із квітня українці слухають обнадійливі повідомлення про зниження ціни на газ. Причому і від НАК «Нафтогаз України», і від уряду. І навіть оператори ринку природного газу визнають, що ціна, яку наразі платить населення є завищеною та має бути знижена – зокрема, таку точку зору висловив «Телеграфу» Богдан Оксененко, керівник ПрАТ «Кременчугаз» (оператора газорозподільних мереж).
Натомість за фактом ситуація з ціною відбувається з точністю до навпаки. За повідомленням Інтерфакс-Україна від 19 квітня, НАК «Нафтогаз України» надіслав на адресу ТОВ «Житомиргаз Збут» проект додаткової угоди на поставку газу для населення, у якому з 1 травня цього року оптова ціна газу для побутових споживачів (без обліку транспортних складових) зростає з 7 482,61 до 8 621,76 грн за тисячу кубометрів. Це на 1 139,15 грн, або 15% вище за діючу ціну. Відтак, роздрібна ціна на газ для населення (кінцева ціна для споживачів) зросте з нинішніх 8,55 куб м до 9,72 куб м. Треба розуміти, що подібні «листи щастя» отримають й інші оператори газового ринку, які купують газ у НАК «Нафтогаз України». І все – попри те, що уже зараз ситуація дійшла до абсурду: побутові споживачі платять за газ дорожче, ніж промислові, які використовують його для комерційних потреб.
Чому так сталося? Та тому, що ціну на газ для промисловості регулює ринок, і на ринку ціна знижується. А ціну на газ для побутових споживачів – Кабмін, своїми урядовими постановами. І так трапляється, що одна урядова постанова суперечить іншій. Розглянемо це детальніше.
Третього квітня Кабмін ухвалив Постанову №293, яка зобов’язує НАК «Нафтогаз України» продавати для населення газ за ціною, що дорівнює середньоарифметичній для промислових споживачів за умови передоплати. Як ми повідомляли, з 1 квітня для промисловості діють ціни за 1 куб м з ПДВ:
Відтак, ціна для населення залишається 8,55 грн за кубометр - тобто на 19% вище за ціну для промисловості.
Одразу ж після ухвалення урядом Постанови №293 «Нафтогаз» заявив, що не брав участі в її розробці. І ціну на газ знизити неможливо, доки діє інша урядова Постанова №867 про режим ПСО (покладення спеціальних обов’язків на суб’єктів ринку природного газу для забезпечення загальносуспільних інтересів). А вона передбачає не ринкову, а фіксовану ціну на газ.
17 квітня НАК «Нафтогаз України» розповсюдив повідомлення «Нафтогаз просить Кабінет Міністрів знизити ціну на газ для населення до ринкової з 1 травня 2019 року». А для цього – скасувати Постанову №867 щодо Положення про режим ПСО або внести зміни до нього. Головний меседж повідомлення: відповідно до Постанови №867, ціна на газ з 1 травня (без ПДВ та витрат на транспортування і розподіл) підніметься на 15% і коштуватиме на 27% дорожче за ринкову ціну газу.
НАК «Нафтогаз України» уже й розмістив і прейскурант на травень на газ із своїх ресурсів, призначений для продажу на виконання постанови про режим ПСО: 7 184,8 грн (без ПДВ) та 8 621,7 грн (з ПДВ) – саме таку ціну й почав уже пропонувати НАК газопостачальним підприємствам за додатковими угодами.
Ми розпочали з того, що ціна на газ з 1 травня може сягнути 9,72 грн за кубометр. Варто пояснити, звідки береться така ціна.
До в загальної структури тарифу на газ для населення входять такі компоненти:
Розглянемо детальніше формування вартості газу як товару. Воно (відповідно до Постанови №867) визначається за формулою:
Ц = (Цбаз х Кд), де
Ось звідки й береться нова ціна на газ - 7 184,8 грн за 1000 куб м (без ПДВ):
7 184,8 грн = 8 981 грн * 0,8.
За базову ціну в Постанові №867 взята середня арифметична ціна для промислових споживачів, за умови попередньої оплати (так само як і в новій урядовій Постанові №329). Але Постановою №867 уряд зафіксував цю ціну на рівні цін 2018 року. І нова Постанова не звільняє від виконання попередньої, вказує Кабміну «Нафтогаз».Тому НАК не знижує ціну для населення попри те, що ціна для промисловості в 2019 році впала – за рахунок зниження ціни імпортованого газу.
Якщо до базової ціни додати незмінну ціну на транспортування, торгову націнку та ПДВ, ми й вийдемо на ціну для населення 9,72 грн за куб м.
Тим часом прем’єр Володимир Гройсман погрожує голові НАК «Нафтогаз України» Андрію Коболєву звільненням, якщо той не діятиме за новою Постановою № 329 і не знизить ціну на газ з 1 травня. Про це прем’єр заявив на засіданні уряду 17 квітня.
Гройсман пообіцяв поставити питання про звільнення Коболєва уже на наступному засіданні уряду. Кабмін засідає по середах, наступне засідання має відбутися 24 квітня – до цього часу Гройсман і дав час Коболєву на роздуми.
Юристи Міненерго заявляють, що «Нафтогаз», керуючись новою Постановою 329, може знизити ціну на газ, не домагаючись скасування Постанови №867 про ПСО, зазначаючи, що всі рішення уряду є обов’язковими до виконання. Солідарну точку зору висловив і Мінфін. Проте обидва відомства не мають жодного впливу на НАН «Нафтогаз України».
Геннадій Рябцев, професор кафедри суспільного врядування в Національному університеті «Києво-Могилянська академія» ставить просте питання, аналізуючи суперечку Гройсмана з НАКом:
Дійсно, вирішити конфлікт (а відтак і знизити ціну на газ для населення на ділі, а не на словах) можна було б, узгодивши дві урядові Постанови. Можна було б навіть не скасовувати повністю режим ПСО (адже не відомо, куди полетять ціни на газ ближче до зими, коли попит на нього збільшиться), а внести зміни, прибравши суперечності між двома Постановами. Та уряд цього не зробив.
Кабмін на чолі з Гройсманом не вперше ухвалює суперечливі рішення, наслідки яких потім розхльобують споживачі. Прикладом можуть слугувати хоча б численні Постанови про норму споживання газу для населення без лічильників. Затвердження їх з порушенням процедури дало підстави газопостачальним компаніям, і, зокрема, «Кременчукгазу», з успіхом оскаржити норми у суді та не визнавати чергові норми,не робити перерахунок споживачам.
Що буде далі? Очікуємо засідання КМУ 24 квітня. Але воно вже буде після виборів Президента, і невідомо, які ще політичні важелі втрутяться в ціну на газ.
Інформація
Користувачі, які знаходяться в групі Гості, не можуть залишати коментарі до даної публікації.