«Вирвавшись із тенет Московського патріархату, ми отримали можливість змінювати, ті чи інші моменти церковного життя на краще»
З 1 вересня цього року Православна церква України перейшла на новоюліанський церковний календар. Тепер українські віряни ПЦУ відзначають усі християнські свята і дні на 13 днів раніше. На грудень припадають важливі для християн події — День святого Миколая, Різдво та Щедрий вечір. Наприклад, вже незабаром в Україні відзначатимуть День святого Миколая 6 грудня замість 19.
В українському суспільстві святкування два Різдва — вже не є чимось незвичним. Яка ж із дат дійсно є правильною, чому перехід на новоюліанський календар важливий для української нації, що дають реформи в церкві України та що говорять кременчуцьким вірянам, які не визначились з датами — у нашому матеріалі.
Як розповів Телеграфу протоієрей, настоятель Свято-Миколаївського кафедрального собору Володимир Макогон, ще у 16 віці вчені довели, що Юліанський календар не відповідає астрономічним подіям, адже в розрахунках була похибка.
Він додає, що за той період вже назбиралось 10 діб відставання Юліанського календаря. Тоді у 1586 році Папа Григорій затвердив новий календар, який отримав назву на честь ім’я священнослужителя — Григоріанський.
Для розрахунку Юліанського календаря вчені запропонували схему. Науковці довели, розповідає Володимир Макогон, що кожні 400 років юліанський календар відстає на три доби — тож вони вирахували формулу, за основу якої взяли 25 грудня.
На практиці це виглядало так: наприклад, в 11600 році, кінець 16 віку, розділили на 400, поділилося, і один день не додавали. І весь 17 вік християни, які користувались Юліанським календарем, далі святкували Різдво 4 січня. У кінці 17 віку довелося додавати один день, адже 1700 не ділиться на 400 без залишку. Увесь 18 вік віряни відзначали Різдво 5 січня. Зокрема, 18 та 19 сторіччя також не ділились без залишку, тому віряни 20 століття відзначали Різдво Христове 7 січня.
2000 рік розділився на 400 без залишку, тому нині християни відзначають Різдво 7 січня.
Він зазначив, що у більшості всі біблейські події прив’язані до Різдва Христового.
За його словами, 100 років тому в Константинополі за головування тодішнього патріарха Вселенського Мелетія IV зібрався синакс представників всіх православних церков. Священнослужителі приймають рішення про перехід «не на Григоріанський календар, а на оновлений Юліанський», розроблений сербським вченим Мілутіном Міланковичем.
Протоієрей роз’яснює, що сучасні християни, які дотримуються старого Юліанського календаря, не бажають приймати зміни у церковному житті сучасного світу. Ще на початку 20-х років російська церква, як і весь православний світ, перейшов на оновлений календар — «але прихожани, тодішні прихожани російської православної церкви […] не прийняли цей календар».
— А чому? Мені важко сказати чому, за яких обставин. Я думаю, що із-за браку інформації. Їм не довели, їм не роз’яснили. Мабуть, не було такої можливості, яку ми маємо зараз з вами, — розповідає отець і додає: — От у вас зупиняється годинник. Ви заводите годинник. Ви ж стрілки ставите на сучасний час. Безумовно. Ви ж не залишаєте стрілки на тому місці, де годинник зупинився. У вас щось збилося в календарі. Ви це помітили через день, два, три, через тиждень. Ви ж не живете з відставанням у тиждень. Ви швидко це виправляєте.
Через нарікання російського духовенства церква повертається на старий Юліанський календар.
За словами Володимира Макогона, у таких вірян є «закореніли якісь звички, і небажання щось змінити через неусвідомлення».
Під час розмови про новий календар Володимир Макогон зачепив ще одну тему реформи в українській церкві — мова. Так, в Православній церкві України нині проводять богослужіння української мовою.
Він додає, що у ті часи представники Західної церкви засуджували служіння слов’янською мовою.
На думку священника, у майбутньому українські віряни більше переходитимуть на оновлений календар.
Чому Україна лише за століття перейшла на оновлений Юліанський календар? Володимир Макогон висловив кілька припущень: від небажання українцями щось змінювати у своєму духовному житті від нестачі інформації.
Нагадаємо, нещодавно «ТелеграфЪ» провів опитування серед кременчужан про те, коли вони планують святкувати День святого Миколая та Різдво.
Матеріал створений у рамках циклу матеріалів ТЪ про великі грудневі церковні свята за новоюліанським календарем
Інформація
Користувачі, які знаходяться в групі Гості, не можуть залишати коментарі до даної публікації.