Симптоми інфекцій сечовивідних шляхів (ІСШ) і симптоми раку сечового міхура можуть бути дуже схожі. В обох випадках можуть з’являтися біль під час сечовипускання, часте сечовипускання, а також виявляються білі або червоні кров'яні тільця у сечі.
Але як дізнатися, що у вас: рак чи ІСШ? Коли слід звернутися до лікаря? Чи можуть часті випадки ІСШ бути ознакою раку сечового міхура? Відповіді на ці та ще багато важливих запитань надали фахівці лікарні ізраїльської онкології LISOD. Це профільний медичний центр, який вже понад 15 років займається діагностикою та лікуванням раку в Україні. Про рак сечового міхура читайта не сайті лікаріні https://www.lissod.com.ua/ua/about-cancer/cancer-types/rak-mochevogo-puzyrja/
ІСШ – це інфекція сечовивідних шляхів, яка виникає, коли бактерії або інші мікроорганізми проникають у сечовивідні шляхи, викликаючи запалення. ІСШ можуть вражати різні частини сечової системи, зокрема, сечовий міхур (цистит), уретру (уретрит) і нирки (пієлонефрит).
Найчастіше ці види інфекцій трапляються серед жінок, що пов'язано з анатомічними особливостями: коротка уретра і близькість до анального отвору збільшують ймовірність зараження. За статистикою, жінки страждають на ІСШ у 30 разів частіше, ніж чоловіки.
Частота випадків інфекції сечовивідних шляхів також варіюється за віковими групами. Найбільша кількість випадків спостерігається у людей віком від 20 до 40 років, що пов'язано з піком сексуальної активності. У літніх людей (старше 65 років) також висока ймовірність ускладнених ІСШ. Очікується, що у найближчий час кількість випадків зараження досягне 404 мільйонів по всьому світу. Це пов'язано зі зростанням антибіотикорезистентності у патогенів, що викликають ці інфекції.
Ні. Це одна з проблем діагностики пухлин сечового міхура. Багато симптомів онкологічного захворювання дуже схожі на симптоми інфекції сечовивідних шляхів. Наприклад, наявність крові в сечі – один із найпоширеніших симптомів раку сечового міхура. Але його часто ігнорують, оскільки пацієнт приписує цю ознаку до прояву ІСШ.
Злоякісні пухлини сечового міхура зазвичай діагностують за допомогою цистоскопії. Уролог вводить невеликий зонд через уретру, щоб оглянути сечовий міхур зсередини. Це амбулаторна процедура, яка не потребує загальної анестезії і зазвичай може бути виконана в кабінеті лікаря.
У більшості людей, які часто хворіють на інфекції сечовивідних шляхів, рак сечового міхура не розвивається. Але між ними є зв'язок. Прочитайте цей матеріал https://www.lissod.com.ua/ua/about/media/news/118965/
Наприклад, у деяких частинах Близького Сходу дуже високий рівень захворюваності на рак сечового міхура, і саме там дуже поширена паразитарна інфекція, що вражає сечовий міхур, – шистосомоз. Шистосомоз викликає сильне запалення в сечовому міхурі, що часто призводить до виникнення ІСШ.
Навіть у Сполучених Штатах, де рівень медицини є одним із найвищих у світі, лікарі спостерігають вищі показники онкологічних захворювань сечового міхура серед пацієнтів із хронічними інфекціями сечовивідних шляхів.
Ці два стани, ймовірно, сприяють один одному, оскільки запалення спричиняє ушкодження захисного шару клітин, що вистилають сечовий міхур. Це спонукає організм намагатися зцілити себе, замінюючи ці клітини. І кожне нове покоління клітин – це ще одна можливість для виникнення мутацій, які коли-небудь можуть призвести до розвитку раку.
Є й зворотний зв'язок: пацієнти з пухлиною сечового міхура також можуть мати більші ризики зараження ІСШ. Оскільки пухлина руйнує нормальну захисну оболонку органу. Вчені припускають, що вона створює безпечний притулок для ракових клітин. І природна здатність раку ухилятися від виявлення імунною системою також може допомогти захистити бактерії. Таким чином, можливо, що, сприяючи створенню осередка запалення, ці два фактори можуть працювати разом, одночасно захищаючи рак і ускладнюючи викорінення інфекції.
Наразі немає жодних клінічних даних, які б підтверджували твердження про те, що будь-який продукт може захистити вас від інфекцій сечовивідних шляхів.
Звичайно. Є кілька речей, які ви можете зробити:
Пам'ятайте, що практично всі фактори, які збільшують ймовірність розвитку онкологічних та інших захворювань, мають накопичувальний ефект. Що довше ви будете нехтувати турботою про своє здоров'я, то вищі ризики.
Так. У деяких людей нейрогенний сечовий міхур. Це означає, що нерви, які контролюють орган, не працюють як слід, тому вони не можуть повністю видалити сечу.
Люди, які використовують катетер для спорожнення, також схильні часто хворіти на інфекції сечовивідних шляхів, оскільки багаторазове введення катетера може спричинити хронічне запалення та підвищити ризик інфекції через потрапляння бактерій до сечового міхура.
Люди з вродженими аномаліями сечового міхура, що не дозволяють їм виводити весь його вміст, також схильні до частих інфекцій, як і люди, схильні до утворення каменів у нирках і сечовому міхурі.
Так. Чоловіки більш схильні до розвитку злоякісних утворень у сечовому міхурі, ніж жінки, але точна причина досі невідома. Багато років тому онкологи припускали, що це може бути пов'язано з хімічним впливом, оскільки більше чоловіків курили і працювали на заводах або в певних галузях, пов'язаних із нафтою і газом.
Але з часом, коли для жінок стало більш прийнятним робити те саме, що й чоловіки, дослідники не побачили відповідного збільшення частоти раку сечового міхура серед жінок. Тож, схоже, є якась інша причина для різниці.
Також існує вищий ризик розвитку цього типу пухлин серед людей з ослабленим імунітетом або тих, кому потрібні ліки від аутоімунних захворювань, таких як ревматоїдний артрит. Рак сечового міхура був одним із перших захворювань, проти яких були успішно використані інгібітори імунних контрольних точок. Таким чином, хоча важко виділити окремі компоненти і те, як вони взаємодіють, існують чіткі зв'язки між раком сечового міхура та імунною системою.
Як ви бачите, ІСШ, які можуть здаватися на перший погляд доволі нешкідливими, можуть таїти в собі серйозну загрозу і сприяти аномальним змінам. Тому не варто їх ігнорувати або робити самостійні припущення про причини появи тих чи інших симптомів. Найкраще, що ви можете зробити для свого здоров'я, – своєчасно звертатися до лікаря і проходити призначене лікування.
САМОЛІКУВАННЯ МОЖЕ БУТИ ШКІДЛИВИМ ДЛЯ ВАШОГО ЗДОРОВ’Я