Попри повномасштабну війну держава виконує свої зобов’язання щодо виплати пенсій, надбавок і підвищень пенсій та соціальних виплат
У державному бюджеті на 2023 рік більшість коштів спрямована на оборону, а тому і мінімальна зарплата, і прожитковий мінімум на 2023 рік заморожені. А це означає, що підвищення пенсій та соцвиплат, пов’язаних із прожитковим мінімумом та мінімальною зарплатою, не здійснюється. Уряд провів у березні лише індексації пенсій.
Проте, попри повномасштабну війну, багато українців можуть розраховувати на різні надбавки, підвищення та доплати до основного розміру пенсії. Такі виплати до пенсії за віком, по інвалідності та за вислугу років, призначені відповідно до Законів України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» та «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Отже, держава виконує свої зобов’язання щодо виплати пенсій, надбавок і підвищень до них, та інших соціальних виплат.
«Кременчуцький ТелеграфЪ» вирішив розповісти, на які надбавки та доплати можуть розраховувати українські пенсіонери та як їх можна отримати.
Пенсіонери, які досягли віку 70 років або більше, держава щомісяця доплачує певні кошти до їх пенсій. Розмір доплати залежить від віку людини:
Гроші виплачуються автоматично та щомісяця як додаток до основної пенсії. Окремо звертатися за виплатою цієї надбавки не потрібно.
Втім, така доплата гарантована не всім. Деякі пенсіонери її не отримують.
Причиною цього є розмір їхньої пенсії. Право на доплату за вік мають лише ті, у кого загальний розмір пенсії не перевищує 10 340,35 грн.
Її нараховують непрацюючим пенсіонерам, на утриманні яких є діти віком до 18 років. По 150 гривень на кожну дитину доплачують до пенсій за віком, за інвалідністю та за вислугу років, призначених відповідно до законів України «Про пенсійне забезпечення» та «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування».
Ця доплата передбачена пп. 3 п. 4 постанови Кабміну від 16.07.2008 року № 654 «Про підвищення рівня пенсійного забезпечення громадян».
Щоб отримати таку надбавку, необхідно подати заяву у відділення Пенсійного фонду України за місцем отримання пенсії. А також додати документи, які засвідчують особу, родинні відносини та вік утриманця.
У разі працевлаштування пенсіонера або початку здійснення ним підприємницької діяльності, він повинен в обов’язковому порядку своєчасно повідомити про це управління Пенсійного фонду України, після чого виплата цієї надбавки припиняється. Надбавка також не нараховується за дітей, які отримують пенсію або державну соціальну допомогу відповідно до Закону України «Про державну соціальну допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю».
Для військових пенсіонерів розмір цієї надбавки значно вищий та й виплачувати її можуть не тільки за неповнолітніх дітей. Згідно п. а ст. 16 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» передбачено встановлення надбавки для непрацюючих пенсіонерів, які мають на своєму утриманні непрацездатних членів сім’ї. Вона встановлюється у розмірі 50% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність (у 2023 році 2093 грн — ред.). Тобто розмір цієї надбавки становить 1046,50 гривень на одного непрацездатного члена сім’ї, який знаходиться на утриманні військового пенсіонера.
При цьому надбавка нараховується тільки на тих членів сім’ї, які не одержують пенсійні виплати із солідарної системи загальнообов’язкового державного пенсійного страхування, державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю, державну соціальну допомогу інвалідам з дитинства та дітям з інвалідністю, а також допомогу на дітей одиноким матерям. За наявності права одночасно на пенсію, зазначені види допомоги й надбавку на непрацездатного члена сім’ї до пенсії за вислугу років за вибором пенсіонера може бути призначено пенсію, державну соціальну допомогу або нараховано на цього члена сім’ї надбавку.
Оформлення цієї надбавки та підстави припинення її виплати такі ж самі, як і для цивільних пенсіонерів.
Додаткові компенсаційні виплати отримають ті пенсіонери, робочий стаж яких перевищує встановлені законом норми.
Сума доплати розраховується у розмірі 1% за кожний повний рік трудового стажу, отриманий понад норму.
Найбільшу доплату отримують пенсіонери, чий трудовий стаж перевищує 35-40 років. Але ця надбавка обчислюється не від суми призначеної пенсії, а від встановленого прожиткового мінімуму. У 2023 році він становить 2093 гривні. Тож 1% становить всього 20 грн 93 копійки.
До пенсії за віком, інвалідністю та за вислугу років може бути встановлена надбавка на догляд. Порядок її призначення визначений п. 4 постанови КМУ від 16 липня 2008 року № 654 «Про підвищення рівня пенсійного забезпечення громадян».
Така надбавка призначається:
Надбавка призначається на підставі заяви (крім осіб з інвалідністю І групи) та довідки МСЕК, а також — висновку лікарсько-консультаційної комісії щодо необхідності постійного стороннього догляду.
При цьому у заяві слід зазначити, що претендент на надбавку не має працездатних родичів, які повинні його утримувати. Місце проживання цих родичів (разом або окремо) для встановлення надбавки не має значення.
Відповідно до Сімейного кодексу України, до уваги не беруться діти, які досягли пенсійного віку або мають групу інвалідності.
Розмір виплати не змінювався вже багато років і на сьогодні, як і раніше, становить лише 50 гривень на місяць.
Деякі категорії пенсіонерів можуть відмовитися від цієї мізерної надбавки до пенсії на догляд та оформити в органах соціального захисту значно більшу соціальну виплату.
В Україні пенсіонери, які досягли 80-річчя, проживають самостійно та залишилися без піклування з боку близьких, можуть розраховувати на щомісячну доплату від держави по догляду.
Розмір такої щомісячної доплати тим, хто потребує догляду, становить 40% від прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. У 2023 році такий прожитковий мінімум дорівнює 2093 гривні. Тобто ці пенсіонери можуть розраховувати на додаткові виплати у розмірі 837 гривень. Зауважимо, що з підвищенням прожиткового мінімуму змінюється і сума цієї доплати.
Для отримання такої щомісячної виплати громадянам потрібно відповідати певним критеріям, а саме:
У разі, якщо громадянинові виплачують пенсію, наприклад, за інвалідністю, він не матиме права на такий вид доплати.
Також важливо, що потреба у постійному сторонньому догляді має бути підтверджена висновками лікарів та підтверджена документально. В іншому випадку таку доплату не нарахують.
Для того, щоб подати заявку на отримання цієї допомоги, потрібно звернутися в управління соціального захисту населення за місцем реєстрації або за місцем фактичного проживання та подати наступні документи:
Щомісячна надбавка у розмірі 10% від загального прожиткового мінімуму (у 2023 році 2580 грн — ред.) нараховується пенсіонерам зі статусом почесного донора крові за заявою на підставі посвідчення до знаку «Почесний донор України» або «Почесний донор СРСР». У 2023 році ця доплата складає 258,90 гривень на місяць.
Отримати статус почесного донора крові в Україні можна, якщо людина безкоштовно здала 40 разових максимально допустимих доз крові або 60 разових максимальних допустимих доз плазми крові.
Надбавка почесним донорам призначалася до 25 січня 2021 року згідно зі ст. 13 Закону України «Про донорство крові та її компонентів», а після цієї дати відповідно до Закону України «Про безпеку та якість донорської крові та компонентів крові» № 931-ІХ від 30 вересня 2020 року. Особи, нагороджені знаком «Почесний донор Товариства Червоного Хреста УРСР» права на встановлення цієї надбавки до пенсії не мають.
Ці надбавки до пенсії окремим категоріям громадян прив’язані до розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність (у 2023 році 2093 грн — ред.).
Зокрема, особи з інвалідністю внаслідок війни мають право на доплату до пенсії у відсотках від вказаного прожиткового мінімуму:
Окрім цього, основний розмір пенсії за віком, за вислугу років чи по інвалідності в осіб з інвалідністю внаслідок війни автоматично збільшується на 25% незалежно від групи інвалідності. Це стосується базового розміру пенсій (без надбавок), обчисленого на підставі Законів «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» та «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Зазначене підвищення передбачене постановою Кабінету Міністрів від 28 грудня 2011 року № 1381.
Крім того, особам з інвалідністю внаслідок війни відповідно до Закону «Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю» передбачена державна соціальна допомога на догляд. Розмір такої допомоги становить від 15 до 100% прожиткового мінімуму, тобто від 217,80 до 2093 грн. Право на її виплату й розмір допомоги залежать від групи й підгрупи інвалідності (А чи Б), віку ветерана, а також від того, чи є він одиноким, та чи потребує постійного стороннього догляду.
А відповідно до Закону «Про поліпшення матеріального становища учасників бойових дій та осіб з інвалідністю внаслідок війни» від 16 березня 2004 року особам з інвалідністю внаслідок війни передбачена щомісячна виплата цільової грошової допомоги на прожиття:
Такий мізерний розмір цієї допомоги пояснюється тим, що цей закон з 2004 року не переглядали, а надбавка у законі встановлена у твердій грошовій сумі без прив’язки до прожиткового мінімуму.
Таку цільову грошову допомогу на прожиття отримують й учасники бойових дій у розмірі 40 грн. Крім того, доплата до пенсії учасникам бойових дій встановлена в розмірі 25% прожиткового мінімуму, тобто 523,25 грн.
Вказані доплати як особам з інвалідністю, так і учасникам бойових дій встановлюються незалежно від того, який вид пенсії вони отримують.
Надбавки та підвищення до пенсій нараховуються й іншим категоріям громадян. Зокрема:
— надбавка особам, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, у порядку і на умовах, передбачених ст. 16 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», а особам, які мають особливі трудові заслуги перед Батьківщиною, — у порядку і на умовах, передбачених ст. 9 Закону України «Про основні засади соціального захисту ветеранів праці та інших громадян похилого віку в Україні»;
— надбавки й підвищення відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Пенсійний фонд України у серпні профінансує виплату щорічної разової грошової виплати до Дня Незалежності України ветеранам війни, жертвам нацистських переслідувань, а також громадянам, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною.
Розмір цієї грошової допомоги визначений у постанові Кабміну № 754 від 21.07.2023 року і становить від 450 до 3100 гривень в залежності від категорії отримувачів.
«Кременчуцький ТелеграфЪ» вже писав про особливості цієї виплати та порядок її отримання, тож охочі можуть дізнатися про це з нашого попереднього матеріалу.
Додамо лише, що урядовою постановою передбачено, що пенсіонери, які мають право на таку виплату, отримають її разом із пенсією.
А кошти на виплату допомоги військовослужбовцям, які належать до ветеранів війни, проходять службу та не є пенсіонерами, ПФУ перерахує військовим частинам, установам та організаціям, де вони проходять службу.
Іншим особам, які мають право на цю грошову виплату і які не є пенсіонерами, отримають її за зверненнями до органів ПФУ із документами, що підтверджують право на таку виплату, та даними про поточний банківський рахунок.
Кабмін планує, що на ці виплати знадобиться 1,038 млрд грн.
Загальний бюджет Пенсійного фонду України на 2023 рік встановлений у розмірі 768,9 млрд грн. Власні доходи ПФУ становлять близько 451 млрд грн. З них сума коштів за загальнообов’язковим державним соцстрахуванням — 27,7 млрд грн, а кошти державного бюджету на покриття фінансування пенсійних програм та соцвиплат — 249 млрд грн. Додатково передбачені кошти з держбюджету на покриття виплати субсидій та пільг на житлово-комунальні послуги — 37,9 млрд грн.
Читайте також:
Інформація
Користувачі, які знаходяться в групі Гості, не можуть залишати коментарі до даної публікації.