Прогнозоване вивільнення до кінця року – близько 200 працівників. Днями працівникам повідомили про скасування так званих «шкідливих списків» за підсумки атестації робочих місць
«ТелеграфЪ» отримує тривожні повідомлення про ситуацію на «Укртатнафті»: люди стурбовані можливим вивільненням і скаржаться на скорочення виплат.
За словами іншого працівника, ситуація на заводі зараз не з найкращих: почалися скорочення, крім того, люди звільняються й самі через зміну умов праці. Таку кадрову політику працівники пов’язують із призначенням (у травні цього року) на посаду головного інженера Лінаса Чапаса з Литви. Офіційна місія топ-менеджера, про яку писав enkor, модернізація Кременчуцького НПЗ. Проте люди розповідають і про оптимізацію персоналу – ходять чутки навіть про колосальні скорочення: з нинішніх понад 3500 тисяч осіб до 2000, і навіть до 1500.
Втім, у міському Центрі зайнятості інформацію про суттєві скорочення на «Укртатнафті» не підтверджують: за їхніми даними у жовтні з підприємства на біржу прийшло 16 працівників, із них за скороченням – 4, решта за власним бажанням чи за угодою сторін.
Ситуацію на підприємстві «Телеграфу» прокоментували виконувач обов’язків першого заступника Голови Правління Руслан Ляпка та голова профспілки «Укртатнафти» Василь Хоменко.
Руслан Ляпка підтвердив, що на підприємстві дійсно відбувається процес оптимізації та реорганізації бізнес-процесів. Вивільнення працівників відбувається лише за особистими причинами, бо всім працівникам намагаються пропонувати роботу на існуючі вакансії, запевняє він. Так, на сьогодні на підприємстві 3 490 працівників виробничого персоналу, в планах на кінець року буде 3 300 з урахуванням відтоку персоналу.
- Наскільки вам уже відомо, у травні в нас почав працювати головний інженер – колишній технічний директор Мажейкяйського НПЗ (у Литві – ред.), з липня прийшов працювати головний механік з цього ж підприємства. У них є певний досвід роботи на європейському підприємстві та досвід щодо оптимізації роботи підпорядкованих їм структурних підрозділів. Зараз майже завершився процес реорганізації та централізації ремонтних служб, коли групи ремонтних підрозділів були об'єднані в рамках ремонтно-механічного цеху. При цьому об'єднанні мета скорочувати працівників не ставилася взагалі, але є люди, які самі не захотіли переводитися в 7-й цех. Є така категорія людей, яка добре почувається в своєму маленькому колективі. А коли їх переводять і ставлять завдання працювати інтенсивно, вони самі шукають інше місце роботи, - прокоментував Руслан Ляпка.
На його думку, чутки про колосальне скорочення пов’язані, передусім, із висновком аудиторської служби в 2015 році, яка визначила, що оптимальна чисельність персоналу для Кременчуцького НПЗ має скласти 2500 тисячі працівників.
- Але ми не ставимо собі таке завдання, - підкреслює Руслан Ляпка.
- Через скільки місяців або років ви плануєте досягнете цифри 2500? – уточнили ми.
- Поставлене завдання досягати цієї цифри еволюційним, а не революційним шляхом.
- Тобто створювати умови, коли люди звільняються самі?
- Ні, правильно будувати роботу, - зауважив Руслан Ляпка.
Окрім реорганізації ремонтних служб, наразі на «Укртатнафті» планується переведення близько 50 технічних працівників – сантехніків, персоналу, який займається обслуговуванням приміщень – на аутсорсинг. Тобто їм запропонують перейти в компанію «Окін фасіліті» (OKIN Facility), куди свого часу перевели прибиральників приміщень і підсобних працівників.
Руслан Ляпка озвучив дані: за результатами атестації робочих місць із 1027 працівників «шкідливий список» підтвердився лише у 8. Атестація показала наявність певних шкідливих факторів на робочих місцях, але визнала їх недостатніми для так званих «шкідливих списків», які дають право пільгового виходу на пенсію (починаючи з 45/50 років з відповідним відпрацьованим пільговим стажем). У цьому випадку підприємство, де є шкідливі умови праці, платить відшкодування у Пенсійний фонд для забезпечення виплат пільгових пенсій).
Проте не всі працівники, чиї робочі місця зараз визнані недостатньо шкідливими для того, щоб претендувати на пільгову пенсію за Списком 1 та Списком 2, після чергової атестації її втратять. За інформацією Руслана Ляпки, близько 170 працівників «Укртатнафти» зараз отримують пенсію за списками 1, 2, продовжуючи працювати. Вони й надалі отримуватимуть пільгову пенсію. Ще близько 400 нинішніх працівників вже пропрацювали у шкідливих умовах 10-15 років (залежно від списку), тобто вже заробили пільгову пенсію.
Тож позбавлення так званих «шкідливих списків» зачіпає молодих працівників.
Він пояснив, що скорочення категорій працівників за так званими «шкідливими списками» розпочалося зі зміни нормативного законодавства України. Так, до 1991 року на НПЗ керувалися ще радянською Постановою 1956 року, яка запроваджувала «шкідливі списки» для нафтопереробної промисловості. Згодом в Україні на державному рівні спочатку «урізали» списки. Потім з'явилася вимога проводити атестацію робочих місць і підтверджувати наявність шкідливих факторів.
Він додав, що практично всі показники шкідливих речовин безпосередньо у робочій зоні від 2 до 10 разів нижчі за гранично допустимі концентрації. І підприємство зацікавлене в тому, щоб знижувати фактори шкідливого впливу на робочих місцях, бо незабаром за них каратимуть грошима роботодавців.
Голова профспілки Василь Хоменко додав: на «Укртатнафті» відповідно до умов колективного договору залишаться коефіцієнти збільшення тарифних ставок та окладів (з урахуванням шкідливих умов праці) залежно від часу роботи шкідливих умовах:
Залишаться також доплати за роботу у важких та шкідливих, та особливо важких та особливо шкідливих умовах праці - від 4 до 24% до тарифної ставки.
Як і раніше, працівники матимуть право на додаткову відпустку у зв’язку зі шкідливими та важкими умовами праці (тривалість якої підтверджується атестацію) або додаткову відпустку за особливий характер праці.
Персонал, що має право на скорочену тривалість робочого тижня згідно з Постановою КМУ №163 від 21.02.2001, також не втрачає цієї пільги.
Відповідно до колдоговору, є спеціальні доплати:
- 3200 грн. - до відпустки;
- доплата в розмірі мінімальної зарплати - до Дня працівника нафтової, газової та нафтопереробної промисловості;
- 1000 грн. - до Нового року;
- 640 грн. – на медичне страхування;
- 300 грн. – на харчування
З урахуванням цих доплат керівництво повідомило про рівень заробітної плати «на руки»:
Інформація
Користувачі, які знаходяться в групі Гості, не можуть залишати коментарі до даної публікації.