У Кременчуці компенсацію на ремонт пошкодженого житла отримали 44 власники житла на суму понад 3,5 млн грн
З травня минулого року в Україні працює державна програма «єВідновлення», в рамках якої громадяни мають можливість отримати грошову допомогу від держави на ремонт житла, пошкодженого через бойові дії.
За рік програмою скористалися понад 57 тисяч українців, загальна сума виплат на травень 2024 року становила понад 11 млрд грн.
У Кременчуці компенсацію за держпрограмою вже отримали 44 мешканці міста. Загальна сума на відновлення пошкоджених об’єктів нерухомого майна становить 3 556 220 грн.
Мінімальна сума компенсації по Кременчуцькій міській територіальній громаді становить 4 429 грн 09 коп., максимальна — 350 000 грн 00 коп.
Наразі умовами для отримання компенсації на відновлення пошкодженого майна є:
Також, отримати компенсацію можуть громадяни, до яких:
Державна допомога за пошкоджене обстрілами житло оформлюється швидко й просто. Перш за все слід подати інформаційне повідомлення про пошкоджене майно. Це можна зробити на порталі чи в застосунку «Дія», а також в паперовій формі через ЦНАП, управління соціального захисту населення або нотаріуса.
Далі потрібно відкрити спеціалізований рахунок «єВідновлення» в одному з банків-учасників програми. Відкрити картку можна, як у банківському застосунку, так і у відділеннях банку.
Після цього подається заява на компенсацію. Далі комісія з розгляду питань щодо надання компенсації, створена при виконавчому комітеті, розгляне заяву, проведе обстеження пошкодженого майна та визначить розмір компенсації на його відновлення.
За словами головного спеціаліста відділу закупівель та тарифів управління економіки виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської області Анни Загарової, при виконавчому комітеті Кременчуцької міської ради 10 серпня 2023 року було створено таку Комісію, затверджений її персональний склад та Положення.
При виконавчому комітеті Кременчуцької міської ради створені та діють дві комісії. Перша — комісія для обстеження пошкоджених об’єктів. Вона виїздить на місце та проводить обстеження пошкодженого об’єкта, під час якого складає акт та ознайомлює його з власником житла.
Друга — комісія з питань надання компенсації за пошкоджене та знищене майно. Ця комісія визначає обсяг пошкоджень об’єкта за даними акта комісійного обстеження, потім безпосередньо проводить у присутності власника майна огляд пошкодженого об’єкта з метою встановлення факту виконання ремонтних робіт та відповідності акта комісійного обстеження.
Ознайомлює отримувача компенсації з переліком та обсягами робіт, необхідного для відновлення пошкодженого майна, та заповнює чек-лист з визначення розміру компенсації. Далі приймається рішення про надання компенсації або про відмову, якщо для цього є законні підстави.
Вся інформація вноситься в Реєстр пошкодженого та знищеного майна, після чого заявник в «Дії» має можливість відслідкувати результати розгляду своєї заяви.
Всі прийняті рішення Комісії затверджуються на засіданнях виконавчого комітету. Після того як рішення погоджені, держава перераховує визначену суму коштів компенсації безпосередньо заявнику на спеціально відкритий рахунок.
Отримані кошти можна витратити тільки на будівельні матеріали чи послуги підрядників, які є учасниками програми «єВідновлення».
Квартира Ірини Шутко розташована в Кременчуці на вулиці Халаменюка, 14. Це будинок напроти зруйнованого росіянами торгівельного центру «Амстор».
Внаслідок ракетного удару, який стався 27 червня 2022 року, у квартирі жінки були пошкоджені балконна рама, балконний блок, вікно в кухні та спальні.
Для прийняття заяви обов’язковою умовою є внесені до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно дані про власників майна. У зв’язку з тим, що в Реєстрі була відсутня інформація про квартиру жінки, їй довелося виготовити новий техпаспорт на нерухомість та внести дані до Реєстру.
Далі комісія ще раз все перевірила та склала чек-лист з визначенням розміру компенсації для відновлення пошкодженого балкона. Виконавчий комітет прийняв рішення про затвердження рішення Комісії й жінка отримала компенсацію.
Ще один мешканець міста Кременчук Олег Слюсарь, який зараз проходить навчання у військовому навчальному центрі, розповів, що скористався програмою «єВідновлення» після того, як в його квартирі вилетіли вікна після прильоту російської ракети.
Станом на 12 липня 2024 року до Комісії з розгляду питань щодо надання компенсації за пошкоджені та знищені об’єкти нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією російської федерації проти України надійшло 60 заяв від мешканців кременчуцької громади, з них 44 надана компенсація.
При розгляді інших заяв Комісією було прийнято 14 рішень про відмову та 2 рішення про зупинення розгляду заяви через неможливість забезпечити власником свою присутність або присутність свого представника на об’єкті пошкодженого майна.
— Підстави для відмов різні. По-перше, це проведення на пошкодженому об’єкті ремонтних робіт за власні кошти, в результаті яких ліквідовано пошкодження в повному обсязі. Тобто програма передбачає виплату компенсації лише за невідновлене майно. Ще одна причина — невідповідність умовам надання компенсації. І найнеприємніша — виявлення факту пошкодження об’єкта нерухомого майна не внаслідок бойових дій, — розповідає секретарка комісії Анна Загарова.
Були й спроби схитрувати.
Проте у всіх, кому відмовили в отриманні компенсації або не згодні з розміром визначеної суми компенсації, є п’ять днів на оскарження рішення комісії.
Верховна Рада України 4 червня 2024 року прийняла за основу проєкт Закону, який передбачає компенсації знищеного чи пошкодженого майна, що знаходиться на територіях введення активних бойових дій або тимчасово окупованих РФ.
Згідно з законопроєктом, пошкоджені об’єкти нерухомого майна, що розташовані на територіях ведення активних бойових дій/тимчасово окупованих РФ, прирівнюють до знищених, а рішення щодо компенсації приймають без надання матеріалів фото- і відеофіксації до/після знищення/пошкодження об’єкта та одночасно без проведення фізичного обстеження таких об’єктів.
Цей матеріал підготовлено за підтримки проєкту «Стратегічна комунікаційна кампанія щодо Закону № 2923-ІХ та пов’язаних з ним підзаконних актів», що реалізується ГО «Інтерньюз-Україна», та став можливим завдяки Агентству США з міжнародного розвитку (USAID) та щирій підтримці американського народу через Проєкт USAID «ГОВЕРЛА». Зміст матеріалу не обов’язково відображає погляди USAID та Уряду США.
Інформація
Користувачі, які знаходяться в групі Гості, не можуть залишати коментарі до даної публікації.