У Кременчуці майже два роки не працюють дитячі садочки, або працюють лише «онлайн». І перспективи їхнього відкриття доволі туманні — як ми писали, найімовірніше, що до закінчення воєнного стану дитячі садки у Кременчуці не відкриють, бо в жодному дитячому садочку немає приміщень для укриттів. До того ж садки чекає реорганізація: частину об'єднають.
Батьки змушені шукати, куди подіти дитину, доки вони на роботі. Попит створює пропозицію, тож за цей час у місті з’явилось багато приватних закладів, що пропонують послуги дитячого садку.
У скільки обійдеться такий садок, що пропонують батькам і на що звернути увагу при виборі закладу? І як там, до речі, з бомбосховищами, через які «звичайні» садки не працюють?
Ми зателефонували у заклади, що позиціонують себе як приватні дитячі садки. За легендою, обираємо дитсадок для маленької дитини, тож маємо купу запитань.
З відповідей адміністраторів, можна зробити висновок, що у середньому, вартість дитсадка за місяць — 6,5-8 тис. з харчуванням. За половину вартості можна водити дитину до дитячого садку на півдня, за 250-400 грн — відвести на день, а прилаштувати на півдня — 200-300 грн.
Інформація, яку нам телефоном повідомили у закладах:
Лого Кідс Сад
- Вартість: Ціна разового заняття — 220 грн за пів дня, 250 грн за повний день. Абонемент на 2 тижні: 2250 грн за пів дня, 3250 грн за повний день. Абонемент на місяць: 4200 грн за пів дня, 6200 грн за повний день. Окремо оплачується харчування.
- Кількість дітей у групі: Молодша та старша групи. Молодша — від 2 до 4 років. Старша — від 4 до 6 років. У групі до 15 дітей.
- Заняття та тривалість: Англійська, музика, грамота, математика, письмо, малювання, аплікація, ліплення, логопед. У молодшій групі — 30 хвилин, у старшій — 45 хвилин.
Сандрік
- Вартість: Пів дня — 300 грн, повний день — 380 грн. Абонемент на місяць: пів дня — 6000 грн, повний день — 7720 грн. Перший раз можна прийти на пробну годину — 100 грн. Харчування входить у вартість.
- Кількість дітей у групі: Молодша та старша групи. По 10 дітей.
- Заняття та тривалість: Розвиваючі заняття, підготовка до школи, творчість. Тривалість — 20 хвилин.
ФорУс (Формула Успіху)
- Вартість: Абонемент на місяць: пів дня — 5650 грн, повний день — 7120 грн. Харчування входить у вартість.
- Кількість дітей у групі: 5 різновікових груп. На 4 роки — середня група (від 3,7 до 4,5). У групах до 15 дітей.
- Заняття та тривалість: 3 типи занять: мовленнєві, логіко-математичні, творчі. Тривалість — залежно від віку (15-30 хв)
Розумний Бу
- Вартість: пів дня — з 8.00 до 13.00. Вартість — 200 грн за день. Перший тиждень оплата день у день, із другого тижня можна платити за тиждень.
- Кількість дітей у групі: Одна група, 10 дітей. Вік — 4 роки
- Заняття та тривалість: Математика, читання, творчість, руханки. Тривалість — 40 хвилин.
Зелені двері
- Вартість: пів дня — з 9.00 до 13.00. Вартість — 180 грн. Оплата щоденна.
- Кількість дітей у групі: дві групи — старша і середня, до 13 дітей у групі. Розподіл за розумовими здібностями.
- Заняття та тривалість: 8 занять на день, по 20 хвилин. Англійська поглиблено вивчається окремо.
Лелека Кідс
- Вартість: з 9.00 до 17.00. Оплата 7500 за місяць (із харчуванням).
- Кількість дітей у групі: дві групи — старша і середня, до 15 дітей у групі.
- Заняття та тривалість: логіка, логопед, руханки, комплексний розвиток, граматика, письмо, математика, музика, заняття за системою Монтессорі.
Літл Піпл
- Вартість: дві локації, одна працює до 13.00 (200 грн), інша — до 15.00 (250 грн) або до 17.00 (300 грн). Щоденна оплата.
- Кількість дітей у групі: три групи: ясла (до 3 років), середня (4-5 років), старша (5-6 років). У групах в середньому по 8 дітей.
- Заняття та тривалість: творчість, читання, письмо, математика, руханки — по 20-35 хв, залежно від віку.
Академія твого дитинства
- Вартість: З 8.00 до 14.00 — 250 грн. Абонемент на 20 занять — 4800 грн. З 8.00 до 17.30 — 330 грн. Абонемент — 6600 грн. Харчування входить у вартість.
- Кількість дітей у групі: Усього 25 дітей. Чотири різновікові групи — приблизно по 7-8 дітей. Намагаються ділити не тільки за віком, а й за розумовими здібностями.
- Заняття та тривалість: Творчість, письмо, математика. Тривалість — до 30 хвилин.
Меррі Поппінс
- Вартість: Абонемент на місяць за повний день — 7000 грн. Харчування окремо — 145 грн, трьох разове.
- Кількість дітей у групі: Три групи: молодша (8-10 дітей), середня (10-12 дітей) і старша (до 15 дітей)
- Заняття та тривалість:Три заняття на день + двічі на тиждень англійська.
Куди ходять в укриття?
Варіанти, які ми почули:
- Нікуди не ходять. Садок — на цокольному поверсі.
- У коридорі між 2-х стін + закривають вікна залізними ролетами.
- Приміщення з товстими стінами (50 см), під час тривоги виходять у глухий коридор
- У коридорі між 2-х стін.
- Між двох стін у коридорі. Якщо діти сплять — намагаються не будити. Вихователі моніторять ситуацію. Якщо загроза для міста — тоді будять.
- Між двох стін у коридорі. Коли діти сплять — не будять. Якщо загроза для міста — йдуть на цокольний поверх. Якщо нічого небезпечного — продовжують заняття у групі.
- Приміщення на цокольному поверсі, обладнане під спортзал. Там діти й сплять, щоб у разі тривоги не будити.
З цього робимо висновок, що у більшості приватних садків бомбосховище — цокольний поверх чи «між двох стін», і вони працюють. Державні дитячі садки не відкривають, бо за два роки немає гідних бомбосховищ.
Як з оплатою, якщо захворіли?
Варіанти, які ми почули:
- Повертається тільки вартість харчування
- Оплата за пропущені дні переноситься на наступні дні (за наявності довідки від лікаря)
- З довідкою відшкодовується 50% вартості за 5 днів. Якщо дитина хворіє довше, за наступні дні кошти не повертаються
- Заморозка оплати на три дні, далі гроші згорають.
Яке меню та де беруть їжу?
- Замовляють у ресторані. Їжа може входити до абонемента, а може й сплачуватись окремо. В одному садку нам запропонували обіди з ресторану по 40 грн, в іншому — на обід можна замовляти або першу страву (40 грн) або другу (60 грн) або усе разом (дивлячись, що дитина їсть). Підвечірок — 30 грн.
- Купують їжу у супермаркетах: пропонують дітям чай, воду, снеки, (крекери, соломка, круасани), фрукти.
- Обід можна брати з дому (у садку є холодильник).
-
Працівники готують в себе вдома та в садочку у мультиварках. У садочку кілька мультиварок, у яких нянечка варить каші/супи/тушкує м’ясо. Якщо щось треба готувати у духовці, керівниця садка готує вдома та приносить…
Скільки та де гуляють на вулиці?
Більша частина садків виводить дітей на прогулянки у внутрішнє подвір’я, є й ті, що мають власну територію для прогулянок з майданчиками. Прогулянки — до години, залежно від погоди. Також були варіанти «Взимку не гуляють, у теплий період — на задньому подвір’ї» та «Практично не гуляють — немає де. У теплу пору року — можуть до парку Миру ходити».
За якою програмою працюють?
В більшості садочків — «авторська програма». В одному назвали Монтессорі, і один, за словами адміністратора, займається за державною програмою.
Чи є у дитсадку медик?
Лише в одному дитсадку відповіли, що у них два рази на тиждень працює медсестра. Усі інші повідомили, що медика у них немає. Також були відповіді, що «у вихователів — курси медичної допомоги» та «адміністратор садочка з медичною освітою».
Чи можна приносити свої ліки та пити під наглядом вихователя?
У більшості садків свої ліки не можна: максимум, запшикати носа. Якщо у дитини щось болить — дзвонять мамі, щоб вона вирішувала. Але були варіанти «ліки можна принести, якщо є довідка від лікаря» та «Можна, тільки розказати вихователю, як, коли й що вживати».
Скільки вихователів, як часто змінюються?
В усіх садочках ми почули відповідь, що на групу — 1 вихователь, у більшості ще є помічники. Також була відповідь, що у старшій групі лише вихователь. Інколи додавали, що вихователі постійні, але 1-2 рази на тиждень можуть бути підміни.
«Знання, які дітки отримують у дитячому садку, мають бути системними»
На що звернути увагу при виборі приватного дитячого садку для своєї дитини? Ми поспілкувались з вихователем, що понад 15 років працював у державному дитячому садочку Кременчука, а також має досвід роботи вихователем у приватних установах. Катерина наразі працює у системі освіти та охоче поділилась порадами з власного досвіду, на що звернути увагу при влаштуванні дитини до садку та «підводними каменями» на умови анонімності. Бо «мені тут ще працювати».
— Знання, які дітки отримують у дитячому садку, мають бути системними, — каже вихователь. — Ви маєте бути впевнені, що у вихователя є педагогічна освіта. У державних садах це обов’язкова вимога, але приватні заклади іноді можуть «заплющити очі» деякі нюанси.
Я працювала у приватному дитсадку, де заняття з малювання проводила знайома власників, мила дівчина, яка вміла добре малювати, але без належної освіти. Якщо вихователь через якісь обставини не приходив, з дітьми займалися адміністратор або прибиральниця, які також не мали педагогічної освіти. Чому це важливо? Педагогічна освіта дає розуміння певних методик навчання та виховання, дитячої психології, особливостей розвитку дитини.
Якщо цього розуміння не має — а досвід говорить про те, що один і той самий матеріал можна викладати по різному — дитина просто не засвоїть інформацію і згодом втратить інтерес до навчання.
- Батьки мають зрозуміти, що саме вони хочуть: просто прилаштувати дитину до закладу, де за нею наглянуть, а вона добре проведе час та поспілкується, чи знайти дитячий садок, де приділяють увагу розвитку та навчанню дитини. Багато хто навчає за авторськими програмами. Аби зрозуміти, чи дійсно програма забезпечить розвиток та навчить дитину у конкретному садку, її потрібно вивчати. Вона може бути дійсно дуже корисною для дитини. Але може бути не послідовною, безсистемною, не адаптованою.
Програм на сьогодні дуже багато, і не всі затверджені Міністерством освіти. Чи підійде конкретна «авторська» методика дитині, мають вирішувати батьки. Тож єдина порада — пробувати, спостерігати за розвитком дитини та вирішувати, чи підходить їй цей заклад, цей викладач.
- Побачити, чому дитину навчили у дитсадку досить легко. Якщо знання надають систематично, дитина намагатиметься продемонструвати свої вміння батькам. Це помітно у побуті. Дитина набуває певних навичок: наприклад, намагається одягнутися, взутися, якщо раніше не вміла. Називає кольори, пробує рахувати тощо. Якщо вдома малюк не цікавиться малюванням, а з дитсадку приносить «шедеври», варто задуматися, чи робить він їх сам. Батькам подобається кожного дня забирати дитину з малюнком, аплікацією, виробом тощо. Однак крім художньої праці є заняття на розвиток логіко — математичної компетентності, розвиток мови, ознайомлення з навколишнім світом. Про це іноді забувають прагнучи догодити батькам. Бо так легше продемонструвати, що дитина зробила за день. Але у всьому важливий баланс. Також у вихователів є спокуса включити дітям заняття в YouTube, бо їх безліч. Але погратися з планшетом дитина може і вдома. А у дитсадку вона вчиться спілкуватися, навчається слухати, сприймати дорослого, виконувати рекомендації, дотримуватись певних правил. Звичайно використовувати новітні технології необхідно, але з дотриманням балансу.
- Краще уникати різновікових груп з великою кількістю дітей. Коли у групі дітки різного віку, їх важче зайняти цікавою справою та приділити рівнозначну увагу усім. У дітей різного віку різні інтереси. Бажано, щоб у різновіковій групі не було великого вікового розриву, бо більше уваги буде приділятися маленьким діткам.
- Для дітей віком 2-3 роки тривалість занять не має перевищувати 15 -20 хвилин з урахуванням перерви на паузу для фізичної культури. Комбіновані, комплексні заняття, що включають, наприклад, музику, математику, малювання, розвиток мови тощо можуть тривати на 5-10 хвилин довше. У цьому випадку діти відпочивають внаслідок зміни видів діяльності та продуктивність може не знижуватися. Якщо перевантажувати дитину, це може призвести до перевтоми, вона не засвоїть навчальний матеріал.
- Зверніть увагу на наявність санітарної книжки у працівників. На сьогодні проходження медичного огляду — обов’язкова складова роботи будь-якого співробітника державного саду і проходити його потрібно два рази на рік. Це коштує недешево. Тому важливо не тільки повірити у наявність санкнижки, але і побачити хоча б її ксерокопію. Мають бути відмітки санстанції, психіатра, баклабораторії тощо — це все здається для допуску роботи з дітьми й згодом допоможе уникнути неприємностей зі здоров’ям.
- З’ясуйте, яку ліцензію має заклад. Інколи заклади, що займаються з дітьми, позиціонують себе як садок. Але насправді працюють як ФОПи: вихователі ніби просто орендують приміщення. Це може нести певні ризики, адже якщо щось трапиться з дитиною, потрібно розуміти, хто і яку відповідальність понесе юридично.
- Оптимальний варіант харчування — принести з дому. Ви знаєте, як і з яких продуктів вона приготована, впевнені, що це ті страви, які дитина точно з'їсть. Але для цього у закладі має бути холодильник, куди можна поставити їжу, та мікрохвильова піч, аби її можна було швидко її підігріти. Якщо їх немає в наявності, варіант з власною їжею відпадає. Якщо дитину віддають на 3-4 години, то вона може поснідати вдома, і поїсти також після занять вдома. У моїй практиці, у приватному садку був варіант, коли батьки приносили їжу самостійно, ми зберігали її в холодильнику, потім розігрівали. Також був варіант, коли їжа замовлялася в одній столовок міста і якісь була не найкраща. Якщо відверто, то ми її також пробувати та інколи знаходили тарганів. Цей дитячий заклад вже давно не працює, тож це згадування жодним чином не стосується дитячих садків чи центрів розвитку дитини, які працюють зараз. І їжа постачалась не з ресторанів. Якщо їжа замовляється з закладів, поцікавтесь звідки саме, аби розуміти, що це не напівлегальний домашній цех. Щодо їжі з рестораніа, поцікавтесь меню. Дитина може не любити певні блюда та не їсти їх. Деякі діти мають гарний апетит та з'їдають практично все, але є дітки, які їдять мало. Якщо дитина вдома їсть небагато, а у дитсадку, за розповідями працівників, з'їдає перше, друге, третє та компот, то варто замислитись, чи це дійсно так. Не всі діти можуть детально описати, що вони їли, якого розміру була порція тощо. Загалом, при прийомі до дитсадка має заповнюватися анкета, у якій детально розписуються вподобання дитини, чи є у неї алергія, чи потребує спеціальної дієти, які захворювання, що вона любить, як її називають у родині тощо. Якщо є певні обмеження у харчуванні, варто поцікавитись, чи зможе їх задовольнити заклад, у якому замовляють їжу для дітей.
Приготування їжі для групи дітей в «домашніх умовах» — це взагалі нонсенс. Має бути обладнане приміщення, працівники потребують допуску до роботи з харчовими продуктами, має бути витриманий температурний режим зберігання продуктів, забезпечена термообробка продуктів, страви готуються відповідно затверджених технологічних карт тощо.
- Важлива матеріально- технічна база: різноманітні іграшки, матеріали для розвитку дитини. Іграшки мають оброблятися щодня, милом під проточною водою. Мають проводити регулярне вологе прибирання і провітрювання приміщення, коли в ньому немає дітей.
- У державних садках є мінімум одна медсестра. Вона контролює чистоту, відмічає кількість дітей, контролює умови приготування їжі, потрібні довідки, щеплення, дотримання карантину у разі виникнення вітрянки, грипу та інших інфекційних хвороб. Відповідно, якщо у приватному садку немає такої посади, хтось інший має виконувати ці функції.
- Вихователь не має медичної освіти і не має права давати ліки дитині, навіть вітаміни. У державному садку, якщо у дитини травма чи їй стало погано, вихователь не надає самостійну допомогу: веде до медсестри. З моєї практики, якби щось трапилось під час роботи у приватному садку, ми мали повідомити адміністратора, власника та батьків.
- Якщо дитина погано себе почуває — спробуйте знайти вихід, аби не вести її до садка і заздалегідь дізнавайтесь правила повернення коштів за пропуски.
На жаль, якщо до нас у приватний садок приводили хвору дитину, з ознаками Грипу чи ГРВІ, ми її приймали, хоча у державному садку відправили б додому. На цьому наполягала адміністрація: вони не хотіли втрачати кошти. Пам’ятаю, що через один такий випадок захворіла вся група.
- Прогулянки важливі у будь-яку пору року. Якщо немає власної облаштованої території, вихід за межі закладу має контролюватись кількома дорослими. Влітку має бути забезпечений питний режим, захист голови (панамки, кепки). Супровідних має бути мінімум 2-3 людини, залежно від кількості дітей.
Нагадаємо, як ми писали раніше батьки кременчуцьких дітей запитують, чому в інших містах влада працює, а у нас — ні: «Можливо, міська влада зацікавлена, щоб працювали лише приватні садочки?».