Місто Золоте-4 Луганської області знаходиться за 528 км від Кременчука, тиждень тому тут завершилося дзеркальне розведення військ. «Кременчуцький ТелеграфЪ» поспілкувався з місцевим населенням та добровольцями щодо відведення військ, гуманітарної допомоги й настрою людей.
Золоте – один з трьох пілотних ділянок фронту (Станиця Луганська, Золоте і Петрівське), де має відбутися розведення військ і озброєнь.
Про це домовлялися на тристоронній мінській контактній групі. Це ще один крок для більш масштабного процесу – розведення сил уздовж усієї лінії розмежування.
Першою точкою, де вдалося розвести війська, стала Станиця Луганська. Тут розвели війська ще наприкінці квітня й почали відбудову мосту. 29 жовтня почалось розведення сил в районі Золотого. У третій точці, біля Петрівського, відведення мало стартувати вже 4 листопада, але через обстріли з боку бойовиків процес довелося відкласти до 9 листопада.
Розведення військ у Золотому триватиме протягом місяця. Нині безпекою «сірої зони» займаються поліціянти та добровольці.
До складу Золотого входять кілька селищ, які називають за номерами поштових скриньок:
Довгий час в район розведення сил поблизу Золотого не пускали журналістів. Навіть про розведення військ українські ЗМІ дізналися лише за пів години до старту запуску білих сигнальних ракет.
Добровольці до поїздки у Золоте-4 поділилися, що місцеві мешканці з осторогою відносяться до розведення військ. Якщо раніше населення, яке активно підтримувало українських військових та волонтерів, всіляко допомагаючи їм, то зараз вони вибачаються, але не залишають на ніч у себе військових і волонтерів. Місцеві мешканці бояться за своє життя, тому обирають менше показувати й говорити про свою підтримку українським військовим. Ніхто з них не знає, як зіграє розведення військ і чи колись проросійська диверсійно-розвідувальна група не постукає у їх двері.
Оголошення перед КПВВ, оскільки сам пункт фотографувати не можна
І ось ми вже біля КПВВ (контрольний пункт в’їзду-виїзду у зону проведення Операції об’єднаних сил, - ред.). Увагу привертає табло з написом: «Вас вітає КПВВ «Золоте». Режим роботи… Луганщина – це Україна». За час, доки ми оформлювали документи, через КПВВ проїжджає: місія ОБСЄ, рейсовий автобус, який перевозить місцевих мешканців, ремонтна техніка, яка відновлює електропостачання й оперативно-піротехнічна техніка для розмінування території.
Пусті вулички оживають біля магазину – єдиного який працює у Золотому-4.
Тут зустрічаються як жіночки, що підтримували референдум у 2014 році та дотримуються проросійської позиції, так і мешканці, які говорять, що завжди були українцями. Проте, більшість населення – дотримується нейтральної позиції або просто відмовчується.
Місцева мешканка Золотого-4 Тетяна Сергієнко, йдучи до магазину, спілкується з кременчуцькими та полтавськими журналістами
До речі, тут місцеві спілкуються як російською, суржиком, так й українською. Як і в Кременчуці, проблем в розумінні один одного на рівні мови немає.
Території патрулюють правоохоронці, які повністю екіпіровані. В їх функції входить забезпечення громадського порядку та перевірка документів.
Оголошення про те що на території введено "жовтий" режим
Останнім часом покращилося постачання продуктів харчування та питної води. Якщо раніше воду та хліб привозили один раз на тиждень, то зараз у магазині є вибір продуктів та фруктів.
Вхід у магазин
Для важкохворих навіть швидка не приїжджала, а зараз тут, за підтримки різних організацій, відновлюється забезпечення та відкривається медичний пункт.
Для дітлахів є футбольне поле з воротами й майданчик, де з вцілілого - одне баскетбольне кільце, гойдалка та «будинок на курячих ніжках». Тому добровольці намагаються щодня з дітлахами поганяти м’яча. Як зізнався один з бійців, спочатку до них прийшов один хлопчик, згодом підключилося ще кілька дітлахів. Тепер вони в один і той же час спілкуються з малечею та займаються фізкультурою: підтягуються, віджимаються та грають у футбол.
Саме Золоте при розділенні зазнало втрат інфраструктури. До жовтня 2014 року Золоте входило до складу Первомайської міської ради, яке зараз знаходиться під контролем терористів. За словами добровольців у сусідньому Золотому-5 дітлахи ходять до школи, яка має ім'я місцевого сепаратиста, а також на території знаходяться ще скульптури або пам’ятники місцевих терористів ЛНР.
Золоте навіть привертає увагу депутатів Російської Федерації. Так, нещодавно до окупованої території України у супроводі військових приїхав депутат Державної Думи РФ. Депутата супроводжували бойовики й представники спеціальної моніторингової місії ОБСЄ
І ось ми на порозі будинку, де живуть добровольці Національного корпусу. Після заяв Президента Володимира Зеленського про можливість розведення військ в районі Золотого, сюди прибули військові Національного корпусу та представники ветеранських організацій.
25 жовтня Володимир Зеленський особисто відвідав блокпост «Золоте-4», де зустрівся з добровольцями і сказав їм, щоб вони склали зброю.
Густий дим виїдав очі, але це не заважало хлопцям гуртуватися навколо вогнища, щоб разом поснідати.
На запитання, про що тоді спілкувалися з президентом, військові розповіли, що до цього тут була інша ротація й тих, хто спілкувався з президентом тут немає.
Нашій владі було байдуже на Золоте-4, поки сюди не приїхали добровольці. Тут не було води, їжі, хліба… Після того, як приїхали добровольці, вони почали приїжджати майже не кожного дня, – поділився боєць Максим.
Військові зазначають що тут є багато проукраїнського населення, яких не можна просто так залишити.
Владислав зауважив, що коли вони приїхали у Золоте, це було кинуте місце, яке збиралися зробити «сірою зоною», не запитавши місцевих мешканців.
7 жовтня був місяць акції «Ні капітуляції» й, за словами бійця Владислава Соболевського, ввечері 7 листопада відбувся обстріл.
За його словами є два плани: А і Б. Мирний план «А» з розведенням військ й план «Б» - з повною ізоляцією окупованої території: відрізати від них воду й електроенергію, якою вони користуються, але не платять, а також зупинити виплати пенсій.
Бійці Національного корпусу зауважили, що залишаться, щоб захистити місцеве населення.
Місцевий мешканець Золотого-4 Олександр Кишиньов розповів, що на території ще залишаються українські військові. У разі, якщо вони покинуть території, йому, як мешканцю з українською позицією, доведеться покинути Золоте.
- Добре, що наші хлопці - українські військові - не відвели повністю. В основному розвели у Катеринівці. Дай Боже, щоб не відвели, якщо відведуть війська, мені одразу звідси треба буде їхати. Я проукраїнський… Дякую, ще хлопцям добровольцям Національного корпусу за те, що тут залишилися… (чутно вибух)
- Як часто відбуваються постріли?
- Це розмінування, десь за кілометр звідси. Щодо пострілів, то тут недалеко є хутір Видний за пів кілометра від нас. Там стрільба йде ледь не щодня. Експериментальний партизанський - вчора були вистріли з АГС.
Владислав Соболевський додав, що завдяки приверненню уваги всієї України, громадських та політичних організацій розведення відбулося з врахуванням інтересів України.
Наостанок хочеться додати про ставлення військових не лише до людей, а й до братів наших менших. Ви б бачили їх відношення до пухнастих. На КПВВ у смугастого є своя мисочка в якій повно їжі.
Навіть під час зйомки котики йдуть на ручки. На відео видно, як бійці не проганяють кота, а разом з ним спілкуються із журналістами.
P.S. Все буде - Україна! Й таки без сумніву Луганщина – це Україна!
Інформація
Користувачі, які знаходяться в групі Гості, не можуть залишати коментарі до даної публікації.У цьому сюжеті «Кременчуцький ТелеграфЪ» зібрав інтерв'ю з кременчуцькими бійцями і волонтерами, які своїми очима бачили жахи подій на Сході. Це розповіді про війну, на якій гинули наші захисники, щоб не допустити просування агресора.
Низький уклін всім бійцям. Слава героям! Герої не вмирають!