На Кременчуччині розпочався новий етап берегоукріплення водосховища. Так у селі Мозоліївка біля Градизька почали готувати дорогу для проїзду техніки. Проте мешканці села скаржаться: великогабаритні машини їздять вузькими вулицями, коли можна було б це зробити іншим шляхом. А внаслідок вібрації від руху техніки почали тріскатися будинки
У Кременчуцькому районі розпочався новий етап з укріплення берегів Кременчуцького водосховища. Аби встигнути до весни, у селі Мозоліївка біля Градизька розпочалися підготовчі роботи: засипають дорогу, аби згодом машини з камінням могли під'їжджати до берегів водосховища.
Проте за такими, здавалося б, гарними намірами є й інший бік. За словами мешканців цієї ж Мозоліївки, велика техніка їздить вузькою, не пристосованою для цього вулицею. І в результаті вібрації від руху таких машин почали тріскатися будинки. У чому причина — читайте далі.
До редакції «Кременчуцького Телеграфа» звернулася мешканка села Мозоліївка Ірина. За її словами, вже протягом кількох днів по її вулиці до водосховища їздить велика техніка. І наче нічого: робиться усе для того, аби берег водосховища не руйнувався і вода не наближалася до села. Проте жінка стверджує: їздити можна й іншим шляхом, її вулиця для цього завузька. Та ще й будинки знаходяться близько до дороги й внаслідок вібрації від руху машин деякі почали уже тріскатися.
За словами пані Ірини, у селі є асфальтована дорога, де будинки знаходяться від неї трохи далі, — техніка могла б їздити нею. Крім того, під'їзд до водосховища можливий також і полем або через Пронозівку. Але вулиця, на якій вона живе, для цього не підходить.
Жінка вдавалася і до радикальних методів — перекривала дорогу, не пропускала техніку та погрожувала спиляти дерева і перегородити ними проїзд. Але це нічого не дало — техніка й надалі їздить, а підготовчі роботи для берегоукріплення тривають.
Прокоментувати ситуацію ми попросили й у голови Градизької громади Мирослава Носи.
За його словами, у неділю почалася підготовка до берегоукріплення — готують дорогу, якою великі машини могли б підвозити каміння до берегів водосховища.
Запитуємо, чому техніка їздить саме цією вулицею.
Мирослав Носа знає про обурення мешканців Мозоліївки на проїзд техніки, зокрема і про протести пані Ірини. Але, за його словами, якщо берегоукріплення не проводити, то «через 15 років вода буде біля її хати».
Що ж до проблеми із тріщинами на будинках, голова громади каже: будинки на тій вулиці старі, і тріщини на них були ще задовго до цього.
Ми хотіли отримати коментар щодо берегоукріплення водосховища і в Регіональному офісі водних ресурсів Полтавської області, проте відповіді звідти наразі не отримали.
Попри те, що берегоукріплення у Мозоліївці, як заявляє Мирослав Носа, почалося ще у 2020-му році, від початку повномасштабного вторгнення роботи там певний час не проводилися. Тож коли у 2023 році роботи відновилися, на них витратили на 30 млн грн більше — довелося робити коригування проєкту. Пов’язано це з тим, що протягом року рівень води у Кременчуцькому водосховищі змістився на 8-10 м.
Регіональний офіс щонайменше двічі оголошував коригування робіт на загальну суму понад 100 млн гривень. Про це стало відомо з системи публічних закупівель Prozorro.
Весною на території Градизької громади двічі проводилося комісійне обстеження берегової лінії, пов’язане з підвищенням рівня води. Торік на Полтавщині розпочали значні роботи з укріплення берега Кременчуцького водосховища, які включали будівництво захисної дамби. Вона розрахована на підтримання конкретного рівня води, встановленого в проєктних документаціях, однак подальше підняття рівня води загрожує руйнуванням берегової лінії та підтопленням прибережних територій.
25 липня 2024 року Кременчуцьке водосховище відвідав і міністр захисту довкілля та природних ресурсів Руслан Стрілець.
Тоді очільник Полтавської облвійськадміністрації Філіп Пронін повідомив, що за результатом зустрічі було прийнято рішення про виділення коштів на берегоукріплення у співфінансуванні з обласного екофонду й за державною програмою.
А вже 30 серпня Полтавська обласна рада погодила витрати на коригування робіт з берегоукріплення Кременчуцького водосховища у розмірі 15 мільйонів гривень. Берег укріплюватимуть в районі села Мозоліївка Глобинського району.
Інформація
Користувачі, які знаходяться в групі Гості, не можуть залишати коментарі до даної публікації.