Останні два дні інформаційний простір України переповнений емоційними коментарями щодо надзвичайної події, що сталася у Дніпрі 29 серпня. Патрульний поліцейський застрелив водія авто, який поводився агресивно, влаштував конфлікт, чинив спротив та напав на його колегу. В результаті загинула людина, проти поліцейського відкрите кримінальне провадження — йому загрожує до 15 років позбавлення волі.
Нагадаємо, що поліцейського підозрюють у вчиненні злочинів, передбачених:
До речі, за попередніми даними, патрульний поліцейський виявився родом з Кременчука — це син померлого бізнесмена, який довгий час працював податківцем.
Коментуючи цю трагічну подію, українці розділилися навпіл. Хтось виправдовує дії поліцейського, вказуючи на агресивну та зухвалу поведінку водія, який відверто провокував та принижував поліцейських. Інші вважають дії правоохоронців вкрай непрофесійними та злочинними, акцентуючи на порядок застосування вогнепальної зброї.
При цьому ніхто з коментаторів не має повної інформації з того, що сталося на місці події. Відеозаписи з бодікамер патрульних, які поліція оприлюднила в інтернеті, не дають загальної картини та розуміння усіх обставин затримання й виниклої бійки, у тому числі й щодо застосування вогнепальної зброї. Численні експерти у своїх коментарях суперечать один одному. А правоохоронні органи коментують ситуацію дуже обережно, або взагалі відмовляються від коментарів.
Зокрема, на запитання «Кременчуцького Телеграфа» до Патрульної поліції Кременчука нам порадили звертатися до їхнього центрального органу — Департаменту патрульної поліції України.
У Кременчуцькому районному управлінні поліції відповісти на питання погодилися, але лише на деякі й пізніше.
Окрема тема — права та повноваження правоохоронців під час дії воєнного стану, які майже не змінилися у порівнянні з мирним часом.
У ході кримінального провадження, яке проводить Державне бюро розслідувань, відповідь на усі ці питання буде надана. Зокрема, у ДБР вже підтвердили, що після зупинки автомобіля, чоловік поводився агресивно та мав ознаки алкогольного сп’яніння.
А остаточний висновок по цій справі може зробити тільки суд. Тож здавалося б, чекаймо на нього та знижуємо накал емоцій! Проте, засідання суду відбудеться нескоро — зазвичай досудові розслідування у кримінальних провадженнях тривають не менше двох місяців, а здебільше значно довше.
Так довго чекати мало хто здатен, і тому соцмережі переповнені емоціями, висновками, думками, припущеннями та звинуваченнями.
Не бажаючи втягуватися у дискусії щодо цього, «Кременчуцький ТелеграфЪ» все ж таки вирішив дослідити обґрунтованість деяких розповсюджених звинувачень та думки окремих правоохоронців.
Порядок застосуванні зброї регламентується статтею 46 Закону України «Про Національну поліцію».
У ній зазначається, що «поліцейський уповноважений у виняткових випадках застосовувати вогнепальну зброю» та викладений перелік таких випадків. Серед них:
У законі також зазначено, що «поліцейський уповноважений застосовувати вогнепальну зброю тільки після попередження про необхідність припинення протиправних дій і намір використання заходу примусу», проте ніде не йдеться про попереджувальний постріл у повітря. Отже, йдеться про словесне попередження.
У зазначеній статті закону допускається у деяких випадках застосування вогнепальної зброї поліцейським без попередження. До випадку у Дніпрі можуть відноситися такі ситуації, визначені законом:
Відповідь на те, чи підходить бійка, що сталася 29 серпня, під якусь із цих ситуацій, може дати тільки слідство та суд.
У Законі «Про Національну поліцію» також зазначається, що поліцейський уповноважений застосовувати вогнепальну зброю у разі збройного нападу, якщо відвернення чи припинення відповідного нападу неможливо досягнути іншими засобами. І він має право застосовувати вогнепальну зброю тільки з метою «заподіяння особі такої шкоди, яка є необхідною і достатньою в такій обстановці, для негайного відвернення чи припинення збройного нападу».
Серед обмежень закон передбачає заборону поліцейським «застосовувати вогнепальну зброю в місцях, де може бути завдано шкоди іншим особам… крім випадків необхідності відбиття нападу або крайньої необхідності».
Тож, як суд трактуватиме ситуацію під час конфлікту у Дніпрі залежить від багатьох обставин, які нам наразі невідомі і які мають бути досліджені в ході досудового слідства.
Про трагічну подію у Дніпрі та правову ситуацію висловився на своїй сторінці у Фейсбук перший заступник начальника департаменту патрульної поліції України Олексій Білошицький.
Керівник Патрульної поліції зауважив, що не може висловитись «про правомірність або неправомірність, про винуватість чи невинуватість» і зазначив, що є «комісія, яка проводить службове розслідування і є слідство, які оцінять всі докази в сукупності й дадуть свої висновки, базуючись на фактах, а не здогадках».
Хоча, в цьому він не зовсім правий. З поліції звільняються. І не тільки тому, що там працювати важко та небезпечно. А й через зовсім інші причини.
Про дві головні причини, які змушують поліцейських звільнятися, емоційно висловилася Юлія Безименко, яка ухвалила для себе таке рішення.
— Вперше, я сказала, що звільнюся з поліції, коли «п’яне бидло», що мало не задушило своїм мерседесом цілу родину в оболонських дворах, кілька годин мене обзивало різними нелітературними термінами, погрожувало мені та моїй родині і кидалося до мене в бійку (це дуже короткий і лайтовий виклад ситуації).
Вперше, в мене опустилися руки, коли я зрозуміла, що народ, якому я служу чхати хотів на закон та тих, хто стоїть між добром та злом, тими, хто щодня ризикуючи власним життям, робить усе заради безпеки інших.
Вперше, мені стало страшно, коли я зрозуміла, що поліцейські не захищені державою та не мають прав (точніше мають на паперах, але всі ми знаємо…) Коли зрозуміла, що мене можуть посадити за грати тільки за те, що я виконувала свій службовий обов’язок.
Саме тому, я більше не поліцейська.
Наше суспільство й уявити не може, через що кожного дня проходять поліцейські. Що вони вислуховують від п’яних та тверезих водіїв… їхніх дружин, та просто пасажирів. Це ріки огидних слів, погроз та замахів на життя та здоров’я.
Не вірите? Спробуйте! Набір триває. У кожному місті України. Спробуйте, а тоді судіть Єгора та Настю з Дніпра. Я дуже рада, що вони живі, і сподіваюся на адекватний та справедливий суд, — написала колишня поліціянтка на своїй сторінці у Фейсбук.
На момент написання статті відповіді на питання «Кременчуцького Телеграфа» з Департаменту патрульної поліції України та Кременчуцького районного управління поліції ми не отримали. Як тільки отримаємо, ознайомимо з ними наших читачів.
Інформація
Користувачі, які знаходяться в групі Гості, не можуть залишати коментарі до даної публікації.