Через нові правила ввезення гуманітарної допомоги робота волонтерів може зупинитися. І поки в Кабміні намагаються запобігти зловживанням під виглядом волонтерської допомоги для ЗСУ, кременчуцькі волонтери думають, як продовжити допомагати військовим
У вересні Кабмін прийняв постанову №953 про зміни щодо ввезення гуманітарної допомоги з-за кордону. Нею був затверджений новий «Порядок пропуску та обліку гуманітарної допомоги в умовах воєнного стану», який набирає чинності з 1-го грудня 2023 року.
Ознайомившись з новими правила волонтери дуже обурилися та заявили, що вони не тільки ускладнять та уповільнять процес отримання та передачі допомоги, але й у багатьох випадках зроблять гуманітарну допомогу недоступною. Деякі волонтери навіть заявили, що будуть змушені припинити свою роботу, якщо цей порядок запрацює з грудня.
«Кременчуцький ТелеграфЪ» з’ясовував, як ці зміни можуть вплинути на роботу волонтерів, та вислухав думки з цього приводу кременчуцьких волонтерів.
Міністерство соціальної політики спершу намагалося заспокоїти волонтерську спільноту та 13 жовтня заявило про спростування інформації щодо необхідності подачі додаткових документів для ввезення гуманітарної допомоги волонтерами з 1-го грудня. Про це йдеться на фейсбук-сторінці відомства.
- Поширюється інформація, що, начебто, з 1 грудня волонтери для ввезення гуманітарної допомоги змушені будуть подавати додаткові документи: дарчі листи, плани розподілів, листи набувачів, коди УКТЗЕД товарів.
Це не так. Навпаки: зміни в законодавстві, ініційовані Мінсоцполітики, якраз скасовують необхідність для благодійних організацій подавати весь цей стос листів, заяв, і паперів, які вимагалися до війни, - зазначили в міністерстві.
І далі йде пояснення, що «саме тому Мінсоцполітики розробило, а уряд – підтримав нову постанову, відповідно до якої треба буде подавати лише декларацію (як і зараз) з найменуванням товарів та їх орієнтовною вагою/кількістю, а подача решти перерахованих документів скасовується».
У міністерстві написали, що вони проаналізували та виправили поточні недоліки, завдяки чому з 1 грудня 2023 року ввезення та постачання гуманітарних товарів буде «простим, прозорим, та здійснюватись виключно у цифровий спосіб».
Реагуючи на обурення волонтерів, у Мінсоцполітики розробили та 14 жовтня представили на своїй сторінці у Фейсбук покроковий алгоритм та документи, необхідні для ввезення гуманітарної допомоги за новими правилами, зазначивши, що «повинен запрацювати Єдиний реєстр отримувачів гуманітарної допомоги, через який і необхідно буде працювати волонтерам»:
В Мінсоцполітики додали, що наразі єдина автоматизована система обліку гуманітарної допомоги знаходиться у стані розробки, а зміни повинні запрацювати з 1 грудня.
Втім, ці роз’яснення Мінсоцполітики не внесли конкретики та не заспокоїли волонтерів, які говорять, що нові правила значно ускладнюють процес отримання гуманітарної допомоги з-за кордону та її доставляння до отримувачів. На все це треба буде витрачати значно більше часу, а в деяких випадках це взагалі буде зробити неможливо.
Пост міністерства зібрав майже сотню обурливих коментарів, у яких говориться, що алгоритм міністерства насправді не відповідає тому, що написано у постанові Кабміну №953.
16 жовтня на сайті Уряду зареєстрували петицію щодо відтермінування запровадження таких змін, яку за тиждень, станом на 24 жовтня, підписали понад 27 тисяч людей. Нагадаємо, що для того, аби петицію розглянули необхідно зібрати 25 тисяч підписів.
Ми поцікавилися думками деяких кременчуцьких волонтерів щодо цієї ініціативи уряду.
Керівник Волонтерського штабу оборони Кременчука Олег Биков вкрай негативно відізвався про новий порядок ввезення гуманітарної допомоги з-за кордону та назвав його «антиукраїнським», бо, на його думку, він може на 90% скоротити обсяги гуманітарної допомоги.
- Мета цієї постанови – щоб усе, що передається до військових частин, було поставлено на облік. Але військові частини зазвичай не хочуть ставити на облік розхідний матеріал, який привозять волонтери. Бо, коли солдат йде на «нуль», він завантажений усім, а коли повертається, то виносить лише «200-х» та «300-х». Ніхто не забирає з передової всіляке майно – не до того. Як усе це списувати?
Ще один абсурд, який закладений до цієї постанови – наперед вказувати для кого призначена гуманітарна допомога та кому її передадуть. Але ми працюємо «з колес» - там де «гаряче» і там де вона найбільш потрібна у даний момент. Як я можу спланувати за місяць, де вона буде найбільш потрібна? А ще необхідно передавати особисті дані набувача гуманітарної допомоги. Це взагалі суперечить чинному законодавству про їх захист. А як бути, якщо в людини, яка отримує допомогу в зоні бойових дій, немає з собою документів чи вони втрачені? Якщо ця постанова почне діяти з 1 грудня – це буде колапс. Одними «бабусиними закрутками» ми цю війну не виграємо, - зауважив Олег Биков.
Він додав, що розуміє бажання держави все взяти під свій контроль, але вважає, що «краще хай контролюють митників на кордоні, де попри війну процвітає контрабанда та всілякі «скрутки».
Олег Биков зазначив, що Мінсоцполітики, готуючи цю постанову, треба було поцікавитися у військових – чи готові вони отримувати гуманітарну допомогу за новими правилами?
Відома кременчуцька волонтерка Марина Шляпина дуже емоційно та вкрай негативно висловилася щодо нового порядку на своїй сторінці у Фейсбук.
Вона також прокоментувала ситуацію «Кременчуцькому Телеграфу».
- Якщо ця постанова почне діяти з 1 грудня, то припиниться завезення автівок для ЗСУ, бо не всі військові частини готові дати запит на завоз автівок та треба бути реєструвати ці авто, ставити їх на облік. Крім того, ця постанова дуже уповільнить доставку гуманітарної допомоги з-за кордону. Я нещодавно спілкувалася з цього приводу з керівником благодійного фонду з Нідерландів, з яким ми постійно співпрацюємо. Він сказав, що за новими правилами передавати гуманітарну допомогу буде дуже проблематично, адже не зрозуміло, як можна виконати усі ті кроки, які вимагає постанова - зробити опис одягу, що був у користуванні, оцінити його вартість та зносостійкість…
Виникає питання, як за новими правилами завозити гуманітарку цивільним в зону ведення бойових дій. Адже для цього будуть потрібні їхні дані та запит від них того, що їм потрібно. Як це зробити практично? Там постійно щось прилітає та вибухає. Ми інколи заїжджаємо, «викидаємо» гуманітарку та тікаємо звідти. А бувають такі гарячі місця, куди волонтерів і не допускають. Наприклад, Красногорівка. Але ми все одно передаємо гуманітарну допомогу людям через «Білих янголів», які займаються евакуацією цивільного населення та поранених з фронтової зони. Я не зможу в такій ситуації звітуватись про видачу гуманітарної допомоги, бо немає даних тих людей, які її отримали, - зазначила Марина Шляпина.
Вона вважає, що влада, у тому числі і на місцевому рівні, має збирати волонтерів та роз’яснювати, як їм можна буде працювати за новими правилами?
- Виникає дуже багато питань, на які поки ні в кого немає відповідей. Наприклад, наразі зі США морем йде великий гуманітарний вантаж, який завантажувався, коли ця постанова ще не діяли, а прибути він може після 1 грудня. Як мені його отримувати? Адже запитів від набувачів в мене немає…
Для великих благодійних фондів ці зміни не такі болючі, як для звичайних волонтерів. Багато хто вже говорить, що буде змушений припинити свою діяльність після 1 грудня, якщо нічого не зміниться. Ми не будемо зупинятися, але як будемо працювати поки не знаю – відповіді на багато питань я так і не отримала, - додала волонтерка.
Марина Шляпина зазначила, що її запрошували на робочу зустріч до Мінсоцполітики, але вона не змогла поїхати, бо саме в той час прибув великий гуманітарний вантаж з Нідерландів і його треба було приймати та розвантажували.
- До речі, ця зустріч пройшла, але поки тиша. Сподіваємося, що дію цієї постанови хоча б призупинять. Шкода, що коли її готували, не порадилися з волонтерами. В котрий раз згадую свого партнера з Нідерландів, який ознайомившись з новими правила отримання гуманітарної допомоги з-за кордону сказав: «Ми робимо все можливе, щоб вам допомогти, а ви все, щоб не отримати цієї допомоги», - зазначила волонтерка.
20 жовтня в Мінсоцполітики провели зустріч з волонтерською спільнотою для обговорення змін у правилах обліку та ввезення гуманітарної допомоги. У ній взяли участь понад 300 представників громадськості.
Про це повідомила пресслужба міністерства на сторінці у Фейсбук.
У міністерстві окреслили подальші кроки: подачу кандидатур до Робочої групи міністерства та публічне обговорення проєкту змін до Постанови №927, яке завершується 31 жовтня.
А учора, 24 жовтня, на сторінці Мінсоцполітики повідомили, що бажання приєднатись до Робочої групи щодо гуманітарної допомоги висловили 207 осіб.
Отже, надія на те, що до нового порядку ввезення гуманітарної допомоги з-за кордону будуть внесені конструктивні зміни до 1-го грудня залишається.
Саме під час палкої дискусії щодо недоліків нового «Порядку пропуску та обліку гуманітарної допомоги в умовах воєнного стану», з’явилася інформація Держмитслужби про те, що третина ввезеної з-за кордону гуманітарної допомоги не потрапила до ЗСУ.
У відомстві зазначили, що разом з Міноборони створили механізм контролю над надходженням у військові частини гуманітарної допомоги.
Протягом 9 місяців 2023 року було перевірено понад 9 тисяч фактів переміщення товарів гуманітарної допомоги на адресу 200 військових частин.
Митники додали, що направили 387 повідомлень про протиправну діяльність, яка містить ознаки злочину.
Чи означає це те, що вона була вкрадена? Чи, можливо, її використали за призначенням, але просто не брали у військових частинах на облік, про що нам говорив Олег Биков, з цих повідомлень незрозуміло.
Щоб зрозуміти, чому волонтери не повірили заспокоєнням Мінсоцполітики і так негативно віднеслися до нового порядку ввезення гуманітарної допомоги ми з’ясували, за яким порядком вона ввозиться зараз та який порядок планується запровадити після 1-го грудня.
На період воєнного стану товари визнаються гуманітарною допомогою за декларативним принципом. До 1-го грудня 2023 року діє алгоритм, запроваджений постановою КМУ №174 від 01.03.2022:
Після 1-го грудня 2023 року у постанові КМУ №953 від 05.09.2023 вказано такий алгоритм ввезення гумдопомоги:
Погодьтеся, що процедура дійсно виходить занадто складною. То ж сподіваємося, що створена Робоча група Мінсоцполітики запропонує її спрощення та відповідні зміни до порядку ввезення гуманітарної допомоги з-за кордону будуть своєчасно ухвалені урядом.
Здійснено за підтримки Асоціації “Незалежні регіональні видавці України” в рамках реалізації проєкту Хаб підтримки регіональних медіа. Погляди авторів не обов'язково збігаються з офіційною позицією партнерів
Читайте також:
Інформація
Користувачі, які знаходяться в групі Гості, не можуть залишати коментарі до даної публікації.Акція "Телеграфа" на допомогу українським військовим. Ми закликаємо кременчужан надати посильну допомогу нашим солдатам.