Нову мінімалку та прожитковий мінімум не введуть, доки парламент не прийме закон про Держбюджет
Народні обранці сказали «А», але сказати «Б» – забули. У жовтні минулого року парламент ухвалив так званий закон про соціальні стандарти – «Про встановлення прожиткового мінімуму та мінімальної заробітної плати». Але тепер він не виконуватиметься. Принаймні до того часу, доки депутати не «народять» Держбюджет.
– Всі показники закону про соціальні стандарти повинні фіксуватися у законі про Держбюджет, – пояснює Тетяна Тетьоркіна, начальник бюджетного відділу міського фінансового управління. – Якщо Держбюджет не затверджений, то, відповідно до законодавства, щомісячне фінансування всіх видатків (у тому числі й на зарплату) йде пропорційно минулому року: тобто по одній дванадцятій від минулорічного міського бюджету.
Що ж, поки Держбюджет «зріє», спробуємо розібратися, як нам без нього платитимуть.
Зарплата – не менше 744 грн
У листопаді мінімальна заробітна плата зросла з 733 до 744 грн. Не нижче 744 грн нарахують і в січні (хоча мало б бути вже мінімум 869 грн)
Якщо говорити про бюджетників, підвищення торкнулося тільки працівників низької кваліфікації – прибиральників, санітарок тощо. Бо у тарифній сітці базова ставка першого тарифного розряду залишилася на рівні 544 грн. До речі, проект закону про Держбюджет передбачає, що тарифна сітка базуватиметься на мінімалці, тоді зарплату підвищать і кваліфікованим працівникам. Але підкреслюємо, ще немає закону про Держбюджет. І тому все загальмувалося.
Довідково. Закон «Про встановлення прожиткового мінімуму та мінімальної заробітної плати» передбачає такі розміри мінімалки на 2010 рік: з першого січня – 869 грн, з першого квітня – 884 грн, з першого липня – 888 грн, з першого жовтня – 907 грн, з першого грудня – 922 грн.
Пенсія – не менше 630 гривень
Наприкінці року уряд «порадував» пенсіонерів копійчаним підвищенням. По максимуму пенсія зросла на 29 гривень – і це в тих, в кого вона була мінімальною – 544 гривні (на рівні прожиткового мінімуму для пенсіонерів):
544 + 29 = 573 (новий прожитковий мінімум для пенсіонерів, з першого листопада).
А якщо пенсіонер мав 570 грн пенсії, то й доплатили йому, відповідно, три гривні – до нового розміру…Проте, як пояснила Світлана Лиходій, заступник начальника управління Пенсійного фонду Автозаводського району, у грудні непрацюючі пенсіонери отримали на руки не менше 630 грн 40 коп: з урахуванням двох доплат до мінімального розміру пенсії (за листопад та грудень) і доплати у розмірі 28 грн 40 коп (для непрацюючих).
І у січні пенсіонери теж отримають не менше тієї ж суми – 630 грн 40 коп. Так передбачено спеціальною урядовою постановою. Хоча, якби Держбюджет було прийнято, і закон про соціальні стандарти почав діяти, то мінімальна пенсія склала б з першого січня 695 грн.
Соціальні виплати
Деякі види соціальних допомог «прив‘язані» до прожиткового мінімуму. Це стосується і допомог на дітей, і матерям-одиначкам та інших видів виплат. Із першого листопада ці виплати були підвищені. А з першого січня мав би відбутися черговий перерахунок (у зв‘язку зі зростанням прожиткового мінімуму, відповідно до чинного закону про соціальні стандарти). Проте немає Держбюджету – «зависло» й питання про новий перерахунок.
Щоправда, згадана вище урядова постанова №1375 захистила інвалідів. Як і пенсіонери, вони у січні отримають на руки такі ж суми, як у грудні (понад базовий розмір допомоги, завдяки доплатам). Детальніше – у таблиці.
Закон: установити, що з першого січня 2010 р. до проведення чергового перерахунку виплата пенсій, щомісячного довічного грошового утримання, державної соціальної допомоги особам, які не мають права на пенсію, та інвалідам, державної соціальної допомоги інвалідам з дитинства та дітям-інвалідам здійснюється у сумах, які були фактично виплачені у грудні 2009 року.
(Постанова Кабміну №1375 від 23.12.09)
Інформація
Користувачі, які знаходяться в групі Гості, не можуть залишати коментарі до даної публікації.