«Кременчуцький ТелеграфЪ» дізнавався, як школи та дитячі садки міста працюють, якщо пролунала повітряна тривога. Редакція дослідила це питання на прикладі двох закладів освіти — Кременчуцької гімназії № 20, що на вулиці Академіка Маслова, 12, та Кременчуцького закладу дошкільної освіти (ясла — садок) комбінованого типу № 18, що на вулиці Лейтенанта Покладова, 12.
Кременчуцька гімназія № 20 працює у 2 зміни:
Укриття, у яке ходять школярі, знаходиться в сусідньому будинку та рішенням сесії Кременчуцької міськради передане на баланс гімназії. У цьому будинку є як протирадіаційне, так і найпростіше сховища.
Директор гімназії Володимир Никифоренко розповів ТЪ, що з понеділка, 5 лютого, у школі планується старт платного харчування. На той момент, коли ми розмовляли з паном Никифоренком, було лише 10 охочих харчуватися коштом батьків.
Меню однакове як для дітей пільгових категорій, так і для школярів, які харчуються коштом батьків
Вартість харчування у школах Кременчука наступна:
На кухні гімназії № 20 працює три людини: один шеф-кухар, один кухар і один працівник кухні.
За його словами, у цьому навчальному році лише 13 листопада гімназія знайшла кваліфікованого шеф-кухаря:
Станом на 24 січня гімназію № 20 відвідувало 79 дітей пільгових категорій, які можуть їсти у школі безкоштовно коштом міського бюджету, серед них:
На запитання ТЪ, як харчуються діти, якщо пролунала повітряна тривога, директор гімназії розповів, що у навчальному закладі є плита з підігрівом, тож їжу тримають теплою, поки учні у сховищі:
Якщо тривога звучить до того, як школярі сіли їсти, то кухарі не накривають на столи. Також у школі є велика мікрохвильова піч, у якій підігрівають страви на тарілках, коли діти повертаються з укриття.
У нас перший клас їсть у 9.35, другий, третій і четвертий — у 9.40. Якщо у цей час тривога, коли вони повертаються, першою справою їх класні керівники направляють до їдальні. Діти поїли — і тоді йдуть на заняття.
Друга зміна харчується о 13.30. Якщо повітряна тривога тривала до 14.00, 14.30, діти після відбою йдуть в їдальню.
Директор запевнив нас, що їжу розігрівають у будь-якому випадку, холодні страви учні не їдять, навіть якщо завадила тривога.
Під час тривог вихованці дитячого садка № 18 ходять у сховище департаменту освіти Кременчука. Наразі у закладі по списку 65 вихованців.
Директорка садка Ольга Васильєва каже, що є порядок харчування здобувачів освіти під час сирени, спільний для всіх закладів, які працюють у змішаному режимі.
Відповідно до цього порядку, є встановлені норми часу, скільки може зберігатися недоготована страва на плиті, скільки — після приготування. Для прикладу, м’ясна або рибна страва після приготування може зберігатися 2 години і «чекати дітей», перша страва — теж 2. Салати — одну годину. Проте, за словами Ольги Васильєвої, зараз салати у дитсадку готують рідко, бо це літні страви, наразі більше йдуть квашення, соління.
Приклад меню у дитсадку (клікніть для збільшення)
Якщо сирена пролунала, а діти ще не встигли сісти їсти, то їх відводять в укриття і після відбою годують.
— Плити у нас електричні і підтримують тепло навіть після вимикання (бо під час тривоги всі працівники повинні спускатися в укриття, й кухарі зокрема). То якщо страва приготована, вона теплою залишається досить тривалий час.
Якщо тривога звучить, і помічник вихователя отримав їжу, при поверненні зі сховища ми підігріваємо її у ємностях на харчоблоці і повертаємо буквально через декілька хвилин на групи для того, щоб діти отримали теплі страви, — коментує директорка.
Пані Васильєва зазначає, що у закладі ніколи не було такого, щоб вихованці не встигли похарчуватися. За той період, коли з 11 вересня діти відвідують садок в офлайн-режимі, вони сприймають повітряні тривоги як дуже серйозне завдання і швидко їдять. Директорка дитсадка каже, що вихованців не змушують, але наголошують на тому, щоб малеча не відволікалася і швиденько їла.
Вартість харчування у дитсадках Кременчука:
Зверніть увагу, що 20% від вартості їжі покриває міський бюджет, а батьки сплачують 80% від вартості харчування. Діти з багатодітних сімей їдять за 50% вартості.
У закладі дошкільної освіти (ясла — садок) комбінованого типу № 18 є вихованці пільгових категорій, які харчуються на кошти міського бюджету:
Також ми попитали в Ольги Васильєвої, який алгоритм дій, коли повітряна тривога застала дітей під час денного сну. Вона відповіла, що годин сну у тому розумінні, які вони були раніше, у дитсадку немає, бо по режиму зараз це відпочинок. Дітей укладають у ліжка, але повністю не роздягають, щоб можна було оперативно спуститися в укриття.
За її словами, у сховищі департаменту освіти ліжок немає, бо цього не дозволяє його площа, адже туди ще ходять працівники установи та учні ліцею № 10. Тому дошкільнята сидять на стільцях або лавах, декого беруть на руки працівники садка.
Вихователь і помічник вихователя стають на початку та у кінці колони з дошкільнятами, коли ті йдуть в укриття або повертаються з нього, а інші працівники можуть когось із малечі взяти на руки.
Нагадаємо, на харчування дітей у 2024 році у Кременчуці витратять 8,2 млн гривень.
Інформація
Користувачі, які знаходяться в групі Гості, не можуть залишати коментарі до даної публікації.